امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۱۵:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67214
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، اکثر مقام‎های افغان در واکنش به درگذشت معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، اکثر مقام‎های افغان در واکنش به درگذشت معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان بیانیه‌هایی را به دفتر خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل فرستاده‎اند که برخی از آن‎ها در زیر آمده است.

«حامد کرزی» رئیس جمهور افغانستان

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، درگذشت مارشال محمد قسیم فهیم معاون اول ریاست جمهوری این کشور را تسلیت گفته و مرگ وی را ضایعه جبران ناپذیر برای ملت افغانستان عنوان کرد.

رئیس جمهور افغانستان مارشال فهیم را همچنان به عنوان یک افغان وطن‌دوست و مجاهد بزرگ یاد کرده است.

ریاست عمومی «امنیت ملی افغانستان»

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان با ارسال اطلاعیه‎‎ای به دفتر خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس نوشته است که مارشال فهیم، یکی از بنیان‎گذاران نظام جدید مبتنی بر ارزش‎های دموکراتیک و مردم سالار بود.

در ادامه این اطلاعیه آمده است که فهیم در دهه اخیر تلاش‎های زیادی برای بوجود آمدن حکومت مردم‎سالار، قانون‎گرایی و حکومتداری خوب تلاش‎های زیادی انجام داد.

وی تا آخرین رمق حیات خود در راه تحقق آرمان‎هایش که بوجود آمدن افغانستان آزاد، مستقل، آباد و شکوفا بود، کوشید.

«اشرف‎غنی احمدزی»، کاندید انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

اشرف‎غنی احمدزی با ارسال بیانیه‌ای به دفتر خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، درگذشت مارشال فهیم را ضایعه بزرگ برای ملت این کشور دانسته و نوشته است که از ملت افغانستان انتظار می‎رود با تجلیل فراوان و با شکوه از شخصیت و عملکرد مارشال فهیم سوگواری وی را به مانور وحدت ملی تبدیل کنند.

در ادامه آمده است که درگذشت مارشال فهیم بویژه با توجه به نقش اثرگذار وی در دوران جهاد و مقاومت و جایگاه سیاسی وی در دوران کنونی، ضایعه بزرگیست که موجب تاثر و تألم شده است.

«عبدالله عبدالله» کاندید انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

عبدالله عبدالله نیز با انتشار اطلاعیه‎ای درگذشت مارشال فهیم را غافلگیر کننده و دردآور توصیف کرد.

وی در این اطلاعیه نوشته است: برادر عزیزم جناب مارشال فهیم، به عنوان یار و همسنگر قهرمان ملی نقش مهم و تاثیرگذار در تحولات چند دهه اخیر کشور داشت و محوری قوی و نیرومند در عرصه سیاسی و اجتماعی کشور به شمار می‎رفت.

«هدایت‎امین ارسلا»، کاندید انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

هدایت امین ارسلا نیز با انتشار اطلاعیه‎ای درگذشت مارشال فهیم را ضایعه بزرگ دانسته و نوشته است که امیدوارم بعد از درگذشت وی، دوستان فهیم نقش خوب و مثبتی برای ثبات و آرامش افغانستان ایفا کنند.

ارسلا در این اطلاعیه همچنین نوشته است که درگذشت مارشال فهیم بر انتخابات پیش‌رو تاثیر بزرگی خواهد داشت و او امیدوار است که این تاثیر، منفی نباشد و وضعیت بسوی ثبات و آرامی پیش رود.

«عبدالرشید دوستم» معاون اول احمدزی کاندید انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

دوستم نیز با ارسال اطلاعیه‌ای به دفتر خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، درگذشت مارشال فهیم را به عنوان یکی از پیروان صادق قهرمان ملی افغانستان شهید «احمدشاه مسعود» و یکی از پایه‎گزاران نظام جدید در افغانستان ضایعه بزرگی برای ملت قهرمان پرور این کشور شمرد.

وی همچنان نوشته است: به یاد آوردن خاطرات و دوره 23 ساله آشنایی و معرفت ، همرزمی و برادری من با مرحوم مارشال فهیم، قلبم را مشحون از روحیه احترام به سجایای عالی وی، روحیه  استقامت در پایه‎داری، جوانمردی و عیاری او می‎سازد.

والی «خوست» در شرق افغانستان

والی خوست با ارسال اطلاعیه‎ای به خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، درگذشت مارشال فهیم را ضایعه بزرگی برای ملت این کشور دانست و ازدرگاه الهی بهشت برین را برای وی خواستار شد.

«عبدالجبار نعیمی» والی ولایت خوست افغانستان در این اطلاعیه گفته است که مقام و جایگاه مارشال فهیم را در افغانستان کسی پر نمی‌تواند و نام وی تا ابد زنده خواهد ماند.

حزب «حق و عدالت»

حزب حق و عدالت نیز با ارسال اطلاعیه‎ای به خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل نوشته است که حزب حق و عدالت نبود فهیم را ضایعه بزرگ در رهبری دولت دانسته و کارکردهای وی  را در دوران جهاد٬ پیروزی مجاهدین و پایه‌گذاری دولت کنونی در افغانستان به دیده قدر می‎نگرد .

در ادامه این اطلاعیه آمده است: حزب حق و عدالت  تاثرات عمیق خود را به خانواده٬ بازماندگان وی٬ ‌نیروی‎های امنیتی  و ملت بزرگ افغان ابراز داشته و فردوس برین را  برای مارشال فهیم آرزو دارد.

حزب «ملت متحد افغانستان»

حزب ملت متحد افغانستان نیز با ارسال اطلاعیه‌ای مراتب همدردی خود را نسبت به درگذشت مارشال فهیم بیان کرده و آن را ضایعه بزرگی برای ملت افغانستان دانسته است.

این حزب به پاس کارکردهای مارشال فهیم نوشته است: وی در دوران جهاد و مقاومت و پس از بوجود آمدن اداره موقت در مقام وزارت دفاع ملی و معاونت اول رئیس جمهوری افغانستان خدمات شایانی انجام داده است.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها