امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۹:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67145
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از یزد، بافت 700 هکتاری تاریخی یزد، یکی از بزرگترین عرصه‌های بافت تاریخی دنیاست و وجود این ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از یزد، بافت 700 هکتاری تاریخی یزد، یکی از بزرگترین عرصه‌های بافت تاریخی دنیاست و وجود این بافت سبب شده تا یزد را در دنیا به عنوان نخستین شهر خشتی جهان بشناسند.

بافت تاریخی یزد که در کوچه پس کوچه‌های آن علاوه بر بناهای تاریخی و ارزشمند، مدرسه و حمام و بازارچه و کارگاه‌های صنایع دستی و ... به چشم می‌خورد، تا چند سال پیش که هنوز هیاهوی زندگی‌های مدرن گریبان مردم را نگرفته بود،‌ سرشار از زندگی بود.

توسعه شهرنشینی و افزایش جمعیت و تغییر شیوه‌های زندگی از یک سو و کمبود برخی امکانات و تجهیزات در بافت تاریخی از سوی دیگر سبب شد تا بافت تاریخی با آن خانه‌های خشتی و زیبا به تدریج خالی از سکنه شود.

اکنون اغلب ساکنان بافت تاریخی یزد اتباع بیگانه و مهاجران غیربومی هستند

این روزها گرچه بافت تاریخی یزد هنوز ساکنانی دارد اما اغلب این ساکنان دیگر یزدی و بومی نیستند بلکه یا از اتباع بیگانه و یا مهاجران غیربومی از استان‌هایی نظیر کرمان و سیستان و بلوچستان هستند.

حتی پیرزنان و پیرمردان نیز به تدریج از خانه‌های قدیمی خود مهاجرت می‌کنند و به قسمت‌های دیگر شهر می‌روند زیرا معتقدند زندگی کردن تنها در خانه‌های بزرگ و قدیمی برای آنها مشکل است.

بی‌بی فاطمه زارع، یکی از اهالی بافت تاریخی یزد در این زمینه به خبرنگار فارس گفت: خانه‌ای که در بافت تاریخی دارم، 600 متر وسعت دارد که بیش از 350 متر آن حیاط و باغچه است.

وی افزود: روزگاری با سه دختر و چهار پسرم در این خانه زندگی می‌کردیم و این خانه تا هفت هشت سال پیش، سرپا و زیبا بود و اهالی خانه از کنار یکدیگر بودن لذت می‌بردند اما به تدریج که بچه‌ها ازدواج کردند و هر کدام به سر زندگی خود رفتند، من در این خانه تنها شدم و دیگر از عهده ساماندهی این خانه بزرگ بر نمی‌آیم.

زارع عنوان کرد: تمیز کردن حیاط خانه و اتاق‌های آن از عهده من خارج است ضمن اینکه ساختمان نیز قدیمی است و نیاز به مرمت دارد و بودجه کافی برای سر و سامان دادن به آن ندارم.

امنیت و نظافت در کوچه‌های بافت تاریخی وجود ندارد

وی بیان کرد: در داخل کوچه و محله نیز وضعیت مناسب نیست، کوچه‌ها کثیف است، زباله‌ها انباشته می‌شود و به تازگی نیز همسایگانی پیدا کرده‌ایم که همجواری با آنها برایم دشوار شده است زیرا اصلا فرهنگی متفاوت دارند.

زارع عنوان کرد: روزگاری همه در این محله بومی بودند و همه یکدیگر را می‌شناختیم اما همسایگان فعلی هیچکدام یزدی نیستند و تعدادی از خانه‌های این کوچه نیز تخلیه شده و به پاتوق معتادان تبدیل شده است.

وی تاکید کرد: در این محله دیگر احساس امنیت نمی‌کنم و هیچ خبری از پلیس یا پاسگاه نیز در محله نیست به همین دلیل ناچارم خانه‌ای که سرشار از خاطرات قدیمی است، به قیمتی بسیار اندک بفروشم و خانه‌ای کوچک در محلی با امنیت و امکانات بیشتر بخرم و در آن ساکن شوم.

این سخنان مشکلات اغلب معدود ساکنان بومی است که اکنون در بافت تاریخی یزد ساکن هستند.

اغلب آنها از نبود امکانات شهری، رفاهی، امنیتی و ... گلایه دارند و معتقدند این امکانات به بهانه‌های مختلف از بافت تاریخی دریغ شده است.

فرصت‌ها دریغ شود، هجرت از بافت طبیعی است

حتی برخی مسئولان نیز معتقدند فرصت زندگی از بافت تاریخی یزد دریغ شده و وقتی امکانات و فرصت‌هایی که خارج از بافت تاریخی وجود دارد، در داخل بافت نباشد، طبیعی است که ساکنان از آنجا هجرت می‌کنند.

واقعیت آن است که بافت تاریخی تا زمانی که ساکنانی داشت، سالم و پابرجا بود اما از زمانی که ساکنان آن خانه‌ها را خالی کرده‌اند، خانه‌های خالی یا مخروبه شده‌اند و به مکانی برای انباشت زباله تبدیل شده‌اند یا به اتباع بیگانه و مهاجران غیربومی واگذار شده‌اند که این امر نیز مشکلات خاص خود را به دنبال دارد.

این شرایط سبب شده تا بافت تاریخی یزد کم‌کم پویایی و نشاط خود را از دست بدهد و میراث فرهنگی هم که بودجه کافی برای مرمت همه خانه‌های این بافت را ندارد، آن را به حال خود رها کند.

در حال حاضر دو سه کوچه و خیابان از بافت تاریخی هر سال مرمت شده و مورد رسیدگی قرار می‌گیرد که این کوچه‌ها محل عبور گردشگران داخلی و خارجی هستند اما بقیه بافت به حال خود رها شده است.

تخلیه خانه‌های بافت تاریخی نتیجه‌ای جز آوار شدن خانه‌ها ندارد

تخلیه خانه‌های بافت تاریخی به طور قطع نتیجه‌ای جز آوار شدن خانه‌ها یکی پس از دیگری ندارد و این امر بافت تاریخی یزد را به تدریج به سمت نابودی هدایت می‌کند.

در حالی که بافت تاریخی یک فرصت بزرگ برای جذب گردشگر و توسعه صنعت توریسم است، به تدریج این فرصت به یک تهدید تبدیل می‌شود.

البته معاون عمرانی استاندار یزد نیز معتقد است که بافت تاریخی یک فرصت است و نگاه تهدیدگونه به آن خطرناک است و به سود این بافت نخواهد بود.

همه فرصت‌هایی که خارج از بافت تاریخی در اختیار مردم قرار می‌گیرد باید به بافت هم بیاید

سید محمدرضا سید حسینی عنوان کرد: همه فرصت‌هایی که خارج از بافت تاریخی در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد، باید در بافت تاریخی نیز به مردم ارائه شود.

وی افزود: جمع‌آوری زباله، نظافت شهری، ایجاد پاسگاه،‌ تامین امنیت، امکانات رفاهی نظیر آب و برق و گاز و تلفن و اینترنت و ...، پارکینگ، وسایل حمل و نقل عمومی، ساماندهی چهره و منظر بافت و .... همه از مواردی است که مردم در بافت تاریخی نیز باید از آن بهره‌مند باشند تا شوق زندگی در این بافت برای آنها ایجاد شود.

سیدحسینی عنوان کرد: شرایط زندگی تغییر کرده و اگر حداقل‌های زیبایی بصری در بافت تاریخی یزد فراهم نباشد، جوانان شوقی به زندگی در این بافت ندارند و به سرعت آن را تخلیه می‌کنند کما اینکه این اتفاق ظرف چند سال گذشته اتفاق افتاده است و این تهدیدی برای بافت تاریخی است.

لزوم حفظ جمعیت در بافت تاریخی با ارائه خدمات مناسب

اینکه از سرمایه‌گذاران مختلف برای سرمایه‌گذاری در بافت تاریخی دعوت می‌شود، کاری بسیار ارزشمند است اما مگر ظرفیت بافت تاریخی، ایجاد چند هتل و زورخانه و چایخانه و واحد تجاری و کارگاه صنایع دستی است؟

آنچه حائز اهمیت است، نگاه داشتن جمعیت در این بافت است و این امر نیز تنها در سایه ایجاد فرصت و ارائه خدمات به بافت و ایجاد منظری زیبا در آن امکان پذیر است در غیر این صورت بافت تاریخی یزد دیگر پویایی و نشاط گذشته را نخواهد داشت و دیر نمی‌پاید که به جای بوی زندگی از خانه‌های قدیمی، بوی تعفن زباله به مشام می‌رسد.
-------------------------

گزارش: مهدی جلیلیان
-------------------------
انتهای پیام/2464/صا40/ژ1001
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها