امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۳:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66935
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، آنچه در ظاهر به نظر می‌رسد، اینکه سه کشور عربستان، بحرین و امارات جنگ ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، آنچه در ظاهر به نظر می‌رسد، اینکه سه کشور عربستان، بحرین و امارات جنگ دیپلماتیکی را علیه قطر با فراخواندن سفرای خود از دوحه آغاز کرده‌اند که با تعلیق عضویت قطر در شورای همکاری و حتی اتحادیه عرب و اعمال تحریم و مجازات علیه مسئولان قطری پایان نخواهد یافت.

همچنین اینگونه به نظر می‌رسد که اقدام این سه کشور دارای توجیه خاص نیست، مگر اینکه بیانیه وزارت خارجه قطر این تصمیم ریاض، منامه و ابوظبی را اقدامی غیر مسئولانه دانسته و دلیل آن را اختلافاتی خارج از چارچوب همکاری‌های شورای همکاری خلیج فارس و منافع آن دانسته است.

اختلافاتی که قطر از آنها تحت عنوان اختلافات کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و منافع آنها یاد می‌کند، عبارتی قطری است که اشاره به قضایا و مسائلی دارد که این کشورها برسر آن اختلاف نظر دارند و مهمترین آنها بدون تردید پرونده مصر است که منافع قطر و عربستان در آن دارای تعارض و تناقض آشکار است و این جدای از بحران سوریه است که از ماه‌ها پیش مورد اختلاف دو طرف است.

منابع خبری که روند بحران سوریه را دنبال می‌کنند، افشا کردند که «علی بن حمد البری»، سفیر جدید قطر در بیروت با «شیخ نعیم قاسم»، معاون دبیرکل حزب الله در 16 دسامبر گذشته دیدار داشته و این دیدار با توافق دو طرف بر ادامه گفت‌وگوها و ارتباط با یکدیگر تاکید کردند.

در پی این دیدار سفیر قطر گزارشی را برای وزارت خارجه کشور متبوعش ارسال و در آن تاکید می‌کند که حزب الله در قبال برداشتن گام‌هایی با قطر در آینده دیدگاهی مثبت دارد.

به نظر می‌رسد که دوحه شرایط را درک کرده و فرصت را از دست نداده است، چون به سرعت هیأت بلند پایه‌ای متشکل از کارشناسان امور بین الملل و روسای دستگاه اطلاعات قطر که در پرونده سوریه دست دارند، را راهی بیروت می‌کند.

این منابع در ادامه می‌افزایند: این هیأت قطری در یکی از هتل‌های معروف بیروت اقامت می‌کند و در مدت اقامت خود در بیروت دیدارهایی را مقر اقامت خود و خارج آن انجام می‌دهد که از جمله این دیدارها دیدار با هیأتی از سفارت ایران در بیروت است. همچنین این هیأت قطری دیدارهایی با فرماندهان ارشد حزب الله انجام می‌دهد، اگر چه گفته شده که با دبیرکل حزب الله در ضاحیه جنوبی و همچنین برخی از مسئولان لبنانی نیز دیدار داشته است.

اقامت هیأت قطری که مدت یک هفته در بیروت ادامه یافت، زمینه را برای برقراری تماس‌های محرمانه وزارت خارجه قطر با ایران از یک سو و رهبران سوریه از سوی دیگر هموار کرد که در جای خود منجر به دیدارهایی جدید بین طرف‌های مسئول ایرانی و سوری و قطری در بیروت شد که پایه‌گذار گشودن کانال‌های ارتباطی میان 3 کشور شد، به ویژه آنکه در این مرحله شاهد تفاهم اولیه بین ایران و غرب نیز بودیم و این تماس‌ها آنقدر ادامه یافتند تا مسئولان سوری را نیز در برگیرد.

گشایش قطری به روی محور مقاومت بدون تردید مورد خوشایند عربستان سعودی نبود که نزاع خود با ایران و سوریه را نزاعی استراتژیک و حیاتی می‌داند، به ویژه آنکه قطر جدید، عربستان را تهدیدی علیه امنیت منطقه‌ای خود به شمار می‌آورد.

در مقابل نیز ریاض به خوبی‌ می‌دانست که انتقال قطر به محور دیگر درگیری رد سوریه به معنای محاصره شدن شمال وجنوب عربستان با دشمنانش است، چون ریاض از دیدگاه‌ها و مواضع عمان و گرایش‌هایش به ایران و سوریه حزب الله آگاه است.

این خطرات در کنار خطر بحرین که موجب شده سعودی‌ها به شدت از وقوع انتفاضه‌ای مشابه بحرین در کشورشان بیم داشته باشند و توان مقابله با آن و سرکوب آن را نداشته باشند، اهرم‌های فشار سنگینی بر ریاض تشکیل می‌دهند.

روابط میان قطر و سوریه به گفته بسیاری از تحلیلگران هم اکنون اگر خوب نباشد، بد هم نیست و در این مدت مشاهده شده است که هر دو کشور در قبال تحولات رخ داده چه در سوریه و چه در منطقه موضع گیری‌های جدیدی اتخاذ کرده و از حملات متقابل علیه یکدیگر دست کشیده‌اند و همین موجب می‌شود تا طی روزها و هفته‌ها و ماه‌های آینده شاهد رخ دادهای غافلگیر کننده‌ای در عرصه روابط دو طرف باشیم.

«عارف العلی»، تحلیلگر سوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق تاکید می‌کند که این تحولات باید سرمنشا تغییرات اساسی در منطقه و به ویژه وضعیت عربستان سعودی و هم پیمانان آن شوند و در این بین اگر چه قطر باید بهای سنگینی را به خاطر ریختن خون مردم سوریه پرداخت کند، اما هم اکنون منافع استراتژیک سوریه اقتضا می‌کند که برای در هم شکستن تروریسم وهابی دراین کشور به همکاری با طرف‌های مختلف بپردازد.

بر همین اساس العلی پیش بینی کرد که غافلگیر کننده نخواهد بود،‌ اگر شاهد تحولات بسیار غافلگیر کننده در روابط دو طرف باشیم.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها