امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۷:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66882
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، صدای مشاور سلامت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برای ارتقای سطح سواد سلامت مردم و بالا بردن دانش ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، صدای مشاور سلامت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برای ارتقای سطح سواد سلامت مردم و بالا بردن دانش مردم برای حفظ و مراقبت از سلامت جسمی و روانی خود مطالب آموزشی را منتشر می کند و در عین حال به پرسش‌های مطرح شده از سوی شهروندان در این زمینه پاسخ می دهد.

یادآوری می‌شود شهروندان ایرانی از هر جای ایران می توانند سئوالات مورد نظر خود را درباره مسائل مرتبط با سلامت جسم، سلامت روان،‌بیمارهای واگیر و غیر واگیر و راه‌های پیشگیری و درمان آنها طی تماس با شماره تلفن 02188911667 یا ایمیل moshaversalamat@farsna.net مطرح کنند.

حد مجاز بازی دختربچه‌ها با لوازم آرایشی

مرجان فتحی، روانشناس از والدین خواست تا هنگام بازی کودکانشان مراقب حضور بزرگسال در جمع آنها باشند و نسبت به بازی افراطی دختربچه‌ها با لوازم آرایشی هشدار داد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، درباره شناخت انواع شخصیت کودکان از طریق بازی‌ها، اظهار داشت: بازی فعالیت جسمی و ذهنی است که هدف‌دار بوده و به صورت فردی و گروهی انجام شود. یکی از این اهداف بازی به رشد شخصیت جنسیت کودکان مربوط می شود که در بازی‌های کودکان سنین 3 تا 6 سالگی صورت می‌گیرد.

وی افزود: کودکان در این سنین نقش‌های جنسی را درونی می‌کنند. مثلاً دختران با ایفای نقش‌ مادر و رفتارهای زنانه مانند پوشیدن لباس و کیف مادر رفتار او را تقلید می‌کنند.

وی ادامه داد:‌ برخی کودکان خاله‌بازی را ترجیح می‌دهند که در پذیرفتن نقش‌های اجتماعی آینده کودکان بسیار مهم است. بعضی بچه‌ها بازی‌های اجتماعی را دوست دارند و برخی دیگر از ماجراجویی و طرح بازی‌های جدید استقبال می‌کنند.

این متخصص بهداشت و روان اظهار داشت: کودکان دختر و پسر بودن خود را از طریق بازی‌ها می‌آموزند و می‌پذیرند.کسب لذت و برآورده شدن نیازهای کودک نیز جزو اهداف مهم بازی است.

وی ادامه داد: انواع بازی‌ها به تقلیدی، اسباب‌بازی، سازنده با قاعده و بی‌قاعده تقسیم می‌شوند.

فتحی اظهار داشت: همچنین بازی‌ها می‌توانند ارزش جسمی، اجتماعی و اخلاقی در کودکان داشته باشند.

وی تصریح کرد: در خصوص رشد شخصیت جنسی کودک باید به این نکته توجه کرد که اگر بازی بچه‌ها مغایر با جنسیت آنها باشد، حالت طبیعی این است که کودک یا نقش جنسی خود را نپذیرد یا اساساً با این آن مشکل پیدا کند، در غیر این صورت باید آنها را نزد متخصص بهداشت و روان برد.

فتحی گفت: بچه‌ها هیجان‌طلب، خواهان بازی‌های فعالانه و خلاقانه هستند. برخی دیگر که اجتماعی هستند،‌شکار و ماهیگیری را که بیرون از منزل است ترجیح می‌دهند. آنهایی که خلق آرام‌تری دارند، نقش‌های معمول آدم‌ها را می‌پذیرند. مثلاً دختربچه در خانه چای دم می‌کند و سفره می‌اندازد، پسرها نیز سر کار می‌روند و پول در می‌آورند.

وی افزود: بچه‌هایی که دنبال ساختن و خلق چیزهایی هستند، معمولاً با ابزار کار می‌کنند و سراغ وسایل خانه رفته و با آچار و پیچ‌گوشتی آنها را تعمیر می‌کند.

این متخصص بهداشت و روان تصریح کرد:‌ معمولاً بچه‌ها بر یک بازی نمی‌مانند، اما ترجیحات آنها با شخصیت‌شان ارتباط دارد.

وی افزود: نمی‌توان نقش الگوی والدین را به خصوص در بازی‌های تقلیدی نادیده گرفت. بر این اساس والدین می‌توانند رفتارهای خود را از طریق بازی‌های بچه‌هایشان مشاهده کنند. مثلاً ممکن است والدین خود را مهربان توصیف کنند، اما در بازی بچه‌ها متوجه شویم که آنها به عروسک خود امر و نهی می‌کنند و از جملات آمرانه استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: البته بچه‌ها در انعکاس رفتار چیزهایی به آن اضافه می‌کنند و منفعل صرف نیستند.

وی افزود: اگر کمی دقت کنیم، متوجه می‌شویم که بازی برای بزرگسالان از حرف زدن با بچه‌ها مهمتر است. همچنین بازی ‌ها می‌توانند اختلالات هیجانی‌ کودکان پیش دبستانی را درمان کنند.

وی گفت: بازی‌ها نقش درمانی نیز برای بچه‌های کوچک دارند و تغییراتی را در آنها ایجاد می‌کند که متخصصان بهداشت روان قادر به انجام آن هستند.

فتحی گفت: قانون و قاعده بازی مربوط به سن خاصی است و پدر و مادر نباید سعی کنند تا اختیار بازی فرزندانشان را بر عهده بگیرند. بهتر است در بازی خودمان را به بچه‌ها بسپاریم و روش بازی آنها را یاد بگیریم.

وی افزود: معمولاً دیده می‌شود که برخی دختربچه‌ها گرایش به بازی با وسایل آرایشی دارند یا در رفتارهای زنانه مانند پوشیدن کفش پاشنه‌دار اغراق می کنند. متأسفانه بخشی از این رفتار متأثر از غرب است که از بچه‌ها به عنوان مدل آرایشی استفاده می‌کنند.

فتحی گفت: در حال حاضر در غرب نیز از تأثیر بد این رفتار در آینده کودک یاد می‌شود. این کودکان در نوجوانی رفتارهایی افراطی دارند، بنابراین به والدین توصیه می‌شود که ابزارهای متناسب با سن بچه‌ها را در اختیارشان قرار دهند و آنها را به رفتاری بیش از حد تشویق نکنند.

وی ادامه داد:‌ والدین می‌توانند از طریق بازی‌ها مهارت‌های زندگی را به فرزندانشان بیاموزند، مثلاً پدر می‌تواند نحوه استفاده از ابزارها را به فرزندش آموزش دهد.

فتحی گفت: بازی‌های نمایشی بسیار مهم هستند، زیرا فرصتی است تا کودکان هیجانات درونی‌شان را بروز دهند و کنجکاوی و خشم خود را ابراز کنند.

وی افزود: دکتربازی مربوط به رشد جنسی کودک است،.معمولاً این بازی در والدین حس خوبی ایجاد نمی‌کند. نگاه بچه‌ها با ما متفاوت است. باید این بازی‌ها را هدایت کنیم تا درست هدایت شوند. در این صورت به رابطه خاصی نمی‌انجامد و تنها کنجکاوی کودک را از بین می‌برد. البته باید مراقب باشیم که بزرگسال در دکتر بازی کودکان نباشد.

وی افزود:‌ اگر کودک موقع دکتربازی رفتار نامناسبی داشت، از او بخواهید تا لباسش را بپوشد و او را بیرون از منزل ببرید و با او بازی کنید تا حال و هوایش عوض شود.

وی خاطرنشان کرد: گاهی پدر و مادر با رفتارهای نادرست و ممانعت از بازی کودک،‌او را در معرض خطر قرار می‌دهد. این رفتار می‌تواند در کودک کنجکاوی و مقاومت ایجاد کند.

بیماری‌ لثه در زنان باردار به تولد زودرس نوزاد منجر می‌شود

مهر اشتیاق، جراح و دندانپزشک کودکان گفت: بیماری‌های لثه در زنان باردار باعث تولد زودرس نوزاد می‌شود و مادری که دندان پوسیده زیاد در دهان دارد این پوسیدگی را به راحتی به کودک خود منتقل خواهد کرد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در پاسخ به پرسش شهروندان در مورد تأثیرات بارداری بر سلامت دندان کودک اظهار داشت: اهمیت دادن به بهداشت دهان کودک باید از دوران بارداری و با مشورت با دندانپزشک آغاز شود.

جراح و دندانپزشک کودکان گفت: بیماری‌های لثه در زنان باردار باعث تولد زودرس نوزاد می‌شود و مادری که دندان پوسیده زیاد در دهان دارد، این پوسیدگی را به راحتی به کودک خود منتقل خواهد کرد.

مهراشتیاق افزود: سلامت دهان در مادران پایه‌گذار سلامت کودک می‌باشد و مشاوره دندانی و وجود دهانی سالم در دوران بارداری از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی ادامه داد: مصرف برخی از داروها توسط مادر در دوران بارداری موجب اختلال ساختمانی در دندان‌های کودک می‌شود.

جراح و دندانپزشک کودکان تصریح کرد: رعایت بهداشت دهان نوزاد با مسواک باید از زمان اولین رویش دندان شیری آغاز شود و اولین ملاقات کودک با دندانپزشک 6 ماه پس از رویش اولین دندان شیری باشد.

مهراشتیاق گفت: نباید اولین مراجعه کودک به دندانپزشک دیرتر از 12 ماهگی باشد.

وی افزود: تا 8 سالگی مسواک زدن کودک برعهده والدین است؛ همچنین به کار بردن نخ دندان برای کودکان تا 10 سالگی وظیفه پدر و مادر است.

چربی و قند خون بالا عامل گزگز و خواب‌رفتگی پاست

آریا شیخ مظفر، یک جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات گفت: چربی خون و قندخون بالا و همچنین غلظت بالای خون باعث گزگز، مورمور شدن و خواب‌رفتگی پا می‌شود و به هنگام خواب، کف پا بسیار داغ می‌شود و فرد را بیدار می‌کند.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در پاسخ به پرسش اسد رجبی یکی از شهروندان در مورد علت گزگز و بی‌حسی در دست و پا گفت: گزگز، بی‌حسی و مور مور شدن در پا علت مختلفی دارد اما در تماس با بیمارانی که به این علائم دچار می‌شوند عواملی مانند بالا بودن چربی خون و افزایش غلظت خون بیش از سایر عوامل مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: افزایش غلظت خون در بیمارانی که دخانیات مصرف می‌کنند نیز دیده می‌شود و قند خون نیز در صورتی که بالا باشد می‌تواند اعصاب محیطی و نوروپانتی‌های حسی را که به اعصاب حسی معروف هستند درگیر کند.

شیخ مظفر گفت: علایم گزگز پا به دلیل چربی خون بالا شامل خواب‌رفتگی دست و پا به هنگام استراحت کردن یا زمانی که در محیطی می‌نشیند و سریعاً احساس خواب رفتگی دست و پا می‌کند. همچنین به هنگام خواب کف پا بسیار داغ می‌شود و فرد را بیدار می‌کند. از دیگر علائم گزگز پا به دلیل چربی خون، درد در ناحیه ساق پا است.

وی ادامه داد: همین علائم در گزگز پا به دلیل غلظت خون بالا نیز دیده می شود. اما در بیمارانی که قند خون بالا دارند و دیابت آنها شناخته شده یا ناشناخته است به صورت سوزش و بی‌حسی در دست و پا بروز می‌کند.

شیخ مظفر ادامه داد: این دردها معمولاً شبانه است و در افرادی که سابقه قند خون طولانی مدت دارند دیده می‌شود این افراد حتماً نباید قند خون بالایی داشته باشند بلکه اگر قند خون آنها به مدت طولانی وجود داشته باشد باعث درگیری اعصاب محیطی در آنها می‌شود.

وی تصریح کرد: برای درمان گزگز پا و دست بر اثر قند خون بالا می‌توان با اندازه‌گیری از طریق نوار قند خون آن را تشخیص و درمان کرد. در عامل چربی خون نیز به روش‌هایی که مرسوم است مانند مصرف داروهایی برای کاهش چربی خون می‌توان آن را درمان کرد.

این جراح مغز و اعصاب در مورد گزگز و مور مور شدن در دست‌ها گفت: معمولاً بی‌حسی در انگشتان شست، نشانه و میانی بروز می‌کند که به گیرافتادگی عصب مِدیون مشهور است. درد در کف دست به صورت سوزش و گزگز شبانه است و فرد را بیدار می‌کند.

شیخ مظفر گفت: درگیری عصب در دست معمولاً در سنین میانسالی بروز می‌کند و زمانی که فرد از دستان خود در طول روز بسیار کار می‌کشد و فعالیت‌هایی مانند شست‌وشو، بافتنی و غیره انجام می‌دهد بیشتر می شود.

وی افزود: برای درمان این بیماری نیز انجام یک سری معاینات تشخیص داده می‌شود و حتی گاهی نیاز به جراحی‌های کوچک دارد.

رنگ‌های خوراکی و استرس کهیر را تشدید می‌کنند

حسین صیرفی، متخصص پوست و مو می‌گوید با اینکه 90 درصد موارد عامل کهیر ناشناخته است؛ اما مواد رنگی و غذاهای کنسروی در تشدید کهیر موثرند.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد دلایل بروز کهیر اظهار داشت: در هر لحظه از هر هزار نفر یک نفر به کهیر مبتلا می‌شود و تا پایان عمر چیزی حدود 5 تا 7 درصد مردم گرفتار کهیر می‌شوند.

وی افزود: کهیر یک عارضه موقت خارش‌دار پوستی است که با برجستگی‌های قرمز رنگ و خارش زیاد ظاهر می‌شود تا حدی که فرد ممکن است دچار اختلال خواب شود.

این متخصص پوست و مو خاطرنشان کرد: طول مدت این بیماری ممکن است یک روز تا 20 سال طول بکشد و عوامل مختلف تغذیه‌ای،‌استنشاقی، عفونت‌های مختلف میکروبی و ویروسی می‌تواند عامل ایجاد آن باشد.

صیرفی در پاسخ به اینکه این بیماری معمولاً در چه سنی بروز می‌کند، گفت: ‌از نوزاد گرفته تا فرد سالمند ممکن است کهیر بزند.

صیرفی با تأکید بر اینکه کهیر دو نوع مزمن و حاد دارد، گفت: در کهیر حاد کمتر از 6 هفته این عارضه برطرف می‌شود ولی در کهیر مزمن بیش از 6 هفته به طول می‌انجامد.

استاد گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد نقش تغذیه و بروز کهیر گفت: 4 درصد انواع کهیرها مربوط به مواد غذایی، دریایی، ماهی، میگو، صدف و تخم‌مرغ است. همچنین انواع چاشنی‌ها،‌ آجیل و مواد افزودنی غذاهای صنعتی و کنسروی به‌ویژه مواد رنگی سبب تشدید کهیر در 20 درصد مردم می‌شود.

این متخصص پوست و مو تصریح کرد: باید مراقب بود که در برخی موارد خوراندن شیر گاو به نوزادان به‌ویژه زیر یکسال سبب بروز کهیر می‌شود.

وی در مورد دیگر علائم کهیر گفت:‌ تورم پلک، صورت و حتی تورم زبان با عنوان آنژیواِدم از دیگر علائم کهیر است حتی در برخی موارد سبب ایجاد تورم در ناحیه گلو و حنجره می‌شود که تنگی نفس را به همراه دارد.

صیرفی استرس‌های روحی و استفاده بیش از حد از فست فودها و کنسروهایی که حاوی رنگ‌های صنعتی است را از عوامل تشدیدکننده کهیر عنوان کرد.

این متخصص پوست و مو گفت: در کمتر از 10 درصد موارد عامل ایجاد کهیر مشخص می‌شود و 90 درصد مشخص نیست که پزشک با توجه به نوع کهیر،‌انواع آنتی‌ هیستامین یا خنک‌کننده های موضعی مانند لوسیون کالامین را برای افراد توصیه می‌کند.

صیرفی در مورد اینکه مواد غذایی با طبع خنک و خاکشیر در بهبود کهیر چقدر مؤثر است، گفت:‌ از نظر علمی تأثیر اینگونه مواد غذایی بر بهبود کهیر ثابت نشده است.

شهروندان ایرانی از سراسر کشور می توانند سؤالات خود را درباره مسائل بهداشتی و درمانی با شماره تلفن 02188911667 یا ایمیل moshaversalamat@farsna.net با خبرنگاران گروه بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در میان بگذارند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها