امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۱:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67105
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، اسحاق جهانگیری عصر دیروز (شنبه)‌ در جلسه هیأت امنای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، اسحاق جهانگیری عصر دیروز (شنبه)‌ در جلسه هیأت امنای بنیاد سعدی با بیان اینکه این بنیاد وظایف سنگینی بردوش دارد، اظهار امیدواری کرد با تلاش دست‌اندرکاران بنیاد و متولیان ترویج زبان فارسی، در سال‌های آینده شاهد رشد و توسعه آموزش زبان فارسی باشیم.

معاون اول رییس‌جمهور افزود: زبان فارسی یکی از جنبه‌های نفوذ و تأثیر فرهنگی ایران است و باید با به کارگیری روش‌های موثر ترویج زبان فارسی، جایگاه جمهوری اسلامی ایران را در حوزه تمدنی خود ارتقا دهیم.

جهانگیری همچنین با اشاره به نوپا بودن بنیاد سعدی، از رییس این بنیاد خواست وضعیت موجود زبان فارسی در دنیا را در قالب گزارش مستندی گردآوری کنند تا در یک برنامه چند ساله بتوان با مقایسه، میزان پیشرفت و موفقیت بنیاد را در ترویج زبان فارسی ارزیابی کرده و از آن به عنوان یک سند جامع استفاده نمود.

در این جلسه غلامعلی حداد عادل رییس بنیاد سعدی نیز فارسی را زبانی پراهمیت و با قابلیت بالا دانست و به ارائه گزارشی از تاریخچه تأسیس و اقدامات انجام شده در بنیاد سعدی پرداخت.

حداد عادل با بیان اینکه هم اکنون در بیش از 300 دانشگاه جهان زبان فارسی تدریس می شود، گفت: در لاهور پاکستان و مناطق اطراف آن در سال جاری حدود 186 هزار دانشجو زبان فارسی را به عنوان درس اختیاری خود برگزیده‌اند.

وی افزود:‌ در حال حاضر 30 کرسی تدریس زبان فارسی در دنیا وجود دارد که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است و حدود 15 هزار فارسی آموز غیر از زبان آموزان دانشگاهی، در 65 کشور جهان مشغول فراگیری زبان فارسی هستند.

رییس بنیاد سعدی همچنین از تلاش دست‌اندرکاران بنیاد برای فعالیت در فضای مجازی خبرداد و افزود: در حال حاضر وبگاهی برای بنیاد سعدی طراحی شده و کارخود را آغاز کرده است.

فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این جلسه با تأکید بر ضرورت پشتیبانی و حمایت از بنیاد سعدی و همه متولیان تدریس و ترویج زبان فارسی افزود: تبادل استاد و دانشجو، تهیه متون آموزشی مورد نیاز و حمایت از کرسی‌های آموزش زبان فارسی از اقدامات این وزارتخانه برای ترویج و گسترش زبان فارسی بوده است.

ظریف وزیر امورخارجه هم از ترویج زبان فارسی به عنوان یک عامل قدرت جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌الملل یاد کرد و گفت: زبان فارسی می‌تواند در ارتقا و تأثیرگذاری ایران در جامعه بین‌الملل به خصوص در حوزه تمدنی ایران نقش موثری داشته باشد.

وی با بیان اینکه تلاش‌هایی علیه ترویج زبان فارسی به ویژه در حوزه تمدنی ازسوی برخی کشورها وجود دارد، بر لزوم سرمایه‌گذاری برای ترویج این زبان تأکید کرد و افزود: همگی باید ترویج زبان فارسی را به عنوان یک وظیفه خطیر ملی تلقی کرده و در جهت تحقق آن تلاش کنیم.

فانی وزیر آموزش و پرورش نیز در این نشست تلاش برای ترویج زبان فارسی در داخل و خارج از کشور را امری ضروری دانست و گفت: وزارت آموزش و پرورش برنامه‌های جدیدی را برای این منظور در پیش گرفته و برای گسترش مدارس ایرانی در خارج از کشور و آموزش زبان فارسی به اتباع خارجی مقیم ایران برنامه‌ریزی کرده است.

در این جلسه شماری از اعضای هیأت امنای بنیاد سعدی همچون آقایان دکتر مهدی محقق، دکتردبیرمقدم، دکتر صادقی و استاد سمیعی و همچنین نمایندگان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جامعه المصطفی نیز در سخنانی نظرات و دیدگاه‌های خود را در خصوص زبان فارسی ارائه کردند و راهکارهای مختلف برای ترویج زبان فارسی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در این نشست همچنین به منظور تأمین نیروی انسانی مورد نیاز بنیاد سعدی و سایر اقدامات برای توسعه فعالیت‌های بنیاد تصمیماتی اتخاذ شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها