امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۷:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67187
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سردار تقی مهری اظهار داشت: پلیس پیشگیری به عنوان یکی از پلیس‌های تخصصی ناجا بیشترین رده ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سردار تقی مهری اظهار داشت: پلیس پیشگیری به عنوان یکی از پلیس‌های تخصصی ناجا بیشترین رده اجرایی مانند کلانتری، پاسگاه، فرودگاه، راه آهن و... را دارد؛ مبنای اولیه و دروازه ورودی ارتباط مردم با پلیس از طریق همین رده‌های اجرایی صورت می‌گیرد.

حضور پررنگ پلیس در روزهای پایانی سال جهت تامین امنیت مراکز خرید

این مقام مسئول با اشاره به خریدهای نوروزی شهروندان برای استقبال از سال نو، گفت: به منظور آمادگی پلیس جهت برقراری نظم و امنیت کشور، برخی از طرح های ناجا از دیماه آغاز شده است.

مهری ادامه داد: پلیس پیشگیری در اسفندماه به منظور ایجاد امنیت مردم و کسبه در مراکز تجاری و معابر پرتردد طرح و تدابیر خاصی را پیش بینی کرده به گونه‌ای که اقدامات کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها و نیز سایر رده‌های این پلیس در ماه اسفندماه پررنگ‌تر خواهد شد.

این مقام ارشد انتظامی گفت: به منظور برقراری نظم و امنیت مراکز خرید، محلات و نقاط شلوغ و نیز ایجاد آرامش برای شهروندان، پلیس فرودگاه و راه آهن علاوه بر حضور پررنگ خود در این مراکز، تشدید طرح‌های امنیتی نقاط مذکور را در دستور کار خود قرار داده به گونه‌ای که حتی در پایانه‌ها، مترو، راه آهن، فرودگاه به صورت ویژه این اقدام را انجام می‌دهیم.

خریدهای نوروزی هدفمند، متمرکز و با حضور شخص دیگری انجام شود

وی به شهروندان توصیه کرد: خریدهای نوروزی خود را به شکل هدفمند، متمرکز و با حضور شخص دیگری انجام دهند؛ از مراجعه چند باره به یک مرکز خرید تا حد امکان خودداری کنند زیرا این گونه ترددها موجب افزایش ترافیک در معابر و نیز شلوغی مراکز تجاری می‌شود.

مهری به شهروندان توصیه کرد: برای خریدهای شب عید، مقصد مشخصی را تعریف کنند، نامشخص بودن مقصد برای انجام خرید موجب می شود تا افراد بیشتر در معرض سرقت و... قرار بگیرند.

وی از شهروندان خواست از جابجایی و حمل پول نقد با مبالغ سنگین خودداری کرده و به منظور پیشگیری از سرقت از کیف‌های کمری و یا آویزهای گردنی برای نگهداری وجوه خود استفاده کنند؛ همچنین استفاده از کوله پشتی موجب می‌شود تا سارقان اعمال مجرمانه خود را به راحتی انجام دهند.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا به خریدهایی که از طریق کارت‌های بانکی اشاره کرد و گفت: افرادی که قصد دریافت وجه از عابربانک را دارند باید توجه کنند که کسی رمز آنان را نبینند.

شیادان در کمین کاربران دستگاه های POS

مهری به استفاده از سیستم کارت‌خوان یا دستگاه POS و سوء استفاده شیادان از این دستگاه سودمند و همچنین سهل انگاری و بی توجهی رایج در بین شهروندان اشاره کرد و افزود: عدم جانمایی مناسب دستگاه‌های کارت خوان (POS)، نصب در دیواره و لبه‌هایی برای دور ماندن چشم اطرافیان از رمز افراد یکی از موارد سهل انگاری به شمار می‌آید.

وی، سهل الوصول نبودن دستگاه های کارت خوان برای مشتریان یکی از موارد سوء استفاده افراد شیاد عنوان و تصریح کرد: دستگاه‌های کارت خوان بطور کلی در اختیار و در خدمت فروشنده هستند و نه خریدار؛ این دستگاه‌ها بیشتر در داخل گیشه فروشنده است به نوعی که خریدار اصلا به آن دسترسی ندارد؛ فروشندگان در کمال خونسردی، کارت و رمز شما را درخواست می‌کنند، در صورتی که از ارائه کارت و حتی رمز شخصی به وی خودداری کنید، این گونه به نظر می‌رسد که کار غیر عادی انجام داده‌اید.

این مقام مسئول تصریح کرد: رایج شدن چنین سهل انگاری ها موجب شده تا امنیت دستگاه (POS) کاهش یافته و زمینه را برای انواع کلاهبرداری، سرقت و برداشت‌های غیرمجاز از مشتریان فراهم کند؛ در این نوع کلاهبرداری، مظنون اصلی که توسط شاکی( مشتری) معرفی می‌شود کسی نیست جز فروشنده.

مهری ادامه داد: کاربران نقش مهمی در ارتقاء امنیت کارت‌های بانکی خود دارند، لذا جهت افزایش امنیت حساب‌های بانکی خود باید از ارائه کارت‌های حساب شان به دیگران و حتی فروشندگان پرهیز کنند.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا با بیان اینکه کارت بانکی خود را در دستگاه کارت خوان کشیده و شخصاً رمز عبور را وارد کنند، تصریح کرد: شهروندان باید قبل از اطمینان از اتمام پردازش و خاتمه عملیات بانکی، محل را ترک نکنند؛ در صورت بروز تراکنش ناموفق، رسید مربوطه را تا حصول اطمینان از کسر نشدن وجه از حساب خود نگهداری کنند؛ رسید دریافتی از دستگاه خودپرداز و کارت خوان در محل رها نشود.

سرقت در پوشش کارگران خدماتی و نظافتچی

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به خانه تکانی در ایام پیش از عید که در میان خانواده‌های ایرانی رواج دارد، اظهارداشت: شهروندان برای نظافت منزل خود باید نیروهای خدماتی را از شرکت های معتبر که دارای سابقه خوب هستند، در خواست کنند.

وی ادامه داد: سرقت در پوشش کارگران خدماتی شگرد جدید سارقان برای دستبرد به خانه‌هاست و شهروندان نباید به هر فردی بدون شناخت اجازه دهند تا وارد منازل آنها شوند.

مهری به استفاده از کارگران ناشناس یا خیابانی برای خانه تکانی شب عید اشاره کرد و افزود: در برخی پرونده‌ها مشاهده شده کارگران ناشناس با سوء استفاده از غفلت اعضای خانواده، وسایل با ارزش شامل پول، طلا، و اشیای مشابه را به سرقت می‌برند لذا باید اشیای قیمتی را در محل‌هایی قرار دهند که آنها هنگام نظافت متوجه آن نشوند.

وی به شهروندان توصیه کرد: هنگام حضور کارگران، از در اختیار گذاشتن کلیدهای خانه به آنها خودداری کرده و شخصاً در منزل حضور داشته و بر کار آنها نظارت کنند.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا همچنین به مراجعه افرادی با عناوین مختلف نظیر «حاجی فیروز، متکدی، مامور سازمان‌های دولتی و خدماتی نظیر آب، برق، گاز و...» به درب منازل اشاره و از شهروندان خواست از ورود افراد ناشناس به منزل جداً خودداری کنند و حتما پیش از باز کردن در خانه، از هویت آنان مطمئن شوند؛ چرا که ممکن است این افراد قصد انجام سرقت را داشته باشند.

وی همچنین از شهروندان خواست در صورتی که قصد سفر و یا ترک خانه را دارند، حتما از قفل بودن در منزل مطمئن شوند.

فرش‌های خود را به قالیشویی‌های معتبر بسپارید

رئیس پلیس پیشگیری ناجا مهری درباره سپردن فرش به کارخانه‌ها و شرکت‌های قالیشویی، گفت: سپردن فرش از سوی شهروندان به قالیشوئی‌ها موجب شده تا برخی تبهکاران با توزیع انواع آگهی‌های تبلیغاتی در کمین شهروندان باشند.

وی افزود: در این تبلیغات که به صورت پخش کردن برگه‌هایی است که تنها یک شماره در آن ذکر شده و هیچ اشاره به آدرس کارگاه قالیشویی نشده است؛ برخی افراد ناشناس با عناوین جعلی فعالیت می‌کنند که به هیچ عنوان وجود خارجی ندارند و مورد تأیید هم نیستند.

این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: شهروندان هنگام تحویل فرش‌ها به نمایندگان قالیشویی‌ها، کارت شناسایی آن ها را به دقت بررسی و مشخصات ظاهری همراه با شماره پلاک خودروی آن ها را یادداشت کنند تا در صورت بروز مشکلات احتمالی پلیس بتواند مجرمان را شناسایی و دستگیر کند.

وی تصریح کرد: برخی هموطنان پس از شستن فرشهای خود، آن را برای خشک شدن روی دیوار یا پشت بام قرار می‌دهند که ممکن است مورد سرقت قرار گیرند. به همین دلیل توصیه می‌شود فرش را در مکانی قرار دهید که به کوچه و خیابان مشرف نباشد.

اسباب کشی منازل با هماهنگی پلیس

مهری تصریح کرد: اسباب کشی منازل در اسفندماه و تا پایان تعطیلات نوروز ممنوع نیست اما کلیه این اقدامات باید با هماهنگی کلانتری محل صورت بگیرد.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا با اشاره به اقدامات و طرح‌های پلیس‌های تخصصی جهت کنترل و جلوگیری از ورود مواد محترقه غیرمجاز طی چند سال گذشته، گفت: تقویت ایستگاه‌های ایست و بازرسی و نیز کنترل تردد بین شهری جهت جلوگیری از ورود مواد محترقه، حضور پررنگ گشت‌های پیاده، موتوری و خودرویی، کنترل مجرمان سابقه‌دار با هماهنگی مقامات قضایی را از دیگر اقدامات این پلیس در اسفندماه و نوروز عنوان کرد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها