امروز : چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 August 23
۱۱:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67166
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرنگار جامعه فارس،‌ حجت‌الاسلام علی محمدی امروز در نشست خبری که در محل سازمان اوقاف و امور خیریه کشور برگزار شد، آماده کردن بقاع ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس،‌ حجت‌الاسلام علی محمدی امروز در نشست خبری که در محل سازمان اوقاف و امور خیریه کشور برگزار شد، آماده کردن بقاع متبرکه برای پذیرایی و پاسخگویی به زائران اهل بیت‌(ع) را از جمله برنامه‌های سازمان اوقاف عنوان کرد و اظهار داشت:  قرآن کریم برای جایگاه بقاع اهل بیت، جایگاه رفیع و ارزشمند قائل است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور اظهار داشت: این در حالی است که منحرفان و گروه‌های تکفیری می‌گویند برای چه برای ائمه بارگاه داشته باشیم.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری طرح آرامش بهاری در جوار امامزادگان برای چهارمین سال متوالی از برنامه‌های تعطیلات نوروزی، گفت: ما وظیفه داریم نسبت به اهل بیت و فرزندان آن‌ها محبت بورزیم و به قبر مطهر آنها که مورد توجه آن‌هاست اهمیت داده و آن را پاکیزه و آماده برای زائران قرار دهیم.

نماینده ولی‌فقیه در سازمان اوقاف اضافه کرد: اجرای طرح آرامش بهاری در تعطیلات نوروزی به این منظور است که شهروندان به غیر از سیر و سفر بتوانند در کنار این امامزادگان به آرامش رسیده و زیارت داشته باشند.

حجت‌الاسلام محمدی با بیان اینکه ما نسبت به امامزاده‌ها از دیرباز اهمیت خاص قائل بوده‌ایم، گفت: در لحظه تحویل سال نیز بر حسب ارادت و اعتقاد مردم که به مکان مقدس (امامزاده‌ها) برای توسل به اهل بیت می‌روند ما باید امکانات را فراهم کنیم در حقیقت مردم برای این‌که سالی توأم با خوشبختی و سرافرازی داشته باشند.

به گفته وی؛ این سنت حسنه به معنای توسل به اهل بیت است که ما وظیفه داریم در این ایام آماده پذیرایی و خدمت‌رسانی به مسافران و زائران باشیم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در ادامه سخنان خود یادآور شد: در ایام نوروز بیش از 2000 امامزاده و 20 هزار خادم از 28 اسفند تا پایان تعطیلات به مردم خدمت‌رسانی می‌کنند.

 رئیس سازمان اوقاف بیان داشت: سال گذشته 70 میلیون نفر در ایام نوروز و تعطیلات در امامزاده‌ها حضور یافتند که ما پیش‌بینی می‌کنیم امسال بیش از 70 میلیون بار زائر در امامزاده‌ها در تعطیلات نوروز حضور یابند.

حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه در 450 امامزاده ظرفیت برپایی خیمه‌های معرفت وجود دارد، افزود: از 10 فروردین تا پایان نوروز طرح سوگواره یاس نبوی به مناسبت شهادت حضرت زهرا (س) برگزار می‌شود.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه کشور بیان داشت: بیش از 2000 روحانی در سراسر امامزاده‌ها برای اقامه نماز جماعت اعزام می‌شوند.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا سازمان اوقاف با سازمان میراث فرهنگی آشتی کرده است، گفت: ما با میراث فرهنگی قهر نکرده‌ایم که بخواهیم آشتی کنیم در واقع ما یکی از برنامه ‌هایمان انعقاد تفاهمنامه با دستگاه‌های مربوطه از جمله سازمان میراث فرهنگی بود که این امر را انجام دادیم.

وی با بیان اینکه میان سازمان این دو سازمان وجه مشترک در خصوص مساجد و حسینیه‌ها وجود دارد، اظهار داشت: بر همین اساس طی اقدامات کارشناسی شده تفاهم نامه‌ای میان این دو سازمان منعقد شد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور ادامه داد: 950 امامزاده و بقاع متبرکه جزو آثار تاریخی و فرهنگی کشور هستند که برای زیارت مردم باید آماده شوند و همچنین ضوابط مربوط به میراث فرهنگی در آنها حفظ شود.

وی همچنین درباره مطالبات وقف از دستگاه‌ها یادآور شد: ما در راستای مطالبات وقفی که از دستگاه‌ها داشتیم اطلاع‌رسانی کردیم و موضوعات مهم‌تر از این وجود دارد که بخواهیم مطرح کنیم و نیز در این راستا پیگیری‌ها صورت گرفته و به مراجع قانونی اعلام کرده‌ایم که امیدواریم به نتیجه مثبت برسیم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با اشاره به اوراق وقف گفت: این طرح سال گذشته به‌عنوان یک برنامه جامع به مجلس شورای اسلامی ارائه شد که به تصویب رسید و به تأیید شورای نگهبان نیز رسید.

وی با بیان اینکه اوراق وقف زمینه ساز وقف جمعی و مشارکت آحاد مردم در این سنت حسنه وقف است، گفت:‌ بانک مرکزی اقدامات لازم را در این زمینه انجام داده و مجوز نیز ارائه شد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور اظهار داشت: اوراق وقف سطوح مختلف دارد که کف هزینه آن از 100 هزار تومان بوده تا یک میلیون به بالا که مربوط به بانک ملت می‌شود و اصل این اوراق مربوط به عقد صلح است در حقیقت کسی که اوراق را می‌خرد در قالب عقد صلح به بانک نیابت می‌دهد که این اوراق سرمایه شده و مجموعه سرمایه که با این سرمایه مجموعه مورد نظر آماده می‌شود؛ وقتی آماده شد همه این نیات تعریف شده (از سوی افرادی که اوراق وقف را خریده‌اند) در قالب عقد صلح مجموعه سرمایه(ساختمان، ملک و کارخانه) از طرف بانیان همه اینها وقت می‌شود و تمام کسانی که اوراق وقف را خریدند واقف محسوب می‌شوند.

وی بیان داشت: با توجه به بحث سلامت و درمان که اهمیت ویژه‌ای دارد موضوع بیماری سرطان، سکته مغزی و بیماری روحی و روانی از سوی صاحب نظران برای اوراق وقت مدنظر قرار گرفت ولی با کار کارشناسی و نظر صاحب نظران به این نتیجه رسیدیم که اولین عنوان برای اوراق وقف مربوط به بیماران سرطانی باشد که در این زمینه زمینی از سوی سازمان اوقاف ارائه شد و فاز اول آن 100 میلیارد تومان هزینه شد در واقع هرچه وقت می‌شود برای درمان بیماران سرطانی است.

حجت‌الاسلام محمدی اضافه کرد: اوراق وقفی برای عموم جامعه بوده و از همه دعوت به کار خیر می‌کنیم اینکه این بیمارستان تشکیل شود فقط برای بیماران سرطانی ایرانی به این شکل نیست و در این راستا محدودیت وجود ندارد بلکه ما تنها با هدف درمان بیماران سرطانی این اقدام را انجام خواهیم داد که کارهای آن شروع شده است.

در ادامه حجت‌الاسلام احمد شرفخانی، گفت: 800 امامزاده امسال برای کمپ زائران درنظر گرفته شده است که در راستای تحویل سال خدمت رسانی کنند همچنین در 591 امامزاده غرفه ویژه عفاف و حجاب برپا خواهد که این امر یکی از اقدامات مهم محسوب می‌شود.

معاون سازمان اوقاف ادامه داد: کتاب ادبی با نگاه سبک زندگی (دختر باید خانم باشد) برای دختران در نظر گرفته شده و همچنین کتاب ازدواج آسان یکی از کتابهای مدنظر در کنار امامزادگان در ایام تعطیلات نوروز است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و خیریه کشور بیان داشت: در 1889 امامزاده مراسم تحویل سال امسال برگزار خواهد شد که بعد از قرائت دعای کمیل و سخنرانی با سرفصل سبک زندگی و دعای تحویل سال و پخش پیام نوروزی مقام معظم رهبری برنامه خواهیم داشت.

شرفخانی عنوان کرد: امسال با توجه به اینکه ایام نوروز با ایام فاطمیه تلاقی پیدا کرده ما در راستای تحویل سال، سفره هفت سین فاطمی که هفت القاب حضرت زهرا به نا‌م‌های سلیمه سیرالله سیرالعزرا ساجده سماویه سعیده و سیدالنسا است را در نظر گرفته‌ایم تا سفره هفت سین فاطمی برپا شود.

وی بیان داشت: در دو هزار و 437 بقعه سوگواره یاس نبوی به مناسبت شهادت حضرت زهرا (س) برگزار خواهد شد که در عصر شهادت حضرت زهرا (س) همایش رهروان یاس نبوی ویژه خواهران در 1500 امامزاده برگزار خواهد شد همچنین شام غریبان این حضرت با حضور زائران برپا خواهد شد.

شرفخانی افزود: کتاب یاس نبوی سیره حضرت زهرا (س) و خطبه این حضرت در 500 هزار جلد به صورت رایگان در اختیار زائران قرار خواهد گرفت که این کتابها در خیمه معرفت توزیع می‌شود تا افراد بتوانند در مسابقه یاس نبوی شرکت کنند و جوایز دریافت کنند.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار