امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۰۸:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67207
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 89
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، بخش مطبوعاتی وزارت خارجه ترکمنستان اعلام کرد در جلسات جداگانه کارشناسی ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، بخش مطبوعاتی وزارت خارجه ترکمنستان اعلام کرد در جلسات جداگانه کارشناسی که در محل وزارت امور خارجه ترکمنستان با حضور کارشناسان مربوطه کشورهای ساحلی دریای خزر برگزار شد، پیش‌نویس 2 توافق‌نامه جدید در ارتباط با مسائل دریای خزر به تصویب رسید.

یکی از این موافقت‌نامه‌ها در رابطه با همکاری‌های کشورهای ساحلی دریای خزر در زمینه پیشگیری از حوادث و کاهش اثرات و پیامدهای آن در دریای خزر و موافقت‌نامه دیگر نیز در خصوص حفاظت و بهره‏برداری بهینه از منابع زنده آبی در دریای خزر می‌باشند که در 2 جلسه جداگانه با حضور کارشناسان مربوطه از 5 کشور ساحلی دریای خزر، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

وزارت خارجه ترکمنستان بدون اشاره به جزئیات بیشتر، اعلام کرده است که در این 2 جلسه کارشناسی، تدارکات و برنامه‏ ریز‏ی‌های مربوط به برگزاری اجلاس کارگروه کارشناسی در زمینه تعیین «رژیم حقوقی دریای خزر» که قرار است در روزهای اول و دوم آوریل سال جاری میلادی در عشق‏‌آباد پایتخت کشور ترکمنستان برگزار شود، مورد بررسی قرار گرفته‏ است.

واقعیت آن است که به دلیل وجود منابع مشترک انرژی (نفت و گاز )، کشورهای ساحلی هنوز نتوانسته‌اند به توافقی همه‌جانبه درباره تعیین مرزها و رژیم حقوقی دریای خزر دست پیدا کنند و این در حالی است که روند مذاکرات بین کشورهای ساحلی دریای خزر، در پی فروپاشی شوروی سابق، حدود 20 سال است که ادامه دارد.

وجود منابع سرشار انرژی، موقیعت سیاسی-جغرافیایی و تشدید تلاش‌ها در جهت گسترش حیطه نفوذ روسیه، غرب و آمریکا بر این منطقه، جنبه ژئوپلیتیکی دریای خزر را رنگ و بوی بیشتری داده‏است که حل و فصل مسائل زیست محیطی و حفاظت از تنوع زیستی این پهنای آبی منحصر به فرد، تنها یک بعد آن می‏‌باشد.
انتهای پیام/ز
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها