امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 17
۱۹:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67040
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۴۴
تعداد بازدید: 61
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بوشهر، دریادار حبیب‌الله سیاری ظهر امروز در حاشیه برگزاری نخستین همایش دریانوردی ایرانیان و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بوشهر، دریادار حبیب‌الله سیاری ظهر امروز در حاشیه برگزاری نخستین همایش دریانوردی ایرانیان و نیروی دریایی در گذز تاریخ با اشاره به بیانات رهبری اظهار داشت: با توجه به  فواید راهبردی و کلان دریا برای ایران باید بتوانیم در راستای توسعه دریا محور از منابع خدادای موجود در دریا استفاده کنیم.

وی افزود: ایران سابقه 800 ساله در دریانوردی دارد و زمانی که کشتی‌های ایران از بنادر خلیج فارس نظیر بندر سیراف روانه آسیای جنوب شرقی و دیگر نقاط جهان می‌شدند کشورهای امروزی هیچگونه فعالیتی در دریا نداشتند.

سیاری با بیان اینکه فعالیت ایران در مقایسه با سال‌های دور در دریا کم شده است، ادامه داد: با وجود فواید کلان و راهبردی دریا برای توسعه کشور استعمار موجب شده است که مردم ایران از دریا دور شوند و باید با انجام تدابیر مناسب زمینه استفاده از این مهم فراهم شود.

وی گام اول برای استفاده از دریا را امنیت دانست و گفت: مهم‌ترین نیاز برای بهره‌برداری اقتصادی از یک منطقه، امنیت است و در صورت وجود امنیت می‌توان از ظرفیت‌های دریا استفاده کرد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: ماموریت‌های نیروی دریایی ایران تا مدار 10 درجه شمالی (10 درجه بالاتر از خط استوا) از زیر هندوستان تا شاخ سومالی پیشروی داشته است و انتظار می‌رود با ایجاد امنیت در این مناطق نیازهای اساسی برای بهره‌برداری اقتصادی فراهم شود.

وی با تاکید به بیانات رهبری بیان داشت: انتظار می‌رود که با تداوم امنیت در مناطق مورد نظر نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از حداکثر ظرفیت‌های دریا برای توسعه دریا محور کشور استفاده شود.

سیاری در ارتباط با اعزام ناوگروه‌ها به آبهای بین‌المللی بر آب تامین امنیت اظهار داشت: از سال 87 و با تدبیر مقام معظم رهبری 29 ناو گروه به دریا اعزام کرده‌ایم.

این مسئول نظامی ادامه داد: از عمده اهداف اعزام ناوگروه‌ها به آبهای بین المللی نظیر خلیج عدن، باب‌المندب و دریای سرخ تامین امنیت کشتی‌های تجاری و نفتکش است.

سیاری با بیان ناامن بودن مناطق مناطق مذکور اظهار داشت: با اقتدار نیروی دریایی تا به امروز نزدیک به دو هزار کشتی از کشتی‌های تجاری و نفتکش را اسکورت و از منطقه خطر دور کرده‌ایم.

وی در ارتباط با دستاوردهای جدید نیروی دریایی ارتش اظهار داشت: از سال 71 نیروی دریایی با علم زیر دریا آشنا شده‌ایم در طی این 20 سال با پیشرفت چشمگیر نیروی دریایی در تعمیر اساسی زیر دریایی‌های کیلو کلاس(با فناری بالا) به خود‌کفایی کامل رسیده‌ایم.

سیاری اضافه کرد: با توجه به ساخت زیردریایی غدیر توسط متتخصان ایرانی در نیرو دریایی ارتش، زیر دریایی فاتح نیز در اوایل سال آینده رونمایی شود.

انتهای پیام/66006/ی30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها