امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 17
۱۹:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67211
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 115
«جاوید کوهستانی»، یکی از همرزمان مارشال محمد قسیم فهیم در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، اظهار داشت: ...

«جاوید کوهستانی»، یکی از همرزمان مارشال محمد قسیم فهیم در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، اظهار داشت: مارشال فهیم در مواجهه با رویدادهای پیش‎بینی‎ناپذیر با خون‎سردی و صبر برخورد می‎کرد و هرگز سراسیمه، هیجانی و احساساتی نمی‎شد.

وی افزود که فهیم در برابر مشکلات با شکیبایی برخورد می‎کرد و به همین جهت من او را به  تدبیر و تحمل وی می‎شناختم.

ساده‎زیستی و دوری از تشریفات

به روایت کوهستانی، مارشال فهیم،  ساده‎زیستی را می‎پسندید و از تشریفات دوری می‎کرد؛ اما در این اواخر بر اساس ضرورت‎ها و ناگزیری‎های امنیتی، افزایش تعداد محافظان خود را پذیرفته بود.

به گفته این کارشناس نظامی افغان، مارشال فهیم با همرزمان خود به صورت غیر رسمی و خیلی خودمانی برخورد می‎کرد و این ویژگی را در زمانی که به بالاترین مقام‌های دولتی دست یافت، نیز حفظ کرد.

مارشال فهیم، بدنبال ایجاد تیم انتخاباتی ائتلافی و تضمین‎کننده وحدت ملی بود

کوهستانی در ادامه بیان داشت: مارشال فهیم برای پیش‎گیری از شکنندگی وضعیت فعلی و بروز بحران جدید پس از انتقال قدرت، می‎خواست یک تیم انتخاباتی متشکل از نیروها و گروه‌های سیاسی نیرومند بوجود آورد تا بتواند پشتیبانی و هواداری اکثریت مردم افغانستان را با خود داشته باشد.

به‎ گفته این کارشناس نظامی افغان، اما وی با وجود تلاش و ایجاد و پشتیبانی از تیم ترکیب‎یافته از جریان‎های سیاسی محبوب و مؤثر در افغانستان، دستاورد چندانی نداشت و تیم‎های انتخاباتی موجود، واجد تمام ویژگی‎های دلخواه وی نبودند.

این در حالی است که به گفته کوهستانی، از میان تیم‎های انتخاباتی موجود، تیمی که توانست مورد حمایت مارشال فهیم واقع شود، تیم «اصلاحات و همگرایی» به رهبری «عبدالله عبدالله» کاندید انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان بود.

خاطره‎ای از آخرین دیدار با مارشال

کوهستانی در پایان در مورد خاطره خود از آخرین دیدار با مارشال فهیم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، گفت: در آخرین دیدار دوستانه که حدود 2 هفته پیش با مارشال فهیم داشتم، احساس نکردم که با معاون اول رئیس جمهور صحیت می‎کنم؛ زیرا برخورد مارشال با من مانند گذشته بسیار با مهربانی انجام شد و شکل خودمانی و غیر رسمی داشت.

وی تصریح کرد: روشن‎تر بگویم مارشال فهیم با من مانند یک رفیق و دوست عادی گفت‎وگو کرد و نه با ژست و ادای شخص دوم مملکت.

این همرزم مارشال فهیم که خاطرات بسیاری از مارشال دارد، در ادامه افزود: در آخرین دیداری که با مارشال مرحوم داشتم، وی تبسمی کرد و به شکل شوخی رابطه و رفاقت خود با من را با یک چاشنی تاریخی تشبیه کرد.

مارشال گفت که در  زمان نخست وزیری «محمدهاشم خان»، (یکی از نخست وزیران نظام شاهی در افغانستان)، یکی از دوستان دیرینه وی به حضورش شتافت و خواستار رهایی پسر خود از زندان شد؛ توقعی که برآورده نشد.

به گفته کوهستانی، مارشال فهیم این واقعه تاریخی را چاشنی شوخی خود قرار داده و به من گفت که دوران معاونت خود را به پایان می‎رسانم، در حالی که توان منصوب کردن شما(کوهستانی) را در یکی از پست‎های دولتی نداشته‌ام.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار