امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۴:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66892
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 136
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، در نشستی که امروز در شهر خجند تاجیکستان با حضور مقامات و سازمان‌های وابسته به وزارت دفاع اعضای سازمان ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، در نشستی که امروز در شهر خجند تاجیکستان با حضور مقامات و سازمان‌های وابسته به وزارت دفاع اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای برگزار شد، موضوع همکاری‌های وزارتخانه‌های دفاع اعضای سازمان شانگهای مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه همچنین تصمیم‌گیری شد، نشست وزرای دفاع اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای در ماه آوریل برگزار شود.

در این نشست، همچنین همکاری‌های دفاعی اعضای سازمان مورد بررسی قرار گرفت.

مروری اجمالی بر روند تحولات این سازمان نشان می‌دهد که سازمان همکاری شانگهای ترکیبی از اهداف سیاسی، امنیتی و اقتصادی را به صورت توأمان تعقیب می‌کند.

مقابله با ایده جهان تک قطبی و مهار روند رو به گسترش حضور قدرت‌های فرامنطقه‌ای به‌ویژه ناتو و ایالات متحده آمریکا در فضای اوراسیا از طریق موازنه نرم و تحکیم همکاری‌های منطقه‌ای، مقابله با 3 عنصر جدایی‌طلبی، افراط‌گرایی و تروریسم و نیز گسترش همکارهای اقتصادی به ‌ویژه در بخش انرژی از جمله مهم‌ترین اهداف سازمان همکاری شانگهای به شمار می‌رود.

آنچه بر اهمیت اهداف و برنامه‌های این سازمان افزوده است، تحولاتی است که در طی سال‌های اخیر در فضای ژئوپلتیک اوراسیا و مناطق پیرامونی آن روی داده است.

تحولات مهمی چون امنیتی شدن فضای بین‌المللی پس از حادثه 11 سپتامبر، اشغال افغانستان، حضور مستقیم ناتو و ایالات متحده در منطقه آسیای مرکزی، گسترش فعالیت گروه‌های افراطی و تروریستی در افغانستان و پاکستان و مسائل مربوط به انتقال و امنیت انرژی، موجب توجه روز افزون جامعه جهانی به اهداف و برنامه‌های بازیگران سازمان همکاری شانگهای شده است.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها