امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۵:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66950
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، همزمان با دهمین سالروز تصویب قانون تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور (17 اسفند)، نشست مدیران ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، همزمان با دهمین سالروز تصویب قانون تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور (17 اسفند)، نشست مدیران کل کتابخانه های عمومی کشور با حضور محمد حسین ملک احمدی دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، مدیران ادارات کل کتابخانه‌های عمومی استان‌ها، مدیران و معاونین نهاد در سالن کنفرانس کتابخانه عمومی مرکزی تهران (پارک شهر) برگزار شد.

بر این اساس، محمدحسین ملک احمدی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این نشست با اشاره به مهمترین برنامه‌ها و تعهدات این نهاد در پایان سال 92 و برنامه‌های سال 93 گفت: اساسی ترین برنامه در وهله اول اجرای قانون به طور کامل است.

وی افزود: اگرچه در سال‌های 83 تا 86 سعی کردم اجرای دقیق قانون را سرلوحه کار خود قرار دهم اما همچنان مشکلاتی در اجرای قانون داریم.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در ادامه خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم تا حد امکان از تمرکز گرایی دوری کرده و وظایف را به خود استان‌ها محول کنیم. البته به طور طبیعی بخشی از اختیارات را نمی‌توان به استان‌ها واگذار کرد و باید بخشی از مسائل را بر مبنای تصمیم گیری‌های هیات امنای محترم دنبال کرد.

وی ادامه داد: تفویض اختیارات به استان‌ها منجر به افزایش توان آنها برای جذب بیش از پیش منابع مالی به خصوص نیم درصد شهرداری‌ها و دیگر منابع از جمله خیرین کتابخانه ساز خواهد بود.

ملک احمدی در خصوص وضعیت مالی نهاد کتابخانه‌های گفت: در حال حاضر اگر همه منابع تخصیص یافته مصوب را در نظر بگیریم؛ حداکثر می‌توانیم هزینه‌های پرسنلی را تامین کنیم. بنابراین نیازمند تلاش و همکاری مدیران استانی در جذب منابع استان‌ها هستیم.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در خصوص برنامه‌های ارائه شده از سوی ادارات کل استانی اظهار داشت: از مدیران استانی می‌خواهم با توجه به منابع انسانی و مالی موجود در استان‌هایشان از جمله نیم درصد درآمد شهرداری‌ها و خیرین محترم کتابخانه ساز، برنامه های پیشنهادی خود را با توجه به این موارد مجدداً بازنگری و با طراحی دقیق برای ما ارسال کنند.

ملک احمدی با اشاره به اینکه یکی از درخواست‌های مدیران استان‌ها این بود که چرا نیم درصد درآمد شهرداری‌ها را باید بدون نظارت استانی هزینه کنیم، اظهار داشت: با تلفیق برنامه‌هایی که از استان‌ها ارائه می‌شود و ما در نهاد نسبت به تجمیع آنها اقدام خواهیم کرد می‌توان به شرایطی رسید که استان‌ها نیز نظارت کافی بر اجرای برنامه ها و هزینه‌ها داشته باشند.

وی در خصوص حقوق پرسنل و کتابداران نهاد کتابخانه های عمومی کشور تصریح کرد: متاسفانه احکام اداری و حقوقی کارکنان نهاد اصلاح نشده است و در سال 93 بنا داریم احکام پرسنل و سقف حقوق آنها را بر اساس منابع مالی موجود افزایش دهیم. اگرچه همچنان در انجام تعهدات مالی با کمبود مواجه هستیم اما لازم است با مدیریت صحیح بتوانیم از همین منابع موجود تعهدات خود را به سرانجام برسانیم.

ملک احمدی با اشاره به لزوم توجه به کتابداران کشور یادآور شد:‌ سرمایه اصلی ما کتابداران و دیگر همکاران اداری نهاد هستند. اگر آنها با روحیه و انگیزه در محیط کار حضور یابند به طور قطع کارایی مجموعه نهاد دو چندان خواهد شد. به اعتقاد من اولویت هر مدیری تعامل با کارکنان است. حسن خلق با همکاران، اصلی ترین شاخصه‌ای است که مدیران باید در محیط کتابخانه های عمومی رعایت کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ظرفیت کتابداران بسیار بیش از انجام وظایف کتابداری است. با ایجاد انگیزه در میان همکاران می‌توان از ظرفیت‌های آنها در جذب مخاطب، شاداب سازی فضای کتابخانه‌ها و رونق دادن به فضای کتابخانه‌ها استفاده کرد و امیدوارم شرایط در آینده به این سمت سوق پیدا کند که کتابداران در ایجاد فضای فرهنگی کتابخانه‌ها به صورت خلاق تلاش کنند. از همه مدیران استانی نیز می‌خواهم در این زمینه همت بیشتری داشته باشند.

گفتنی است، بحث و بررسی در خصوص برنامه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سال 1393 به همراه استماع گزارش مدیران ادارات کل استان‌ها از سوی دبیرکل نهاد از دیگر برنامه های این نشست یک روزه بود.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها