امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۸:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67297
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۴۸
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس  «کوفی‌ عنان» دبیرکل پیشین سازمان ملل در گفت‌وگو با روزنامه اتریشی «دی‌پرسه» درباره بحران در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس  «کوفی‌ عنان» دبیرکل پیشین سازمان ملل در گفت‌وگو با روزنامه اتریشی «دی‌پرسه» درباره بحران در شبه جزیره کریمه و جنگ داخلی در سوریه گفت‌وگویی داشت.

وی درباره اقدامات نظامی روسیه در کریمه گفت: «احترام به همگرایی در یک کشور ضروری است. این مبنای آینده آزاد برای همه مردم اوکراین است.»

وی با اشاره به شرایط حساس و بحرانی در اوکراین از همه طرف‌ها خواست تا با گفت‌وگو اختلافات را به صورت دوستانه حل کنند. چرا که خشونت برای همه تبعاتی را به دنبال خواهد داشت.

کوفی عنان همچنین با رد این موضوع که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در تماسی تلفنی از وی خواسته است تا در زمینه حل بحران سوریه مداخله کند، گفت که اوباما می‌دانست که وی در مسئله سوریه مشارکت می‌کند و این بحران راهکاری نظامی ندارد. چرا که هرگونه اقدام نظامی وضعیت را بدتر می‌کند و جامعه جهانی باید قدرت‌های منطقه‌ای را به همکاری وادار کند.

دبیر کل پیشین سازمان ملل متحد همچنین با ابراز تاسف از حضور نداشتن ایران در کنفرانس ژنو و اذعان به اینکه ایران باید بخشی از راه حل بحران سوریه باشد، خودداری عربستان در زمینه مذاکره با ایران در این مورد را دلیل ناکامی‌ها برای دستیابی به موفقیت در حل بحران سوریه اعلام کرد.

خبرنگار دی‌پرسه از عنان درباره علل پذیرش ماموریت در سوریه پرسید که وی گفت:‌« در طول ۶ ماه ماموریت در سمت میانجی من به سختی تلاش کردم و طرحی ۶ ماده‌ای ارائه دادم. ما ناظران سازمان ملل را به سوریه فرستادیم تا آتش‌بس برقرار شود.»

وی در ادامه از رویکرد‌های متفاوت آمریکا، روسیه و چین در حل این بحران انتقاد کرد.

عنان در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره رویکرد آمریکا درباره روسیه گفت: « دولت آمریکا محتاط عمل می‌کند چرا که اوباما به این دلیل انتخاب شد که قول داد سربازان را از عراق و افغانستان به این کشور فراخواند و به همین دلیل نمی‌خواهد ماموریت نظامی دیگری را آغاز کند.»
انتهای‌پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها