امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۶:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67102
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 67
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدحسن آصفری عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به همایش بین‌المللی ...

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدحسن آصفری عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به همایش بین‌المللی «نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی»، درباره چگونگی موقعیت ایران در منطقه و نقش آن در تغییر هندسه قدرت جهانی اظهار کرد: موقعیت ایران در منطقه و دسترسی ویژه آن به آب های آزاد از یک طرف و دسترسی به منابع بسیار ارزشمندی زیرزمینی، همچنین قرار گرفتن کشورمان در مسیر جاده ابریشم و جاده ریلی و ده ها مورد دیگر سبب شده است جمهوری اسلامی از لحاظ سخت افزاری در موقعیت ویژه ای قرار گیرد که برای کشورهای دیگر مخصوصا کشورهای همسایه حائز اهمیت باشد.

وی بر همین اساس تصریح کرد: موقعیت جمهوری اسلامی از لحاظ نرم افزاری که همان وجود تفکر انقلاب اسلامی و ایده ضد استکباری در کشور است نیز در کنار قدرت سخت افزاری، کشور را از لحاظ استراتژیکی در موقعیت و موضع قدرت قرار داده است.

دبیر دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه با بیان اینکه اگر از موقعیت ها و ظرفیت های موجود کشور به خوبی پاسداری شود، تأثیرگذاری کشور نیز در سطح منطقه ای و بین المللی افزایش خواهد یافت، تأکید کرد: تنها در صورت حفظ موقعیت کنونی و گسترش ظرفیت های درونی کشور است که می‌توانیم نقش اثرگذار در منازعات و مناقشات بین المللی داشته باشیم کما اینکه امروز شاهد این موضوع هستیم که وجود منابع زیرزمینی و وجود راه های تأثیرگذار زمینی، هوایی و دریایی ایران را در شرایطی قرار داده است که کشورها نیاز به ارتباط با ایران دارند.

وی افزود: به عنوان مثال تنگه هرمز یک شاهراه اصلی و از نقاط استراتژیک دنیاست و همین امر نیز مزید بر علت شده است از این رو اگر مهندسی صحیحی در زمینه شناخت موقعیت های استراتژیک کشور رخ دهد، طبق فرمایش مقام معظم رهبری به حل مناقشات تا حدود زیادی کمک و در راستای صادرات انرژی و توسعه اقتصادی نیز گام های بزرگی برداشته می شود.

آصفری در ادامه با بیان اینکه برگزاری چنین همایشی می تواند از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی موثر باشد، عنوان کرد: برگزرای چنین همایش هایی موجب الگوسازی از کشور ایران برای کشورهای منطقه می شود و از لحاظ امنیتی نیز پایگاه امنی برای کشورهای همسایه و منطقه ایجاد خواهد کرد.

وی در ادامه گفت: از زمانی که انقلاب اسلامی به پیروزی رسیده، جنگ ناجوانمردانه هشت ساله به ایران تحمیل شد و بعد از آن نیز از سوی استکبار جهانی فضای تروریستی در کشور به وجود آمد که قصد داشت با این رفتارهای غیر دموکراتیک کشور را از پیشرفت باز دارد از این رو چنین همایش هایی می تواند فرصت بسیار مناسبی برای "مهندسی قدرت جهانی" باشد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان به ظرفیت قدرت های نرم موجود در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: از لحاظ نرم افزاری و بیداری اسلامی فرصت های بسیار خوبی در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

آصفری یادآور شد: وجود ایده استکبارستیزی می تواند نقش آفرینی موثری در اشاعه فرهنگ بیداری اسلامی در کشورهای منطقه و ایستادگی در برابر قدرت های سلطه گر داشته باشد و همچنین به ایجاد انسجام و وحدت میان ملت های مسلمان به دور از طائفه گرایی بیانجامد.

به گزارش فارس، محمداسماعیل کوثری عضو کمیسیون امنیت ملی نیز در خصوص برگزاری همایش‌های اینچنینی اظهار کرد: کم ترین فایده‌ای که برگزاری همایش های این چنینی می تواند داشته باشد، این است که دنیای اسلام بیش از پیش به وحدت و همگرایی دست پیدا کرده و ظرفیت های بالقوه خود را بالفعل کند.

وی افزود: در حال حاضر نخبگان فراوانی در میان ملت های مسلمان جهان وجود دارند که شناسایی و گردهم آوردن آنها سبب افزایش همگرایی و هم افزایی میان ملت های مسلمان شده و فضاسازی لازم برای تاثیرگذاری هرچه بیشتر در دنیای اسلام از سوی انها صورت می گیرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به ضعف کشورهای قدرتمند جهان در شرایط حاضر اشاره و خاطرنشان کرد: در شرایط حاضر مشکلات مختلفی گریبان کشورهای قدرتمند جهان را گرفته و سبب شده است آنها ناچارا برای حل معضلات خود دست به دامان کشورهای جهان اسلام شوند و یا به فکر غارت منابع آنها بیفتند، بنابراین کشورهای اسلامی در برهه کنونی باید قدر این فرصت را بدانند.

کوثری در ادامه به نقش انقلاب اسلامی ایران در همگرایی ملت های مختلف اسلامی در 30 سال گذشته اشاره کرد و افزود: انقلاب اسلامی ایران در حدود بیش از 30 سال گذشته همواره سبب دلگرمی مظلومان جهان به ویژه مسلمین جهان بوده و بیداری اسلامی که در سال های اخیر اتفاق افتاده است به همراه ایستادگی ملل مظلوم فلسطین و لبنان در برابر رژیم صهیونیستی  شاهدی بر این مدعاست.

وی با اشاره به استکبارستیزی جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی که کشورهای جهان برای پیشرفت ناچارند به قدرت های جهانی باج دهند، استکبارستیزی و استقلال جمهوری اسلامی می تواند به عنوان یک الگو در جهان اسلام و کل هندسه جهانی به حساب آید و نقشه تعیین کننده ای در آینده جهان داشته باشد.

کوثری گروه های تکفیری وابسته به غرب را از چالش ها و خطرات امروز دنیای اسلام دانست و گفت: در شرایط حاضر گروه های تکفیری و وهابی وابسته به غرب در منطقه به اقدامات تروریستی مشغولند و مردم مظلوم سوریه و عراق را مورد ظلم و ستم قرار می دهند، بنابراین در این گونه نشست ها باید بر وحدت مسلمنان برای مقابله با این گونه گروه ها تاکید شده و شرایطی فراهم شود که این گروه ها از جامعه اسلامی طرد شده و نقشه استعمارگران در خصوص اختلاف افکنی در میان مسلمانان با شکست رو به رو شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با به فال نیک گرفتن مطرح شدن "هندسه جدید جهانی" از سوی مقام معظم رهبری یادآور شد: مقام معظم رهبری مثل همیشه متفکرانه این اصلاح را برای شرایط کنونی جهان به کار بردند و باید آن را به فال نیک گرفت و این تفکر ارزشمند را در سطح کشورهای جهان اسلام مطرح کرد تا بتواند تاثیرگذاری امت اسلامی در جهان را افزایش دهد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار