امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۹:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67278
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 57
به گزارش خبرنگار آیین واندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم نکوداشت غلامحسین ابراهیمی‌دینانی و غلامرضا اعوانی،‌ چهره‌های ...

به گزارش خبرنگار آیین واندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم نکوداشت غلامحسین ابراهیمی‌دینانی و غلامرضا اعوانی،‌ چهره‌های ماندگار فلسفه و رونمایی از دو ارجنامه سالکان حکمت و فکرت، بعد از ظهر امروز (یکشنبه 18 اسفند) در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار شد.

در این مراسم سید عباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه استاد دینانی در یک دوره‌ای از زندگی خود شهامت یافت تا درس فلسفی در خراسان و مشهد را پایه‌گذاری کند، گفت: این درس بعدها در تهران گسترش یافت اما در آن دوره کسی جرأت نداشت چنین درسی در خراسان داشته باشد.

وی در ادامه افزود: من استاد دینانی را از سال 58 می‌شناسم و شاگردی‌شان را کردم نخستین درس استاد برایم جالب و قابل توجه بود، من از سال 56 درگیر مکاتب فکری و کتاب‌های فلسفی موافق و مخالف شدم ایشان در کلاس آثار چپی‌ها را توضیح می‌دادند چرا که همیشه جریان چپ فلسفی به ما زخم‌زبان می‌زد که شما فلسفه‌‌گری راحت ندارید بنابراین زمانی که به درس استاد دینانی آمدم خیالم از وجود ایشان راحت شد.

صالحی با اشاره به اینکه دینانی عاشق بحث و گفت‌وگو بود حتی در دوره‌ای که رگه‌های ضد فلسفی و شبه‌ناک را عده بسیاری مطرح می‌کردند، اظهار داشت: ایشان هیچ زمان عصبانی نمی‌شد و گفت‌وگو را راحت می‌گرفت سال‌هایی که خدمتشان بودیم بسیار برایم مغتنم بود بدون تکلف ایشان به یک شاگرد نوجوان هم آن اندازه توجه می‌کردند که بذر تفکر را در وجودش می‌کاشت.

وی در ادامه اظهار داشت: درباره استاد اعوانی باید بگویم که ایشان زبان‌دان خوبی هستند این زبان آشنایی در حد گذرا نیست ترکیبی از مباحث مختلف است تلمذ ایشان هم برای من مغتنم بوده، شاگردی ایشان شاگردی فضیلت است، استاد افتخار فلسفه اسلامی در سطوح بین‌المللی هستند.

*«دینانی» مخالف مریدپروری است/ «اعوانی» مظهر تواضع است

در ادامه این مراسم آیت‌الله سید مصطفی محقق داماد عنوان کرد: «علم دریاییست بی حد و کنار/ طالب علم است غواص بحار»، در کتابی که مرحوم ذریاب خوئی با عنوان «تاریخ فلسفه» از ویل دورانت ترجمه کرده به نقل از ارسطو خوانده بودم که فضیلت تعبیری است که با علم به یک معنا است. این که از نظر ذهنی فضیلت و علم یکی هستند، برایم ابهام داشت بعدها فهمیدم که منظور ارسطو اینجا چه بوده به این صورت که آنچه در عالم خارج اتحاد وجودی دارد و مصداق کامل است، خود علم است.

وی با اشاره به آیه قرآن «یُؤْتِی الحِکْمَةَ مَن یَشَاءُ وَمَن یُؤْتَ الحِکْمَةَ فَقَدْ أُوتِیَ خَیْراً کَثِیراً» گقت:‌ قرآن تمام دنیا و تمام مال و اموال دنیوی را قلیل می‌داند الاّ حمکت که از آن به کثرت یاد می‌کند این همان معناییست که معلم اول از فضیلت و علم فهمیده بود. اخیراً من مقاله‌ای درباره استاد دینانی نوشته بودم دوباره که از من برای این برنامه مقاله خواستند گفتم که چیزی به ذهنم نمی‌رسد اما بعد پشیمان شدم و تصمیم به نوشتن کردم و درباره خلاقیت‌های نفس مقاله‌ای آماده کردم در حضور خودشان هم مقدمه‌اش را قرائت کردم من اشاره کردم که این مقاله را به پای نیم قرن دوستی صدیقی که با ایشان داشتم نوشتم.

محقق داماد با اشاره به اینکه دینانی ما هم دانش و هم بینش دارد، توضیح داد:‌ ایشان در کنار همه اینها صفا دارد، من نیم قرن شهادت می‌دهم که بی صفایی از دینانی ندیدم، بهترین اساتید را خدا در عمرشان به ایشان عنایت کرد، دعا می‌کنم این صفت‌هایی که خدا به استاد داده تا آخر عمر با ایشان باقی بماند نخست اینکه در جوانی عصبانیت ایشان را کسی ندید الان یک مقدار حساس شده‌اند البته امیدوارم در منزل اینطور نباشند!

وی در ادامه افزود:‌ صفت دوم استاد دینانی این است که اصلاً از مرید خوششان نمی‌آمد و معتقد بود که هر که مرید کسی دیگر است، خر است و این را شامل مریدهای خودشان هم می‌دانستند! لذا حوصله مرید را نداشتند بازهم امیدوارم این صفت برایشان باقی بماند! آخرین صفت نیز این است که هیچ وقت احساس پیری نداشتند چندین بار گفتم استاد قد شما بلند است عصا دست بگیرید تا خم نشونید اما قبول نمی‌کردند بنابراین من این شعر را خطاب به ایشان می‌خوانم که:

مگو که پیر شده عاشقی نمیزیبد / شراب چو کهنه شود نشئه‌ای دگر دارد
این استاد دانشگاه خطاب به غلامرضا اعوانی گفت: سی و دو سال پیش در همین ساختمان شاهد سخنرانی ایشان بودم وقتی صحبت کردند من متعجب شدم تازه از قم آمده بودم و تصور می‌کردیم همه سوادها پیش ماست! بعد گفتم که ما کجای کاریم؟ ایشان به چند زبان تسلط دارند و آشنا به اصطلاحات اصیل اسلامی به زبان انگلیسی هستند واقعا نقش استادی برگردن من دارند.

وی در ادامه یادآور شد: از همه مهمتر اینکه او کسی است که با قرآن کریم انس فراوان دارد و تعبیرم راجع به ایشان فردی است که حکمت و علم و تضرع را همراه هم دارند و ایشان مظهر تواضع هستند.

بر اساس این گزارش، در مراسم مذکور با حضور آیت‌الله سید محمد خامنه‌ای، رییس بنیاد حمکت اسلامی صدرا، آیت‌الله سید مصطفی محقق‌داماد عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، حجت‌الاسلام احمد احمدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، زهرا مصطفوی فرزند امام خمینی، نجفقلی حبیبی، غلامحسین ابراهیمی دینانی و غلامرضا اعوانی به همراه خانواده‌شان و همچنین سایر اساتید و صاحب‌نظران فلسفه از مراکز مختلف حضور داشتند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها