امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۸:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67046
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۴۴
تعداد بازدید: 69
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، تفاهم نامه همکاری سازمان حفاظت محیط‌زیست و وزارت آموزش و پرورش امروز به امضای ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، تفاهم نامه همکاری سازمان حفاظت محیط‌زیست و وزارت آموزش و پرورش امروز به امضای معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست و علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش رسید.

در این تفاهم نامه آمده است: در راستای تحقق اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر حفاظت از محیط‌زیست به عنوان یک وظیفه عمومی و با استناد به مفاد ماده 6 آیین‌نامه اجرایی بند «الف» ماده 189 قانون برنامه پنجم توسعه کشور بنابر ضرورت دانش‌افزایی و توسعه مشارکت جامعه دانش‌آموزی کشور در حفاظت از محیط‌زیست و به منظور تحقق اهداف فرهنگی و آموزشی سازمان حفاظت محیط‌زیست (که در این تفاهم‌نامه سازمان نامیده می‌شود) و به لحاظ نقش و رسالت خطیر وزارت آموزش و پرورش (که در این تفاهم نامه وزارت نامیده می‌شود) در هدایت و استفاده بهینه از ظرفیت دانش‌آموزان کشور در جریان توسعه فرهنگی ـ اجتماعی کشور، طرفین موارد مشروحه زیر را در زمینه محیط‌زیست و توسعه پایدار تفاهم کردند.
ماده 1ـ اهداف:

ـ دانش‌افزایی برای ترویج فرهنگ، اخلاق و سواد محیط‌زیستی در بین جامعه دانش‌آموزی به عنوان یک اصل از اصول شهروندی و یکی از موضوعات مهارت زندگی

ـ افزایش سطح مشارکت اجتماعی جامعه دانش‌آموزی کشور در انجام طرح‌ها و برنامه‌های محیط‌زیستی
ماده 2ـ تعهدات وزارت:

1ـ در راستای مصوبه نخستین جلسه شورای عالی محیط زیست مورخه 13 آبان‌ماه 1392 مقرر می‌‌شود وزارت آموزش و پرورش نسبت به ایجاد پست کارشناس‌مسئول و کارشناس محیط‌زیست در دفتر سلامت معاونت تربیت بدنی و سلامت به منظور راهبری برنامه‌ها و فعالیت‌های محیط‌زیست در حوزه آموزش و پرورش اقدام نماید.

2ـ ارتقای کیفیت و کمیت آموزش محیط‌زیست در کتاب‌های درسی مقاطع مختلف تحصیلی با مساعدت سازمان.

3ـ تنظیم و اجرای برنامه‌های آموزشی محیط‌زیستی معلمین، برنامه‌ریزان آموزش و فوق برنامه دانش‌آموزان متناسب با نیازهای آموزشی آنها با مساعدت سازمان.

4ـ‌ ظرفیت‌سازی برای رشد کمی و توسعه کیفی تشکل‌های دانش‌آموزی در زمینه محیط‌زیست و توسعه پایدار و همچنین استفاده از توانمندی دانش‌آموزان به عنوان محیط‌یار.

5ـ غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان با اجرای برنامه‌های تفریحی، فرهنگی در زمینه محیط‌زیست و توسعه پایدار.

6ـ مشارکت در اجرای طرح‌ها و پروژه‌های مندرج در برنامه جامع آموزش محیط زیست مصوب هیأت محترم وزیران و همچنین طرح‌ها و پروژه‌های ملی آموزش محیط‌زیست.

7ـ ارزیابی و سنجش اثربخشی برنامه‌های آموزشی ـ فرهنگی اجراشده در زمینه محیط‌زیست با همکاری سازمان.

8ـ تقویت و بهبود برنامه‌های آموزش فنی و حرفه‌ای متناسب با اهداف محیط‌زیست و توسعه پایدار با همکاری سازمان.

9ـ استفاده از ظرفیت مدارس هوشمند به منظور آموزش الکترونیکی محیط‌زیست با همکاری سازمان.

10ـ اطلاع‌رسانی و فراهم نمودن زمینه مناسب در حوزه وزارت آموزش و پرورش به منظور استفاده از دستاوردهای همایش‌ها و برنامه‌های آموزشی ملی و بین‌المللی در زمینه محیط‌زیست و انعکاس برنامه‌های مشترک در رسانه‌های وزارت آموزش و پرورش.

11ـ بهره‌گیری از پتانسیل نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش برای ارائه آموزش‌های محیط‌زیستی و ترویج فرهنگ محیط‌زیست و توسعه پایدار.
ماده 3ـ تعهدات سازمان:

1ـ تهیه ضوابط و دستورالعمل‌های مورد نیاز برای اجرای طرح‌ها و پروژه‌های زیست‌محیطی از جمله محیط‌یار، مدارس جامع با هماهنگی و تأیید وزارت.

2ـ بهره‌مندی وزارت از ظرفیت‌های آموزشی ـ فرهنگی مناطق تحت مدیریت سازمان اعم از پارک‌های ملی، موزه‌های حیات وحش و غیره در راستای آموزش، تحقیق و ترویج محیط زیست منطبق با برنامه‌های کمک‌آموزشی وزارت.

3ـ مشارکت در اجرای برنامه‌های فرهنگی و فوق برنامه دانش‌آموزان از قبیل برگزاری مسابقه‌ها، نمایشگاه‌ها، همایش‌ها و اردوها.

4ـ حمایت فنی و کارشناسی برای پروژه‌های آموزشی در زمینه محیط‌زیست به منظور تعیین نیازهای آموزشی و تهیه محتوای آموزشی.

5ـ تدوین دستورالعمل و شیوه‌نامه اجرایی در زمینه کسب جایزه مدارس محیط‌زیستی به منظور زمینه‌سازی جهت دریافت جایزه ملی محیط‌زیست کشور با همکاری وزارت.

6ـ توانمندسازی پرسنل علاقه‌مند و مستعد آموزش و پرورش برای ارائه آموزش‌های محیط‌زیستی و ترویج فرهنگ آن در جامعه.

7ـ حضور فعال سازمان در جشنواره خوارزمی و سایر جشنواره‌های علمی، فرهنگی و بین‌المللی با هدف شناسایی و حمایت از طرح‌ها و پروژه‌های محیط‌زیستی منتخب دانش‌آموزان.

8ـ ارائه محتوای آموزشی در زمینه محیط‌زیست به منظور درج در نشریات آموزش و پرورش.

9ـ حمایت فنی و کارشناسی از طرح‌ها و پروژه‌های آموزشی محیط‌زیستی وزارت.

10ـ ایجاد فضای هم‌اندیشی بین المللی در زمینه آموزش محیط‌زیست.

11ـ اطلاع‌رسانی برنامه‌ها در سطح کشور و نیز رسانه‌های بین‌المللی.

12ـ فراهم نمودن زمینه مناسب جهت استفاده کارشناسان و معلمان آموزش و پرورش از برنامه‌های منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی حوزه محیط‌زیست.
ماده 4ـ شیوه اجرا و نحوه انجام همکاری:

ـ به منظور اجرای بهینه این تفاهم‌نامه کارگروه اجرایی ملی متشکل از نمایندگان ثابت و تام‌الاختیار طرفین تشکیل می‌شود.

ـ این کارگروه وظیفه برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت و سایر موارد مورد طرفین را خواهد داشت.

ـ این کارگروه حداقل هر سه ماه یکبار تشکیل جلسه خواهد داد و گزارش پیشرفت کار را به مقامات عالی دو دستگاه ارائه می نماید.

ـ محل دبیرخانه کارگروه اجرایی در سازمان حفاظت محیط‌زیست می‌باشد.

ـ نظام ارزیابی پیشرفت تفاهم‌نامه، طرفین موافقت می‌نمایند که براساس گزارش‌های پیشرفت کار تفاهم‌نامه که توسط کارگروه موضوع ماده 4 این تفاهم‌نامه تنظیم می‌شود و به منظور تسریع در تحقق اهداف و عنداللزوم تسریع عملکرد انجام فعالیت‌ها هر سال حداقل یک نشست بین مقامات عالی دو دستگاه تشکیل شود.
ـ ماده 5: مدت تفاهم‌نامه

نظر به ماهیت و اهمیت موضوعات مورد علاقه طرفین و حصول نتایج بلندمدت این تفاهم‌نامه از تاریخ امضا به مدت پنج سال معتبر است و به طور خودکار تمدید می‌شود، مگر اینکه یکی از طرفین حداقل شش ماه قبل از انقضای تفاهم‌نامه قصد خود را اعلام نماید، در صورت عدم تمدید و اتمام مدت آن، انجام تمام تعهدات ناتمام طرفین الزامی است.
ماده 6: سایر موارد

این تفاهم‌نامه مشتمل بر شش ماده و در سه نسخه واحدالاعتبار تنظیم و در تاریخ 18 اسفندماه 1392 به امضاء طرفین رسید. دو طرف متعهد خواهند بود از تاریخ امضای این تفاهم‌نامه مفاد آن را به دقت رعایت و از هرگونه اقدامی که موجب نقض مفاد آن شود، خودداری نمایند.
انتهای پیام/
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها