امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۵:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67272
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 29
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم بزرگداشت مؤسس فرهنگستان علوم اسلامی قم استاد سیدمنیرالدین حسینی الهاشمی در فرهنگستان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم بزرگداشت مؤسس فرهنگستان علوم اسلامی قم استاد سیدمنیرالدین حسینی الهاشمی در فرهنگستان علوم اسلامی قم برگزار شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام معصومی از شاگردان و همراهان قدیمی مرحوم حسینی الهاشمی و آیت‌الله حائری شیرازی عضو مجلس خبرگان رهبری و از همراهان قدیمی حسینی الهاشمی به ایراد سخنانی پرداختند.

آیت‌الله حائری شیرازی با بیان اینکه ما در آخرین دوره‌های شب تاریک غیبت هستیم و چیزی به صبح نمانده است، گفت: بهترین علامت برای نزدیکی به صبح اتفاقات کشور ما و اوضاع جهانی است. اصلی‌ترین نشانه هم رها شدن حجت باطنه از طاغوت باطنی انسان¬هاست که همه این مسائل بازگشت به عقل و جهل دارد. تقابل بین سوء‌استفاده کنندگان از آزادی داده شد به انسان‌ها با کسانی که از این آزادی در راه پرستش حضرت حق می‌خواهند بهره ببرند سبب توانمندی مؤمنین خواهد شد و این در عبور از موانع، سازنده است.

وی افزود: جهل‌گراها هر چه که قدرت بیشتری داشته باشند موانع بیشتری برای عقل‌گراها خواهند گذاشت و انرژی متراکم آزاده خواهد شد و حقایق بروز پیدا خواهند کرد که جنگ تحمیلی نمونه بارز این قضیه بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: جهل‌گراها خدای لا بشرط می‌خواهند که هر کاری خواستند انجام بدهند مشکل برای آن‌ها پیش نیاید. هر وقت خواستند سراغ او بروند و او حاکم بر زندگی نباشد.

آیت‌الله حائری شیرازی در تشریح شرایط حوزه علمیه قبل از انقلاب اسلامی گفت: قبل از انقلاب و رهبری امام خمینی(ره) به واسطه شکست‌های قبلی که به واسطه حضور در سیاست برای حوزویان اتفاق افتاده بود، برخی اکراه داشتند به حضور در سیاست اما با درایت امام اثبات شد که حضور دین در جامعه چقدر سازنده است. هر جایی که پای دین و اسلام بایستیم حتماً موفق خواهیم بود اما هر جایی که برای نام¬ها و خودخواهی¬های خودمان بوده به نتیجه نرسیده است.

وی افزود: الان در بحث اقتصاد و ربا این مشکل هست و آمیختگی ربا و حضور آن با زندگی مردم به شکلی شده است که شناخت مال ربوی از غیر آن سخت شده است.

نماینده سابق ولی‌فقیه در استان فارس درباره عدم ورود جدی حوزه‌های علمیه به مسائل پولی و مالی، بیان داشت: بها دادن به بورس باعث می‌شود بعد در آینده ضررهای جدی به کشور وارد شود. همان طور که در بحران جنوب شرق آسیا در سال‌های قبل اتفاق افتاد و آقای ماهاتیر محمد نیز به این قضیه در دیدار با مقام معظم رهبری اشاره داشتند که یک شبه اقتصاد کشور دچار مشکل جدی شد.

وی افزود: حضور یک صهیونیسم در بورس می‌تواند چالش¬های جدی ایجاد کند. ورود بورس به کانال‌های هشت هزار و نه هزار تایی نشانه‌هایی از این افراد را بروز خواهد داد که مقدار ارزش سهم را آن‌ها تعیین خواهند کرد و به این وسیله سعی در کنترل مسائل اقتصادی و غیر اقتصادی کشور خواهند داشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری پیرامون اعتبار اقتصادی نظام سرمایه‌داری غرب، گفت: الان نیز اعتبار کشور امریکا به تولیدات داخلی آن که نیست، بلکه به واسطه اعتبار دلار و خرید و فروش آن است. قرار گرفتن طلا به عنوان پشتوانه اسکناس دو مشکل اصلی را حل خواهد کرد یکی مسائل شرعی آن خواهد بود.که در آن توانایی انسان ملاک ارزش‌گذاری قرار خواهد گرفت نه سود. مال باید به شکلی باشد که لاتظلمون و لا تُظلمون در آن لحاظ شده باشد. باید به شکلی باشد که در رفت و برگشت پول ارزش آن کم نشده باشد.

آیت‌الله حائری شیرازی در بیان خاطره ای از علامه حسینی الهاشمی، گفت: آخرین باری که مرحوم حاج آقای منیرالدین حسینی تلفنی با بنده صحبت کردند، می‌گفتند: «آقایان مفاهیم کاربردی را جدی نگرفتند، کارآمدی اسلام زیر سوال رفته است»، آنجایی که کارآیی اسلام زیر سؤال نرفته آنجا بوده که در عینیت اسلام حضور پیدا کرده است و شناخته شده است. فرضاً حضور در سیاست توسط مدیران و رهبران نظام اسلامی باعث شده است که در مسائل سیاسی توانمندی و ذکاوت خوبی داشته باشند که دیگران نیز به این اذعان داشته‌اند.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: امروز اشتباه است که گفته شود موضوع شناسی کار فقیه نیست. این قضیه را آیت‌الله مکارم شیرازی نیز در مکاتبات بنده با ایشان صحه گذاشته‌اند. این از خواست‌های دیرین مرحوم سیدمنیرالدین حسینی و فرهنگستان علوم اسلامی بوده که الحمدلله در حال تحقق است. این مسأله را بازم هم مطالبه کنید و دنبال کنید.

وی بیان داشت: رهبری روحانیت بدون موضوع شناسی امکان پذیر نیست. امام خمینی(ره) در سیاست موضوع شناسی می‌کردند و به واسطه آن قوت آن چنانی در رهبری نظام اسلامی داشتند.

آیت الله حائری شیرازی در تبیین اجر جهاد فی سبیل الله، گفت: جهاد اگر با حفظ حدود الهی نباشد فوز عظیم نیست. مانند این تکفیری ها که عملیات انتحاری انجام میدهند و فکر می کنند که به فوز عظیم می رسند. «الجهاد مع الامیر الجائر کالاکل المیته و الخنزیر» جهاد اکبر هم که به مراتب بیشتر از آن است که حتما باید براساس حفظ حدود الهی باشد. مشکل دراویش نیز همین است که با حفظ حدود الهی نیست.

وی ادامه داد: در هر قسمت که اسلام را علمی وارد کردیم نتیجه دیدیم ولی هر جا علم غیر اسلامی یا اسلام را به صورت غیر قاعده مند وارد کردیم به مشکل برخوردیم که مصداق بارز آن که عرض شد در مسائل اقتصادی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری در پایان سخنان خود در تشریح زیاده خواهی های نظام سلطه، گفت: در فضای سیاسی همانند دوران ائمه آنچه که نظام طاغوت از ما می خواهد به اسارت گرفتن ما و حاکم شدن بر تمامی اختیارات ما خواهد بود و به کمتر از آن راضی نخواهند شد. امریکا و اسرائیل کم از یزید ندارند و خواست اینها در رابطه با ما هم کمتر از خواست یزید از امام سجاد(ع) نیست.

در ابتدای این مراسم نکات حجت الاسلام و المسلمین معصومی در سخنانی به تبیین ابعاد وجودی و فکری موسس فرهنگستان علوم اسلامی پرداخت و وی را دارای نظام فکری الهی منسجم و کارآمد، اهل توسلات خاص به اهل بیت (ع) و تضرع و خشوع بسیار در زیارت و ادعیه خواند.

وی تمام زندگی استاد حسینی الهاشمی را معطوف به پیاده کردن دین در زندگی مردم دانست و افزود: مرحوم استاد حسینی الهاشمی به در پی به اهتزاز در آوردن علم رسالت بود و توسعه دین اولویت اصلی مرحوم استاد بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار