امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۵:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67209
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 79
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، به نقل از تلویزیون «طلوع» افغانستان، مسعود ترشتوال، یکی از همرزمان فهیم در ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، به نقل از تلویزیون «طلوع» افغانستان، مسعود ترشتوال، یکی از همرزمان فهیم در دوران جهاد و مقاومت ملت افغانستان در برابر نظامیان شوروی در این کشور، گفت که نقش مارشال فهیم در جهاد و مقاومت مردم افغانستان تعیین کننده بود.

وی افزود: زندگی مارشال فهیم را می‌توان به چهار مرحله تقسیم کرد.

حضور در مراحل ابتدائی جهاد

ترشتوال گفت که فهیم برای اولین بار با جمعی از دانشجویان دانشگاه، جهاد را آغاز کرده و توانست با موفقیت کامل به سرانجام برساند.

وی در ادامه افزود: فهیم در دوران مقاومت یکی از چهره‎های شاخص و سرشناس در عرصه مبارزه سیاسی، نظامی و اجتماعی بود.

جانشینی فهیم پس از احمد شاه مسعود

به باور ترشتوال، جانشینی فهیم پس از احمد شاه مسعود به عنوان فرمانده مجاهدین نقطه عطفی است که می‎تواند یک روند بزرگ ملی تلقی شود زیرا دشمنان افغانستان به این باور بودند که صفوف مجاهدین را درهم شکسته‌اند اما مجاهدین با تشکیل جلسه‌ای فهیم را به عنوان جانشین مسعود تعیین کردند که وی توانست تا حد زیادی نبود مسعود را پر کند.

مرحله ثبات افغانستان

ترشتوال حضور فهیم در سال 2001 میلای در جمع مجاهدین افغان را مهم تلقی کرد و گفت او توانست اکثر مجاهدین را در صفوف موافقین دولت بسیج کند.

وی در یکی از سخنرانی‎های خود در سال 2001 میلادی در جمعی از مجاهدین گفته بود که آرمان ما رسیدن به افغانستان با ثبات، امن و برای مردم است.

به گفته ترشتوال، فهیم در این سخنرانی همچنین به مجاهدین گفته بود که مرحله مقاومت به پایان رسیده و افغانستان وارد یک گذار تازه شده است که باید به نقش حضور توده‎های مردم در آن توجه شود.

همرزم مارشال فهیم، سکوت وی در سال‎های 1383 تا 1388 را ناشی از تدبیر و وطن دوستی فهیم عنوان کرد و گفت که او در این سال‎ها از مجاهدین افغان می‎خواست تا در راه حل مشکلات افغانستان و برای پیشرفت این کشور تلاش کنند.

مارشال فهیم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان صبح امروز بر اثر سکته قلبی در کابل در گذشت.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها