امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۶:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67252
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 138
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- فاطمه حامدی خواه-  جشنواره هنرهای تجسمی کودکان و نوجوانان قرار بود تولد سه سالگی خود را مهرماه سال ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- فاطمه حامدی خواه-  جشنواره هنرهای تجسمی کودکان و نوجوانان قرار بود تولد سه سالگی خود را مهرماه سال جاری (۹۲) جشن بگیرد اما به دلایل مختلف از جمله تغییر مدیریت‌ها و کیفیت بهتر در برگزاری آن، به نیمه دوم اسفندماه موکول شد، اکنون که به نیمه اسفندماه رسیده‌ایم خبر می‌رسد که برگزاری این جشنواره به سال ۹۳ موکول شده است.

گویی تعویق به جزئی از هویت این جشنواره نوپا بدل شده است و هر دوره را باید با تعویق‌های مکرر آغاز کند،‌جشنواره‌ای که عنوان بین‌المللی را یدک می‌کشد اما هنوز موفق نشده است تا زمان مشخصی را در تقویم برنامه‌های مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد به خود اختصاص دهد و هر دوره شرکت‌کنندگان سردرگم می‌مانند که سرانجام زمان و مکان برگزاری این جشنواره کی و کجاست و اصولاً این جشنواره از چه جایگاهی در میان برنامه‌های ریز و درشت مرکز هنرهای تجسمی برخوردار است؟

این جشنواره برای نخستین بار با هدف توجه به ارزش و اهمیت هنر کودکان و نوجوانان ، ایجاد بستر برای شناخت و رشد استعدادها و معرفی هنر کودکان و نوجوانان در سال 90 راه‌اندازی شد.

برگزاری اولین دوره این جشنواره مانند اولین‌های هر جشنواره‌ دیگری با شور و اشتیاق مسئولان فرهنگی وقت همراه بود به گونه‌ای که از همان دوره اول اعلام کردند که این جشنواره به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود.

اولین جشنواره با حضور  120 کودک و نوجوان از 20 استان  کشور و با شرکت آثاری از کودکان و نوجوانان پنج کشور خارجی،‌ 2 تا 5  مردادماه سال 90 در اصفهان برگزار شد.

دومین  دوره این جشنواره قرار بود مهرماه سال 91 به صورت دو روزه در اصفهان برگزار شود اما در دومین دوره دیگر از شور و اشتیاق مسئولان خبری نبود و به دنبال فروکش کردن هیجانات مسئولان وقت،‌ برگزاری دومین دوره،‌ بنا به دلایل مختلفی از جمله کمبود بودجه و عدم هماهنگی لازم در استقرار میهمانان در شهر اصفهان، چندین ماه به تعویق افتاد و به روزهای آخر اسفندماه موکول شد.

اسفندماه از راه رسید اما خبری از برگزاری جشنواره نشد،‌ مسئولان اصفهان به دنبال بروز اختلافاتی با مسئولان تهران از برگزاری این جشنواره به دلایل مختلف از جمله میزان بودجه و عدم هماهنگی لازم، منصرف شدند و بعد از کش و قوس‌های فراوان به ناچار دومین دوره این جشنواره در آخرین روزهای سال 91 یعنی 23 و 24 اسفندماه با حضور 113 کودک و نوجوان در رشته‌های نقاشی و خوشنویسی در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد.

سومین دوره این جشنواره نیز پیش بینی شد که 29 مهرماه امسال برگزار شود که باز هم بنا به دلایلی از جمله تغییر مدیریت‌ها، برگزاری با کیفیت بهتر و امکانات مناسبتر، این رویداد به اسفندماه 92 موکول شد با این تفاوت که این بار گفته شد، قرار است آیین‌نامه‌ای برای این جشنواره تدوین شود تا برگزاری آن را برای همیشه در اسفندماه تثبیت کنند اما اکنون باز هم خبر از تعویق دوباره این جشنواره می‌رسد و بنا به گفته ملانوروزی مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی این جشنواره برای برگزاری بهتر به سال 93 موکول شده است، بنابراین خبر خوش این جشنواره مبنی بر تصمیم‌گیری در زمینه تثبیت جشنواره در اسفندماه نیز در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد.

حالا دیگر نام این جشنواره با تعویق‌های مکرر عجین شده است و مسئولان در هر دوره همچون یک کودک سر راهی با آن رفتار می‌کنند.  اما کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به هنرهای تجسمی هم که تریبونی برای اعتراض ندارند، به برگزاری این جشنواره حتی با وجود همه ناملایمات و بدعهدی‌های مسئولان همچنان دلخوشند و امیدوار.

مسئولانی که در هر دوره این جشنواره، از اهمیت پرداختن به موضوع هنرهای تجسمی برای کودکان و نوجوانان و توجه به روحیه حساس آن‌ها سخن‌ها می‌گویند ولی در عمل کمترین توجهی به این اهمیت‌ها و روحیات حساس ندارند.

با این حال جای بسی خرسندی است که ملانوروزی مدیر کل جدید دفتر هنرهای تجسمی که حدود یک ماه است بر صندلی مدیریت این مرکز تکیه زده است، احتمال حذف و تعطیلی این جشنواره را رد کرده است و بنابراین می‌توان امیدوار بود که شاید با افزایش سن این جشنواره، مسئولان فرهنگی و هنری نیز در عمل حسن توجه خود را به اهمیت موضوع هنرهای تجسمی برای کودکان و نوجوانان و روحیات حساس آن‌ها اثبات کنند و با عمل به وعده‌های خود هم به کسب اعتبار ملی و بین‌المللی برای این جشنواره کمک کنند و هم خاطرات خوشی را حداقل برای کودکان رقم بزنند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها