امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۰۲:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66917
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 83
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» در پشت درگیری‌های سازمان اطلاعات مرکزی موسوم به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» در پشت درگیری‌های سازمان اطلاعات مرکزی موسوم به «سیا» آمریکا و کمیته اطلاعات سنا آمریکا در خصوص پنهانکاری سیا درباره شیوه‌های بازجویی از زندانیان توافقی میان «لئون پانتا» رئیس سیا و سناتور «دایان فینستین» رئیس دموکرات کمیته اطلاعات سنا از ایالت کالیفرنیا صورت گرفت تا میلیون‌ها سند در یکی از پایگاههای سیا در نزدیکی ویرجینیا در اختیار کمیته اطلاعات سنا قرار گیرد.

این اسناد اطلاعات مربوط به مدت 5 سال را تحت پوشش قرار داده بود، از آغاز این برنامه بازجویی از زندانیان تا سپتامبر 2006، زمانیکه زندانیان سیا به زندان نظامی آمریکا در خلیج گوانتانامو، کوبا منتقل شدند.

بر اساس این گزارش، در عین حال، پانتا به سیا دستور داد تا خود این اسناد را مورد بررسی قرار دهد و این اقدامی بود که به سیا کمک می‌کرد تا فهم بهتری از این اسناد که موافقت کرده بود آن را در اختیار ناظران کنگره قرار دهد، داشته باشد.

این بازبینی پانتا شامل، یک سری یادداشت‌هایی است که اخیراً معروف به «بازبینی پانتا» شده است و تحقیق داخلی بوده است که هم‌اکنون به مرکز نزاع بین سیا و کنگره تبدیل شده است.

برخی که این بازبینی را خوانده‌اند می‌گویند که بخش‌هایی از آن شامل متدهای بازجویی چون غرق مصنوعی بود. بازرسان کمیته اطلاعاتی سنا هر روز بر روی این اسناد کار می‌کردند و تا پایان سال 2012، بعد از سه سال کار، کارکنان کمیته اطلاعات گزارش خود را به پایان رساندند و برای دریافت یک پاسخ رسمی آن را به سیا تحویل دادند و جلسات محرمانه‌ای برای چندین ماه بین سیا و کمیته اطلاعات سنا برگزار شد.

«جان برنان» در اوایل 2013، ریاست سیا را برعهده گرفت و برخلاف پانتا و پترائوس، روسای سابق سیا، برنان وقتی روی کار آمد خواستار شفافیت بیشتر درباره عملیات‌های سیا شد.

برنان در حین جلسه رأی اعتمادش، گفت که خلاصه اجرایی گزارش کمیته اطلاعاتی را مطالعه کرده است و به نظر می‌رسید که سیا قدرت بیشتری در مقابل کنگره دارد زیرا اطلاعاتی دارد که کنگره به آن دسترسی ندارد و من این مسئله را نمی‌فهم.

ظرف چند ماه، برنان، پاسخ سیا را به کمیته اطلاعات سنا داد. مشخص نیست که چگونه و چه زمانی بازرسان کمیته اطلاعات سنا به بخش‌هایی از بازبینی پانتا دست پیدا کردند.

برخی مقامات می‌گویند که سیا هرگز قصد نداشته است که یادداشت‌های داخلی را در اختیار سنا قرار دهد اما تا اواخر سال گذشته میلادی، دموکرات‌های کمیته اطلاعات سنا فشار به سیا را افزایش دادند تا رسماً بازبینی داخلی را به آنها تحویل دهد. سناتور فینستین نامه‌ای به برنان نوشت و سناتور مارک اودار از ایالت کلرادو در حین یک جلسه استماع در 17 دسامبر سال گذشته میلادی وجود چنین بازبینی را فاش کرد.

از آن پس، مقامات سیا مظنون شدند که بازرسان کمیته اطلاعات سنا که در تأسیسات ویرجینیا کار می‌کردند دستکم یک نسخه از بازبینی داخلی را دیده‌اند و سیا تحقیقات خود را آغاز کرد. در ماه ژانویه سیا نتایج تحقیقات خود درباره کمیته اطلاعاتی سنا را در یک نشست فشرده ارائه کرد که همین امر موجب تقابل و نزاع اخیر سیا و کمیته سنا شده است.

این گزارش در پایان می‌افزاید، پنج سال بعد از آنکه کمیته اطلاعات سنا تحقیقات خود را آغاز کرده است، نه گزارش آن و نه بازبینی پانتا فاش نشده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها