امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۲:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66997
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرگزاری فاسر، محمود حبیبی کسبی با بیان این که در کاری مشترک با علیرضا قزوه شاعر و پژوهشگر گزیده‌ای از اشعار سبک هندی را آماده انتشار دارند، ...

به گزارش خبرگزاری فاسر، محمود حبیبی کسبی با بیان این که در کاری مشترک با علیرضا قزوه شاعر و پژوهشگر گزیده‌ای از اشعار سبک هندی را آماده انتشار دارند، عنوان کرد: این مجموعه آثار گزیده‌ای از دیوان شاعران سبک هندی است که در ایران تا به حال آثارشان منتشر نشده است و شاید اسمشان را بسیاری از شاعران هم نشنیده باشند.

وی گفت: در حال حاضر 5 دیوان شعر شهرت شیرازی، عاقل خان رازی خافی، ظفرخان احسنت، سقای بخاری و قاسم کاهی آماده چاپ است.

حبیبی با بیان این که قرار است 40 دیوان شعر از شاعران سبک هندی به صورت گزیده شعر منتشر شود، عنوان کرد: این گزیده آثار به همراه مقدمه و تحقیقی که در ابتدای کتاب ها می آید منتشر می‌شوند و امیدواریم تا پایان سال آینده بتوانیم این پروژه را به پایان برسانیم.

این شاعر درباره چگونگی دسترسی به منابع و اشعار این شاعران، عنوان کرد: علیرضا قزوه نسخ خطی برخی شاعران ناشناخته شعر سبک هندی را از کشور هند که تا به حال در ایران وجود نداشته را به ایران آورده است و علاوه بر آن نسخ خطی هم در کتابخانه مجلس، ملی، ملک، آستان قدس رضوی و کتابخانه دانشگاه تهران وجود دارد که هنوز بر روی آن ها کار نشده است و از این منابع هم در دیوان استفاده می‌کنیم.

وی ادامه داد: در تاریخ ادبیاتمان بیشتر به شاعران مطرحی که همه می شناسیم پرداخته‌ایم و خیلی از شعرای تاریخ ادبیات فارسی هستند که هنوز مغفول مانده‌اند، به خصوص شاعران دوره صفوی و سبک هندی و به همین دلیل می خواهیم این شاعران را مطرح کنیم.

حبیبی تصریح کرد: یکی از دلایل ناشناخته بودن این شاعران دور بودنشان از وطن بوده است، چرا که اغلب به دربار پادشاهان گورکانی هند می‌رفتند و از وطنشان دور می‌ماندند. به همین خاطر خیلی از آن‌ها آثارشان در ایران مطرح نشده است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها