امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۰:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67287
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محسن جهانگیری، چهره ماندگار فلسفه ایران با اشاره به اینکه فلسفه عام است ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محسن جهانگیری، چهره ماندگار فلسفه ایران با اشاره به اینکه فلسفه عام است و حکمت خاص است، ‌توضیح داد: مسلماً حکمت در فلسفه اسلامی یک گونه باشکوهی است در قرآن کریم حدود 118 آیه درباره حکمت و حکیم آمده است، حکیم راه راست پیش گرفته و هیچ صاحب خرد و فردی در حوزه اسلامی پیدا نشده که از حکمت انتقاد یا آن را نکوهش کند البته در مورد فلسفه مسائلی بیان شده که آنهم در خصوص فلسفه یونان است.

جهانگیری با تأکید بر اینکه حکمت کلمه باشکوهی در فرهنگ اسلامی است،‌ توضیح داد: حکما مظهر اسم حکیم خداوند هستند، در حکمت عمل شرط است، انسان بزرگ برای پرواز در فضای عقلانی به دو بال نیاز دارند بال فکر و نظر و بال عمل، حکمای بزرگ چون شیخ اشراق و حاج ملاهادی سبزواری فن خود را حکمت نامیدند.

وی با بیان اینکه فلسفه بدون عمل ارزشی ندارد و تمامی بزرگان به این امر اشاره کردند، اظهار داشت: ابن عربی می‌گوید میزان شریعت در زمان ما در دست علماست ما حق نداریم به عنوان فلسفه و حکمت به شریعت کم اعتنایی و بی اعتنایی کنیم، در حکمت عمل شریعت و دین شرط است.

وی در ادامه افزود:‌ عالم بزرگ قرن بیستم انیشتین فلسفه را محکم‌ترین اساس علم می‌داند ما به علم به ضرورت نیاز داریم به همان خدایی اعتقاد دارم که اسپینوزا در فلسفه اعتقاد دارد.

جهانگیری درباره دو شخصیت بزرگ استاد دینانی و اعوانی گفت: من سال‌هاست این دو را می‌شناسم و افتخار آشنایی با آنها را دارم، سال 44 در دانشگاه تهران با استاد اعوانی همکلاس بودم ایشان واقعاً حکیم و عارف است علم و عمل را با هم دارد، سال 55 هم نخستین بار نام استاد دینانی را از مرحوم آشتیانی شنیدم و برای اولین بار در مشهد با وی دیدار کردم ایشان هم انسان مهربان و عالمی است.

*فلسفه روح فرهنگ است/ از فرهنگمان استفاده کافی را نبرده‌ایم

کریم مجتهدی چهره ماندگار فلسفه ایران و عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در نکوداشت سالکان حکمت و فکرت با اشاره به اینکه خوشبختانه در این نشست و رونمایی این ارجنامه‌ها استاد اعوانی و دینانی به خوبی معرفی شدند، ‌افزود: با وجود اینکه خودم به شخصه اختلافاتی به لحاظ افکار شاید با آنها داشته باشم ولی همیشه احترام آنها را داشته و آناه را با خوبی می‌شناسم.

وی با اشاره به اینکه فیلسوف هدف دارد و از اهدافش دست بردار نیست، افزود: فلسفه روح فرهنگ است دراین زمینه هیچ شبهه‌ای نباید داشته باشیم چرا که تفکر ذات انسان است، انسانی که فکر نمی‌کند،‌ انسان نیست. آیا تا به حال فکر کرده‌ایم که عملی که در آن فکر نباشد چه اندازه خطرناک تر از این است ما فقط در جامعه می‌گوییم چرا فقط فکر می‌کنیم و عمل نمی‌کنیم؟

مجتهدی با تأکید بر اینکه تمام نبوغ فلسفه یونان این است که به نظر اهمیت می‌دهد و تأکید دارد که بی تأمل نباید سخن گفت، اظهار داشت: اینها را یونانی‌هایی که من دشمن ایرانی می‌دانم، ‌بیان کرده‌اند. تمام نبوغ یونانی‌ها در همین است بنابراین باید هر حرف را به ژرفی و عمق نگاه کنیم لذا فلسفه را کنار نگذاریم، فلسفه لغت یونانی است و مال ما نیست اما تعمق کردن برای تمام انسان‌هاست هر سختی را به ژرفی ببینیم تمام فلسفه است.

چهره ماندگار فلسفه در ادامه افزود: فرهنگ امروز ما در 30 تا 35 سال اخیر امکانات زیادی را در اختیار ما گذاشته است با این حال ما استفاده خوبی براساس وجدان خودمان از این امکانات نداریم و این اشتباه است. علم از نوع ریاضی و قدیم و جدید بدون فلسفه چیزی نیست، بنابراین بدون فلسفه علم معنی خود را از دست می‌دهد.

وی با تأکید بر اینکه بدترین نوع غرب زدگی این است که هر چیزی مانع تفکر ورزی شود، توضیح داد: بنابراین باید تفکر کنیم این تفکر باید واقعی باشد در جامعه ما اگر نمی‌توانند فکر کنند روح فلسفه چقدر انسان را حتی با خودش دچار مشکل می‌کند. خود تفکر عقل، جستجو و درد عقل است نباید تفکر خود را محبوس کند بلکه همیشه پیشرو باشد البته نه به معنای مشهور کلمه بلکه باید امکان جستجوی چیز جدیدی را برای ما فراهم کند.

وی در ادامه افزود: یک رساله اصیل فلسفی واقعاً ارزشمند است شاید در جامعه ما با اینکه نمی‌توانند فکر کنند که روح فلسفه چقدر انسان را با مشکلات روبه رو می‌کند هر فکری به ذهن ما می‌آید الزاماً فلسفی نیست بلکه فلسفه ما  را مقید به جستجو می‌کند برای من فلسفه یک جنبه وجدانی دارد باید وجدان انسان فریاد بزند، جامعه با فیلسوف است که بیدار می‌شود و من برای این دو فیلسوف استاد دینانی و اعوانی آرزوی موفقیت می‌کند. موفقیت فیلسوف درونی نیست موفقیت جامعه است که جامعه ما با وجود فیلسوف بیدار می‌شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها