امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۳:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66920
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 24
سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای کشورمان در حاشیه سی و پنجمین همایش افق رسانه در گفت‌وگو با خبرنگار واحد ...

سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای کشورمان در حاشیه سی و پنجمین همایش افق رسانه در گفت‌وگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: به هیچ وجه تحت تاثیر فضاسازی ها و رجزخوانی های آمریکایی ها قرار نخواهیم گرفت.

وی درباره اظهارات اخیر آمریکایی‌ها که مخالف روح توافق ژنو است، افزود: همانطور که بارها عرض کردم و همه هم می دانند توافقنامه ژنو به دشمنی ها به خصوص بین ما و آمریکا که پایان نداده است و این موارد همه سرجایش هست.

وی گفت: مخالفت های ما با آنها و سیاست های آنها در بحث هسته ای و در بحث های دیگر کماکان به قوت خودش باقی است.

عراقچی افزود: آنچه ما این روزها شاهد هستیم که انجام می دهند رجزخوانی های سیاسی قبل از مذاکره است.

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای کشورمان با بیان اینکه ما به این کارها وقعی نمی نهیم گفت: البته هرگاه که وارد جسارت و اهانت شوند و زیاده گویی کنند پاسخ مناسب را دریافت کرده و خواهند کرد.

عراقچی افزود: اما بهرحال این که آمریکایی ها فکر کنند با فضاسازی روانی با رجزخوانی های سیاسی می توانند مذاکرات را تحت تاثیر قرار دهند قطعا اینطور نیست.

وی با بیان اینکه ما هرگز تحت فشار مذاکره نکردیم و در آینده هم نخواهیم کرد گفت: ما که تحت فشار تهدیدات نظامی آنها در گذشته یا حال بحث گزینه ها که قرار نگرفتیم؛ تحریم های اقتصادی آنها هم که هیچ تاثیری بر اراده ما نگذاشته است و حتما رجزخوانی های سیاسی و فشارهای روانی آنها هم تاثیر نخواهد گذاشت.

عراقچی افزود: ما مذاکره را با منطق و استدلال شروع خواهیم کرد و ادامه خواهیم داد و بر مواضع خودمان و تثبیت حقوق مردم ایران پافشاری خواهیم کرد.

معاون وزیر امور خارجه همچنین درباره مذاکرات اخیر وین در سطح کارشناسی گفت: مذاکرات کارشناسی ظرف سه روز گذشته بین کارشناسان دو طرف ایران و 1+5 در وین انجام شد.

وی افزود: هدف این مذاکرات آماده کردن مباحث به صورت کلی و به صورت بحث های فنی کارشناسی برای جلسه بعدی مذاکره و جلسه بعدی مدیران که از 26 تا 29 اسفند در وین برگزار می شود، است.

عراقچی گفت: مذاکرات کارشناسی وین مذاکرات خوبی بود از این جهت که بحث ها خیلی جدی و سازنده مطرح شد.

وی افزود: دوستان کارشناس ما وظیفه شان فقط بررسی ابعاد فنی و کلیات قضیه بود و هیچ تصمیم گیری در آنجا صورت نمی گیرد.

عراقچی همچنین گفت که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عصر امروز وارد تهران می شود.

معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه با اعلام این خبر گفت : برنامه های سفر خانم اشتون از صبح فردا با دیدار با وزیر امور خارجه و رئیس جمهور آغاز می شود و دیدارهای دیگری نیز درحال طراحی است که اطلاع رسانی خواهد شد.

سید عباس عراقچی ، سفر خانم اشتون به ایران را سفری اروپایی دانست و افزود: سفر وی به تهران به عنوان هماهنگ کننده 1+5 یا به نمایندگی از آنان نیست بلکه به عنوان هماهنگ کننده و نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا یا به نوعی به عنوان وزیر امور خارجه 28 کشور اروپایی به ایران می آید.

وی گفت: طبیعی است که موضوع هسته ای از موضوعاتی است که در دیدار اشتون با مقامات کشورمان درباره آن مذاکره خواهد شد اما رایزنی درباره بقیه موضوعات مربوط به روابط با اروپا و نیز مسائل سیاسی ، اقتصادی و موضوعات مورد علاقه دوطرف نیز در دستور کار قرار دارد.

معاون وزیر امور خارجه افزود: خانم اشتون پس فردا نیز برای گردش به اصفهان سفر می کند.

عراقچی:  ملت ایران پیروز توافقنامه ژنو همچنین در ادامه افق رسانه معاون وزیر امور خارجه در سخنانی تأکید کرد دستاوردهای هسته ای نتیجه تلاش ده ساله است.

عراقچی با تشریح روند مذاکرات هسته‌ای در مقاطع مختلف به توافقنامه ژنو، با رد اظهارات مقامات آمریکا مبنی بر اینکه تحریمها باعث شد که ملت ایران پای میز مذاکره برود گفت: این ادعایی بیش نیست چرا که آنها می دانند ما از موضع قوت وارد شدیم زیرا دستمان پر بود و به آنچه که خواستیم رسیدیم.

وی گفت: حرف اصلی این بود که ما نمی خواستیم زیر بار حرف زور برویم و دعوا دعوای استقلال و عزت بود.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه ما زیر بار حتی دو روز تعلیق نرفتیم و دعوا دعوای سلطه پذیری و زیر زور نرفتن بود گفت: ایستادیم تا  استقلالمان خدشه دار نشود و  هر هزینه ای در این مسیر ارزشمند است .

عراقچی اضافه کرد: آنچه بدست آمده تحمیل اراده ملت ایران بر 1+5 بعد از ده سال مقاومت بود و این دستاورد  رهبری ، ملت و نظام است که 10 سال فشارهای مختلف را تحمل کردند اما زیر بار حرف زور نرفتند.

وی افزود: آمریکایی‌ها سعی می‌کنند این توافقنامه را به نفع خود تفسیر کنند اما حقیقت پیروزی ملت ایران است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها