امروز : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 24
۰۷:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66963
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 44
به گزارش خبرنگار فارس، این سوگواره در دو بخش عزاداری‌های فاطمی و کودکان عزادار اردیبهشت‌ماه سال 93 برگزار می‌شود و عکاسان علاقه‌مند برای شرکت در این ...

به گزارش خبرنگار فارس، این سوگواره در دو بخش عزاداری‌های فاطمی و کودکان عزادار اردیبهشت‌ماه سال 93 برگزار می‌شود و عکاسان علاقه‌مند برای شرکت در این سوگواره تا 20 فروردین‌ماه سال 93 مهلت دارند تا با مراجعه به سایت دبیرخانه http://www.yasps.com/  و ثبت نام اولیه، آثارشان را ارسال کنند.

بنا بر فراخوان، بخش عزاداری‌های فاطمی، شامل تمامی عکس‌هایی می‌‏شود که به صورت خاص به نمایش عظمت عزاداری ایام شهادت حضرت زهرا (س) می‌‏پردازد. به طور مثال دسته‌های عزاداری، مراسم‏ عزاداری، تشییع نمادین، تعزیه خوانی، محل نمادین کوچه‏های بنی هاشم و... که در شهر‌ها و نقاط مختلف این سرزمین و دیگر کشور‌ها برگزار می‌‏شود.

بخش کودکان عزادار نیز شامل تمامی عکس‌هایی می‌‏شود که صرفا به صورت مستند، نمایشگر کودکان عزادار حضرت زهرا‏ (س) می‌‏باشد. به این نکته توجه شود که حتما در عکس‏‌ها نماد یا نشانه‌هایی وجود داشته باشد که نمایانگر ایام فاطمیه و شهادت حضرت صدیقه کبری‏ (س) باشد.

 هر عکاس حرفه‌ای و یا آماتور می‌‏تواند در هر بخش حداکثر 10 تک عکس و 3 مجموعه عکس ارسال کند.

هیات داوران حداکثر 80 تک عکس و 20 مجموعه عکس را برای راه‌یابی به نمایشگاه انتخاب می‌‏کنند.

به تمامی شرکت‌کنندگان که آثار آنها به نمایشگاه راه می‌‏یابد، گواهی شرکت و مبلغ 700 هزار ریال به ازای هر عکس اهدا خواهد شد.

تمامی عکس‌های راه یافته به نمایشگاه در قالب کتابی به چاپ خواهد رسید و همچون دوره اول سوگواره، یک نسخه از کتاب به صاحبان آثار راه یافته اهدا خواهد شد.

با توجه به این که موضوع عکس‏‌های این سوگواره مستند اجتماعی است، از این رو طبق تعریف ارائه شده از سوی هیئت داوران برای عکس مستند اجتماعی،  این آثار باید ضمن معرفی فضا، مکان، شاخصه‏‌های قومی و نمادهای شاخص در رسوم، بدون دستکاری‏‌های فنی (که جنبه مستند بودن عکس را مخدوش ساخته باشد) ارسال شوند.

سازماندهی جزیی و چیدمان‏‌هایی که به تعریف بهتر مراسم و شاخصه‏‌های آن و همچنین غنای تصویری کمک کند بلامانع است.

هیئت داوران در تعریف مجموعه عکس نیز یادآور شده‌اند که : « یک مجموعه عکس تکرار یک عکس نیست! بلکه به مثابه یک قصه یا روایت است که به جنبه‏‌های مختلف موضوع می‌‏پردازد به گونه‏‌ای که تعریف جامع و مبسوط‏‌تری از موضوع مستفاد گردد. بنابراین توصیه می‌‏شود که یک مجموعه عکس شامل یک عکس نمای باز، یک عکس نمای بسته و یک عکس دیتیل یا بخشی جزیی‏‌ از عناصر موجود در صحنه باشد. مابقی عکس‏‌ها نیز می‌‏تواند از زوایای مختلف به تعریف و توصیف این عکس‏‌ها کمک نماید. همچنین بیان روایی و یا توالی عکس‏‌ها که یک مضمون یا موضوع خاص را دنبال می‌‏کند در قالب مجموعه عکس‏‌ها قابل تعریف است.»

جوایز برگزیدگان نیز به شرح زیر است.

بخش اول، عزاداری‌های فاطمی:

در بخش اول به 5 نفر از برگزیدگان بدون اولویت لوح تقدیر، تندیس سوگواره و مبلغ 15 میلیون ریال اهدا خواهد شد.

بخش دوم، کودکان عزادار:

در این بخش به 3 نفر از برگزیدگان بدون اولویت لوح تقدیر، تندیس سوگواره و مبلغ 10 میلیون ریال اهدا خواهد شد.

داوری آثار این سوگوار را  مجتبی آقایی، امیر علی جوادیان و محمد مهدی رحیمیان برعهده دارند و محمدحسین فاضل هرندی دبیر سوگواره است.

آثار ارسالی تا پایان فروردین‌ماه سال آینده داوری می‌شود و در زمانی که متعاقباً اعلام خواهد شد نمایشگاه آثار منتخب برپا می‌شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار