امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۳:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67085
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۳۷
تعداد بازدید: 68
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک پس از دیدار با کاترین اشتون ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک پس از دیدار با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با حضور در نشست خبری درباره جزئیات این دیدار اظهار داشت: در این دیدار بحث مذاکرات هسته‌ای و اینکه ایران بر روی حق هسته‌ای خود در چارچوب NPT مصمم است تأکید شد و ما گفتیم که در حفاظت از حقوق هسته‌ای خود به هیچ وجه از این حق عقب‌نشینی نخواهیم کرد.

ولایتی با بیان اینکه گفته شد ما بر ادامه مذاکرات تأکید داریم اما نباید به کشورهایی مثل آمریکا اجازه داد که بعد از انجام مذاکرات اقداماتی برخلاف آن انجام دهند، افزود: نمونه این امر صحبت‌های جان کری و رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران است که به بهانه فشار صهیونیست‌ها انجام می‌گیرد لذا این امر قابل قبول نیست و برخلاف توافقاتی که در ژنو صورت گرفته است.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل کارشکنی آمریکا را مانعی بر سر راه دستیابی به یک توافق بین‌المللی بین ایران و کشورهای  1+5 عنوان کرد و یادآور شد: کشوری که این موارد را نقض می‌کند، آمریکاست لذا بنده تأکید داشتم که آمریکا در این مدت اقداماتی برخلاف توافقنامه ژنو انجام داده است.

وی بر همین اساس به اضافه شدن تحریم‌ها، کلمات تند علیه ایران و استمرار خصومت آنها علیه کشورمان اشاره کرد و گفت: من به خانم اشتون گفتم که این موارد مانعی بر سر راه مأموریت شما برای مذاکره با 1+5 است.

ولایتی صحبت درباره تحولات اوکراین را از دیگر موارد گفت‌وگوی خود با اشتون برشمرد و اظهار داشت: به نظر می‌رسد به دلیل اشتباه محاسباتی غرب در اوکراین کار به اینجا رسیده است چرا که آنها فکر نمی‌کردند واکنش روسیه در اوکراین به این شدت باشد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک با تأکید بر اینکه وضع فعلی به نفع مردم اوکراین نیست، به اختلافات دیدگاهی بین اروپا و آمریکا اشاره کرد و افزود: برخی گفته‌اند که ما حاضر به تحریم نیستیم اما حتی آمریکا نیز که با لحن تندی صحبت می‌کرد امروز لحن ملایم‌تری دارد و متوجه شده که در اوکراین اشتباه محاسباتی داشته است از این رو زیاده‌خواهی غربی‌ها باعث ناآرامی‌‌ها در این کشور شده است.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌‌الملل تأکید کرد: ما به عنوان جمهوری اسلامی خواستار این هستیم که طرفین به دور از تنش و دخالت بیگانگان مذاکره کنند چرا  که مردم اوکراین خودشان باید مسائل را حل و فصل کنند.

وی در ادامه با اشاره به استقبال اروپایی‌ها از توسعه همکاری با ایران تصریح کرد: آنها متوجه شده‌اند که در تحریم ایران، این ایران نیست که تحریم می‌شود بلکه آنها خود را از منافع و داشتن رابطه با ایران به خاطر فشار آمریکا محروم کردند.

ولایتی با اشاره به پاسخ منفی رئیس‌جمهور فرانسه به اوباما در خصوص تحریم ایران توسط شرکت‌های خصوصی فرانسه ادامه داد: سفر این هیأت به ایران برای توسعه رابطه اروپا با ایران یک نوع جدا شدن دیدگاه اروپا از آمریکا محسوب می‌شود و در واقع برداشتن گام‌های مثبت به سمت ایران است.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل به شکست‌های آمریکا در سوریه و ژنو 2 اشاره و تأکید کرد: دولت سوریه بر سوریه مسلط است و از سویی دیگر غربی‌ها نیز متوجه شده‌اند که تنها قدرت صاحب نفوذ در منطقه ایران است لذا می‌دانند بدون جمهوری اسلامی نمی‌توانند با مشکلات منطقه برخورد کنند.

وی به استقبال کشورهای آسیای شرقی و جنوب شرقی و اروپایی برای توسعه روابطشان با ایران پرداخت و درباره نظرات اشتون در خصوص کارشکنی آمریکا پس از مذاکرات که در این دیدار درباره آن بحث شد، گفت: خانم اشتون درباره تلاش‌های خود و آینده خوشبین است اما در پاسخ به کارشکنی‌های آمریکا پاسخی نداشت ولی در عین حال بر ادامه مسیر تأکید کرد.

ولایتی با تأکید بر اینکه مسئول مذاکرات هرگاه یکی از اعضای 1+5 برخلاف توافقات صورت گرفته عمل کند، باید اعتراض کند، افزود: زمانی که آمریکا برخلاف توافقنامه ژنو تحریم‌های جدیدی علیه کشورمان اعمال کرد، لاوروف این اقدام آمریکا را خلاف مقررات عنوان کرد و ما توقع داشتیم خانم اشتون نیز بدون محافظه‌کاری اینچنین موضع‌گیری کند.

وزیر امور خارجه اسبق کشورمان در جمع‌بندی صحبت‌های خود با اشتون گفت: ما درباره مذاکرات هسته‌ای، رابطه ایران و اروپا و مسائل منطقه از جمله سوریه صحبت کردیم و مشخص شد که تشویق تروریست‌ها و اعزام آنها به سوریه مشکلی را حل نمی‌کند چرا که دولت سوریه در مبارزه با تروریست‌ها مصمم است.

وی تأکید کرد: غیرسوری‌ها باید از این کشور خارج شده و مخالفان سوری نیز باید اسلحه خود را بر زمین بگذارند و کسانی که اعتراض سیاسی دارند باید صحبت کنند تا بتوانند انتخابات را برگزار کرده و هرکس که پیروز شد دولت سوریه را تشکیل دهد.

ولایتی در پاسخ به این سؤال که آیا در دیدار با اشتون درباره تحریم‌های یک جانبه غرب علیه کشورمان بحث شد یا خیر، اظهار داشت:‌ ما درباره تحریم ایران و اینکه باید کار متوازنی صورت گیرد، صحبت کردیم چرا که ایران پایبندی خود را به مقررات اعلام کرده و از این رو تحریم‌ها باید برداشته شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها