امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۵:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66957
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، کتاب «سیاست‌ و تاریخ معاصر ایران» نوشته مسعود رضایی شریف‏ آبادی جدیدترین کتابی است که از سوی دفتر نشر معارف و ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، کتاب «سیاست‌ و تاریخ معاصر ایران» نوشته مسعود رضایی شریف‏ آبادی جدیدترین کتابی است که از سوی دفتر نشر معارف و دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی منتشر شده است.

مسعود رضایی در مقدمه کتاب می‌نویسد: «انقلاب اسلامی از ابتدای پیدایی تاکنون، با انواع و اقسام مخالفت‌ها و تقابل‌ها مواجه بوده است. طبعاً آنجا که مخالفان دست به سلاح بردند و با شیوه‌های خشونت‌آمیز به مقابله با نظام جمهوری اسلامی برخاستند، پاسخ متناسب را نیز دریافت داشتند. بزرگترین نمونه، به راه انداختن جنگ تحمیلی علیه ایران بود، اما همواره این‏گونه نبوده است که انقلاب ما با گلوله و آتش مورد تهدید قرار گیرد، بلکه شبهه‌آفرینی‌ها و تردید‌افکنی‌ها نیز رویه دیگری بوده است که با استفاده از تبلیغات منفی یا مغرضانه و فشار بر افکار عمومی، مسیر دیگری را برای مقابله با نظام جمهوری اسلامی پیموده است. البته سرمنشاء این‏گونه شبهه‌ها و شائبه‌ها متفاوت بوده‌اند؛ گاه از سر ناآگاهی و کج‌بینی و گاه با نیت تخریب و سمپاشی و به هر حال نمی‌توان قضاوت یکسانی راجع به سرمنشاء و ماهیت تمامی آنها داشت، اما در یک نکته نمی‌توان شک کرد که عدم ارائه پاسخ‌های مناسب به این شبهات ــ با هر منشاء و ماهیتی ــ می‌توانست و می‌تواند موجب تخریب افکار عمومی گردد. بنابراین حضور در این جبهه نیز امر کاملاً ضروری و واجب به نظر می‌رسید و همچنان نیز این ضرورت وجود دارد.»

نویسنده که از تحلیل‏گران و محققان جبهه فکر و فرهنگ انقلاب اسلامی است، تلاش کرده است در مقالات، یادداشت‌ها و گفت‌وگوهایش با ارائه توضیحاتی مستدل و مستند به روشنگری درباره تاریخ معاصر، تاریخ انقلاب و وقایع آن بپردازد. آنچه در این مجموعه آمده است، گوشه‌ای از نوشتار و گفتگوهای تحلیلی این نویسنده منتقد و تاریخ‏نگار موقق است.

این کتاب از 4 بخش تشکیل شده است: مقالات و یادداشت های تاریخی و تحلیلی، مقالات و یادداشت های سیاسی اجتماعی، یادداشت های سیاسی انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری و گفتگوها.

ضرورت تقویت فرهنگ نقد در عرصه تاریخ، آسیب شناسی نهضت مشروطه، تبرئه رضاشاه؟!، نهضت مبارزه با سلطه اجانب، پیوند دین و جنبش های اجتماعی و سیاسی در ایران، ماهیت سیاسی دکتر علی شریعتی، بنی صدر مجلس را تابع خودش می خواست، آیت الله منتظری از دریچه تاریخ، تغییر فرهنگ انقلابی در دولت هاشمی رفسنجانی، جریان نقد تاریخ نگاری انقلاب، پنجره ای رو به تاریخ و پاسخ به تاریخ عناوین مقالات بخش اول این کتاب هستند. در بخش دوم مقالاتی درباره وصیت نامه امام خمینی(ره)، جنبش دانشجویی، افشاگری، اسلام بدون شریعت، برخوردهای دوگانه عبدالکریم سروش، ابتلائات عرصه سیاست، رابطه اسلامیت و جمهوریت  و... می آید.

در بخش سوم هم یادداشت‌های کوتاهی قبل و بعد از انتخابات دهم ریاست جمهوری و تبیین فتنه 88 می آید و در بخش چهارم هم گفتگوهایی درباره تاریخ و عملکرد رژیم پهلوی، نقش و جایگاه مصدق، بررسی حادثه 16 خرداد، دکتر شریعتی و ساواک، روحیات و عملکرد مسعود رجوی، از جبهه ملی تا سازمان منافقین، شهید بهشتی و ماجرای بنی صدر، علل انشقاق مجمع روحانیون مبارز از روحانیت مبارز، علل انحراف و ساختارشکنی مجلس ششم، نقش و جایگاه و عملکرد ولی فقیه و رابطه هنر و انقلاب می آید و به سئوالات و شبهات ماهواره ها درباره موضوعات مذکور پاسخ می‌دهد.

مطالعه این کتاب برای همه مخاطبان به ویژه مخاطبان جوان و فعالان تشکلها توصیه می شود و به بسیاری از سئوالات و شبهات تاریخ معاصر، تاریخ انقلاب و عملکرد نظام اسلامی و حوادث پس از انقلاب پاسخ می‏دهد.

چاپ اول این کتاب در 532 صفحه، دو رنگ، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 14400 تومان به جامعه علمی و سیاسی عرضه شده است.
گفتنی است مسعود رضایی شریف‏آبادی، نویسنده و تاریخ نگار 51 ساله جبهه فکر و فرهنگ انقلاب است که اخیراً کتاب «سیاست‏نامه؛ نامه های سیاسی و تاریخی» وی از سوی دفتر نشر معارف منتشر شده است.

برای تهیه این کتاب از طریق سایت پاتوق کتاب: ketabroom.ir یا فروشگاههای پاتوق کتاب تهران (تلفن 88911212)، دفتر مرکزی نشر معارف قم (02537740004)، پاتوق کتاب قم(تلفن 37735451)، پاتوق کتاب شیراز (تلفن 07112344615)، پاتوق کتاب مشهد (تلفن 05112220119)، پاتوق کتاب کرمانشاه(تلفن 08317238411)، پاتوق کتاب کرمان (تلفن 03412231466)، پاتوق کتاب شیراز (04115576000) و پاتوق کتاب رشت (تلفن 01313220697) و دیگر مراکز توزیع محصولات فرهنگی اقدام کنید.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها