امروز : سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 17
۲۰:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66938
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 71
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،حسین نوش آبادی معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: وزارت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،حسین نوش آبادی معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی اصلی حق مولف کشور در راستای حمایت از پدیدآورندگان آثار ادبی و هنری و فرهنگ سازی در خصوص رعایت حقوق این افراد؛ چهارمین همایش از سلسله همایش های حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط را با رویکرد ویژه به نقش سازمان های مدیریت جمعی برگزار می‌کند.

نوش آبادی در تشریح موضوع اصلی این همایش عنوان داشت: «مدیریت جمعی» حق مولف و حقوق مرتبط موضوعی است که در آن خالقان آثار ادبی و هنری و دارندگان حقوق مرتبط به سازمان ها،انجمن ها و یا موسسات مدیریت جمعی اجازه می دهند تا حقوقشان را اداره کنند یعنی بر نحوه استفاده از آثار شان توسط دیگران نظارت نمایند و مجوز استفاده از آثار شان را به دیگران بدهند و در مقابل حق التالیف آن را دریافت کنند.

وی با بیان اینکه این تشکیلات در ایران تا کنون سابقه‌ای نداشته است افزود: با توجه به تجربیات کشورهایی نظیر فرانسه، آلمان و همین طور ژاپن در تشکیل چنین نهادهایی  و تاثیر آن در تسهیل دسترسی قانونی افراد جامعه  به آثار ادبی و هنری از یک سو و تجاری سازی آثار با هزینه کمتر از سوی دیگر،  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاسیس چنین نهادی را در «لایحه جامع حمایت از حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط»که مراحل پایانی را در دولت سپری می کند و ان شاء الله به مجلس شورای اسلامی برای تصویب ارسال و تقدیم خواهد شد پیش بینی کرده است.

نوش آبادی که ریاست این همایش را به عهده دارد، به نقشی که بخش های غیر دولتی می تواند در شکل گیری این تشکیلات داشته باشند اشاره نمود و اظهار داشت : این همایش فرصت مغتنمی است برای افزایش مشارکت فعال بخش غیردولتی در برنامه و فعالیت‌های فرهنگی و هنری» و «بهره گیری فعال، پویا و دوسویه از نظرات اصحاب فرهنگ و هنر در سیاستگذاری و برنامه ریزی فرهنگی» به عنوان بخشی از برنامه‌های اعلامی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت یازدهم.

معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این وزارتخانه در تلاش است با انجام اینگونه اقدامات ضمن فراهم سازی بسترهای حقوقی و قانونی مناسب برای ارتقاء خلاقیت ها و آفرینش های ادبی و هنری، با همکاری بخش غیردولتی به استقرار حرفه ای نظام مالکیت فکری در کشور دست یابد.

وی در ادامه به زمان ومکان برگزاری این همایش اشاره کرد و گفت: «چهارمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط با رویکرد ویژه به نقش سازمان‌های مدیریت جمعی» در روز 6 اردیبهشت ماه 1393 همزمان با روز جهانی مالکیت فکری و در تالار وحدت برگزار خواهد شد.

نوش آبادی ضمن اشاره به تشکیل کمیته علمی همایش با عضویت استادان رشته حقوق مالکیت فکری، نشست های علمی و همچنین تقدیر از پایان نامه‌های برتر دانشگاهی در حوزه حق مولف و تقدیر از ارائه دهندگان مقالات برتر را از برنامه های این همایش عنوان کرد.

معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس «چهارمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط» در پایان ضمن دعوت از دانشگاهیان، قضات و وکلاء و همچنین بخش‌های غیر دولتی فعال در حوزه های فرهنگ، ادب و هنر کشور جهت حضور در این همایش، از کلیه صاحبنظران و اندیشمندان حوزه حق مولف خواست تا با ارائه نقطه نظرات و دیدگاه های خود  به غنای علمی این همایش بیافزایند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار