امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۸:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67019
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 75
آیت‌الله محمود رجبی قائم مقام مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ...

آیت‌الله محمود رجبی قائم مقام مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص بیانات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به مقوله فرهنگ گفت: اصولاً جنس انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی است و قانون اساسی ما نیز بر این نکته تأکید دارد که فرهنگ اسلامی باید مدار تمام شئون نظام جمهوری اسلامی باشد.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر تمام دشمنان ما از آغاز انقلاب تا کنون به ویژه در دهه‌های اخیر، سرمایه‌گذاری‌های وسیعی با تمام امکانات برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی از بُعد فرهنگی دارند و هشدارهای مکرر مقام معظم رهبری در دوران اصلاحات مبنی بر تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی و ناتوی فرهنگی، گواه آن است که دشمن فعالیت گسترده‌ای در این راستا داشته و امروز هم متحدتر از گذشته ظاهر شده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه مسئولان ما باید بیشترین همت، سرمایه‌گذاری و لوایح را در زمینه فرهنگ داشته باشند، تصریح کرد: مقام معظم رهبری فرموده‌اند که فرهنگ در کشور ما مظلوم واقع شده است و مقصود ایشان این است آن سرمایه‌گذاری که باید در تمام ارکان نظام برای مسئله فرهنگ اسلام و انقلاب باشد تاکنون صورت نگرفته است.

وی گفت: اگر آسیب شناسی و ارزیابی درباره مسئله فرهنگ داشته باشیم می‌بینیم که برای سایر حوزه‌ها بیش از حوزه فرهنگ سرمایه‌گذاری شده است در حالی که موفقیت در بخش‌های گوناگون، منوط به پیشرفت و تعالی در حوزه فرهنگ است.

رجبی با تأکید بر اینکه متأسفانه مسئولان فرهنگی کشور در دولت‌های مختلف، نسبت به ترویج فرهنگ دینی و فرهنگ انقلاب اسلامی و سرمایه‌گذاری در این حوزه اهتمام کافی نداشته‌اند، تصریح کرد: اکنون نیز مشاهده می‌شود که برخی از برنامه‌هایی که اصرار بر اجرای آنهاست در ضدیت با فرهنگ اسلامی است لذا مسئولان ما وظیفه دارند در عزل و نصب‌های خویش توجه کنند که چه کسی دغدغه و انگیزه پیاده کردن اسلام، فرهنگ انقلاب و زنده کردن شعارهای اوایل انقلاب را دارد اینکه افرادی که بی‌تفاوت هستند و یا کار و برنامه‌ای را اجرا کنند که علیه ارزش‌ها و فرهنگ دینی باشد بسیار نگران کننده است.

وی با اشاره به عملکرد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مدت‌زمان کوتاه خاطرنشان کرد: روزنامه‌ها، مجلات و نشریاتی به مسلّمات دین متعرض می‌شوند و موضوعاتی مانند حکم قصاص، مسئله غدیر و عقاید دینی را زیر سؤال می‌برند، تمام این مسائل بیانگر این است که مسئولی که در رأس امور فرهنگی قرار گرفته است دغدغه لازم برای ترویج فرهنگ دینی و انقلاب را ندارد.

قائم مقام مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) ادامه داد: همچنین ایراد سخنانی مانند لزوم رفع فیلتر فیسبوک، برداشتن ممیزی کتاب و ... نشان از آن است که اهتمام لازم برای فرهنگ دینی و انقلابی در میان مسئولان وجود ندارد و این نگران کننده است.

وی گفت: در مقررات،‌ عزل و نصب‌ها، در فرهنگ عمومی و در فضاسازی فرهنگ عمومی و در یاری رساندن به نهادهای فرهنگی و اختصاص بودجه به بخش فرهنگ، وظیفه دولت و مسئولان نظام اسلامی است که به این موارد توجه داشته باشند. مقام معظم رهبری به حق فرمودند که نگران مسئله فرهنگ هستند چرا که آنچه که ما می‌بینیم خلاف آن چیزی است که باید باشد و این مایه تأسف است.

قائم مقام مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) عنوان کرد: از رئیس جمهور محترم که خود، فردی روحانی و شخصی است که باید بیش از دیگران انگیزه و داعیه فرهنگ دینی را داشته باشد، درخواست می‌شود از عزل و نصب‌ها و اقداماتی که به مسئله فرهنگ اسلامی و فرهنگ انقلاب، خدشه وارد می‌کند جلوگیری کنند.

وی اظهار داشت: ما در مصوبات و لوایح دولت، مواردی را مشاهده می‌کنیم که علیه فرهنگ دینی است که باید جلوی آنها را گرفته و برنامه‌هایی در راستای تقویت فرهنگ دینی تولید شود. به اعتقاد بنده در حوزه عزل و نصب‌ها، برنامه‌ریزی و بودجه در زمینه فرهنگ عمومی، پیشنهاد می‌شود دولت کارگروهی را تشکیل دهد مبنی بر اینکه چرا احساس مسئولیت در این زمینه‌ها ضعیف است که این نگرانی مقام معظم رهبری، مراجع تقلید و متدینین جامعه است.

آیت‌الله رجبی ادامه داد: این وظیفه وظیفه خطیری است که متأسفانه ما تاکنون آن طور که شایسته حوزه فرهنگ است سرمایه‌گذاری نداشته‌ایم و خوب است که دولت محترم یک آسیب‌شناسی داشته باشد که چه اتفاقی افتاده که یکی از گلایه‌های برخی از نمایندگان مجلس این است که نسبت به اختصاص بودجه اندک برای  فرهنگ معترض هستند و این یک نقص جدی به شمار می‌رود. بنابراین در شرایطی که دشمن، فرهنگ را مورد هجوم قرار داده وظیفه انقلابی و اسلامی ما این است که اهتمام بیشتری نسبت به موضوع فرهنگ داشته باشیم.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها