امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۱:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66969
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 100
به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبر کنسرت و آلبوم جدید علیرضا افتخاری با حضور حسین پرنیان آهنگساز این اثر ...

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبر کنسرت و آلبوم جدید علیرضا افتخاری با حضور حسین پرنیان آهنگساز این اثر علیرضا افتخاری و صدرالدین حسینخانی تهیه‌کننده این آلبوم در خبرگزاری نسیم برگزار شد.

علیرضا افتخاری در این نشست گفت: این آلبوم چه از لحاظ شعر و چه از لحاظ آواز  فضای نو و تازه دارد و برای اولین بار است که کار با این اسلوب و شکل ارائه می‌کنم. حال باید دید که آیا مردم به این آلبوم اقبال نشان خواهند داد یا خیر.

وی افزود: در این آلبوم اشعاری از نیما اخوان ثالث، شاملو، حافظ، سلمانی و علیرضا اخلاقی انتخاب شده که حسین پرنیان زحمت کشید و کلمات را روی این کار نگین‌گونه نشان داد.

افتخاری ادامه داد: من همیشه شاگرد استادانی چون جلیل شهناز و کسائی بوده‌ام و سبک و اسلوب‌های قدیمی به خصوص استاد بنان را می‌پسندیدم و با این فضاها کار می‌کردم. همیشه سعی کرده‌ام کاری که ارائه می‌کنم کاری نو و تازه باشد و با کارهای قبلی‌ام فرق کند در این آلبوم که فضای تازه داشت، خواندن آواز روی شعر نو واقعا مشکل بود که بخصوص روی شعر نیما و اخوان ثالث بسیار کار کردیم تا توانستیم آنچه که مد نظرمان بود را به دست آوریم.

حسین پرنیان در ادامه این نشست با اشاره به استفاده شعر نو در این آلبوم گفت: گرایش من در موسیقی آوازی همیشه به ادبیات معاصر بوده و بر همین اساس از زمانی که با بسطامی کار می‌کردم رویکرد شعر معاصر را داشتم چرا که معتقدم شاعران معاصر در کنار مردم عادی زندگی می کند و نشست و برخاست می‌کند.

وی ادامه داد: در این آلبوم دوست نداشتیم که آوازها در فضای سنتی شکل بگیرد بیشتر می‌خواستیم تصویر شعر را ارائه دهیم که این واقعا کار مشکلی بود در این آلبوم هم‌نشینی سازهای ایرانی و سازهای غربی را در کنار هم داشتیم با این امید که بتوانیم موسیقی را به سمت موسیقی تفکر گرایش دهیم. موسیقی ما این روزها بیشتر حالت سرگرم کننده پیدا کرده  است و از معماری کلام و موسیقی دور شده‌‌ایم.

افتخاری ضمن اشاره به کم‌کاری‌هایش در چند سال اخیر گفت: بعد از تجربه 32 ساله که در عالم موسیقی طی کردم همیشه این سوال را از خود می‌پرسم که افتخاری چه کردی آیا زمان را هدر دادی یا کاری درست انجام دادی؟

وی ادامه داد: گاهی اتفاق می‌افتد که استادی که 50 سال است کار می‌کند چیزی برای ارائه ندارد حال من از او این سوال را دارم آیا ضربان قلب عموم مردم را به دست آوردی یا نه؟ یا همیشه سه‌گاه را به یک فرم و همایون را به یک فرم خوانده‌اند و نخواسته‌اند که لباسی نو به تن موسیقی بپوشانند. خوانندگان قدیمی وقتی می‌خواندند هر کدامشان سبک و سیاق خاص خودشان را داشتند اما امروز چه؟

افتخاری با اشاره به انتخاب اشعار نو در این آلبوم گفت: چرا همیشه از شعر اخوان و نیما میِ‌ترسیم؟ خود این شعرها به قدری زیبا هستند که گاهی اوقات اجرای تحریرها به آن نمی‌خورد. وقتی که شعر پاییز را گوش می‌دادم در راه سفر به اصفهان بودم که آنقدر غرق در این آهنگ شدم که ناگاه سر از شهر اراک درآوردم و از مسیرم دور شدم. امیدوارم با این کار توانسته باشیم حس خاص ادبیات معاصر را در قالب موسیقی بگنجانیم.

حسین پرنیان آهنگساز این آلبوم با اشاره به نقش موسیقی در جامعه گفت: هنرمند آینه جامعه است و زوال هنرمند وقتی اتفاق می‌افتد که این آینه کدر شود حال در این میان سوالی پیش می‌آید فرق هنر و کلیشه چیست؟ فرق این دو مقوله در اصالت آنهاست متاسفانه امرو هر چه که می‌گردیم چیزی جز تکرار در دایره موسیقی نمی‌ِبینیم و دچار خودسانسوری فکری شده‌ایم این باعث شده که کلیشه بسازیم نه هنر.

وی ادامه داد: آهنگسازان موسیقی با کلام و نگاه شاعر توجهی ندارند فقط ریتمی را می گیرند که به شعر اضافه کنند و در واقع خوانندگان در خدمت بیان آموزش آوازی هستند که آموخته‌اند امروز دچار بهت فکری هستیم موسیقی‌دان باید جامعه را بفهمد تا بتواند در اعماق شعر فرو رود. خواننده باید روایتگر شعر باشد البته از نگاه شاعر.

افتخاری در ادامه گفت: وقتی برای کاری هزینه زیاد می‌شود باید هم خواص را در نظر بگیریم و هم عوام معمولا وقتی عوام راضی می‌شوند خواص هم مجبور هستند که راضی شوند و اما وقتی خواص راضی می‌شوند، عموم مردم کار را پس می‌زنند به خاطر همین است که اکثر کارهای من را اهالی جنوب شهر گوش می‌کنند و طرفدار آثارم هستند.

افتخاری در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تعداد واقعی آلبوم‌هایی که تاکنون منتشر کرد‌ه‌اید چند عدد است گفت: نزدیک به 70 آلبوم تا کنون منتشر کردم و امیدوارم این عدد را به 100 برسانم من دست رد به سینه هیچ آهنگساز عاشقی که با عشق کار می‌کند نمی‌زنم.

وی ادامه داد: خیلی از کارها بوده که از خواندنش پیشمان شدم و تصمیم گرفتم کار را به کلی پاک کنم ولی وقتی همین اثر به بازار آمده با اقبال قابل توجه مردم همراه شده و بسیار گل کرده است هنرمندان بزرگی مثل میکلانژ و ونگوگ هم کار بازاری دارند اگر کسی نتوانست کار افتخاری را تقلید کند برای این است که تواناییش را نداشته است. آنچه که من تحویل جامعه داده‌ام از دل من بیرون آمده است انشاء ننوشته غلط ندارد بخاطر همین در این راه آزمون‌ها و خطاهایی داشته‌ام. برای من خاص و عام فرق نمی‌کند گویی اینکه خواص کسانی هستند که کارشان فقط ایراد گرفتن است.

افتخاری در ادامه دلیل نداشتن اجراهای زنده‌اش را اینگونه عنوان کرد: من در پروژه جاده ابریشم، 26 اجرا در 26 شب داشتم اما وزارت ارشاد که من را فرستاده بود هیچ پولی بابت این اجراها به من نداد.

وی ادامه داد: آقای جنتی وزیر ارشاد را به خوبی می‌شناسم او کسی بوده که برای این انقلاب پاکبازی و جانبازی کرده و در حال حاضر حامی هنرمندان است.

حسین پرنیان در ادامه این نشست ضمن اشاره به نگاه متولیان فرهنگ و هنر به موسیقی گفت: متولیان فرهنگ و هنر ما بیشتر در کارهای سیاسی هستند تا فرهنگ هیچکدام نگاه هنری به موسیقی ندارند و بیشتر برای آنها موسیقی جنبه سرگرمی دارد. تا زمانی که در جامعه به هنر موسیقی نگاه این چنینی شود وضعیت به همین صورت خواهد بود.

وی با انتقاد از سیاست‌های وزارت ارشاد خاطر نشان کرد: دوستان در وزارت ارشاد باید کتاب‌های جدیدی را منتشر کنند با عنوان حافظ ارشاد، خیام ارشاد و غیره که حداقل هنرمندان تکلیف خودشان را بدانند. مهاجمان اصلی به فرهنگ متولیان آن هستند.

صدرالدین حسینخانی تهیه کننده ضمن اشاره به برگزار این کنسرت در 22 اسفند ماه گفت: این اجرا در دو سانس برگزار می‌شود و اول فروردین ماه هم «آلبوم پادشاه فصل‌ها» منتشر خواهد شد. البته هنوز نام قطعی این‌ آلبوم مشخص نشده و ممکن است این نام تغییر کند. این کار ادامه‌دار است و اولین باری است که آقای افتخاری به صورت رسمی اجرا می‌کنند و امیدواریم این اجراها در شهرستان‌ها هم ادامه داشته باشد در حال حاضر درخواست‌های زیادی از شهرستا‌ن‌ها داریم که به احتمال زیاد برخی از آنها را برای اجرا خواهیم داشت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها