امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۰:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67299
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۴۸
تعداد بازدید: 67
«لیاقت بلوچ» دبیرکل حزب جماعت اسلامی پاکستان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام آباد، تاکید کرد: حزب جماعت ...

«لیاقت بلوچ» دبیرکل حزب جماعت اسلامی پاکستان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام آباد، تاکید کرد: حزب جماعت اسلامی خود را در کنار خانواده‌های سربازان ایرانی ربوده شده قرار داده و چنین اقداماتی را با هر انگیزه‌ای به شدت محکوم می‌کند.

وی همچنین با مهم خواندن توسعه روابط اسلام آباد-تهران خاطرنشان کرد: موضع جماعت اسلامی پاکستان در قبال سیاست دولت نواز شریف در توسعه روابط با ریاض این است که دولت پاکستان باید اولویت اول سیاست خارجی خود را به برقراری و استحکام روابط با جمهوری اسلامی ایران اختصاص دهد.

در زیر گفت‌وگوی خبرنگار فارس در اسلام آباد با دبیرکل حزب جماعت اسلامی پاکستان آمده است:

فارس: مهم‌ترین چالش امروز میان جمهوری اسلامی ایران و پاکستان حادثه گروگانگیری 5 مرزبان ایرانی است.نظر شما و حزب جماعت اسلامی پاکستان درباره این حادثه چیست؟

لیاقت بلوچ: لازم است در اینجا ابراز همدردی جماعت اسلامی را با خانواده‌های این 5 مرزبان ایرانی و دولت و ملت ایران بیان داشته و اعلام کنم که جماعت اسلامی را در کنار خود ببینند.

مطمئن باشید که نقشه و طراحی این توطئه از سوی کشورهای خارجی مخالف همبستگی و اتحاد میان ایران و پاکستان برنامه‌ریزی شده است.جماعت اسلامی این اطمینان را دارد که قدرت‌های شیطانی خارجی حامی گروهک‌های تروریستی هستند و حادثه اخیر نیز با حمایت همین دست‌های خارجی انجام پذیرفته است.

فارس: به نظر جنابعالی هدف از طراحی چنین تحرکاتی چیست؟

لیاقت بلوچ: هدف از این کارهای تروریستی خدشه وارد کردن به روابط دو کشور مسلمان ایران و پاکستان برای جلوگیری از شکل‌گیری اتحاد منطقه‌ای میان این دو کشور دوست و برادر است.

فارس: در ماه‌های اخیر شاهد گسترش رفت‌وآمد مقامات سعودی به پاکستان هستیم، علت این امر را چه می‌دانید؟

لیاقت بلوچ: پس از خلع قدرت و به زندان افتادن نواز شریف توسط پرویز مشرف و آزادی وی توسط خاندان آل سعود می‌توان گفت که نواز شریف جان خود و ادامه حیات سیاسی خود را مدیون دولتمردان عربستان سعودی است.

این نکته را باید در نظر داشت که نواز شریف در دوران زندگی در خاک عربستان به فعالیت سیاسی خود ادامه داد و ارتباط گسترده‌ای با طرفداران خود در پاکستان داشت تا اینکه با سقوط حکومت پرویز مشرف امکان بازگشت وی به پاکستان فراهم شد.

حال که نواز شریف به قدرت رسیده از یک طرف خود وابستگی زیادی به ریاض دارد و از طرف دیگر نیز عربستان به این موضوع باور دارد که شخص مورد حمایت آن‌ها در کشور پاکستان در صدر قدرت است پس این حق را برای خود قائل هستند که روابط خود را بیش از گذشته و در سایه اطمینان و آرامش بیشتر با اسلام‌آباد گسترش دهند.

سفرهای متعدد و گسترده دوجانبه که در ابتدا به آن اشاره شد نیز در راستای همین اهداف صورت می‌پذیرد.

فارس: موضع جماعت اسلامی در این رابطه چیست؟

لیاقت بلوچ: در اینجا بنده با صراحت اعلام می‌کنم که موضع جماعت اسلامی پاکستان در قبال این سیاست دولت نواز شریف این است که دولت پاکستان باید اولویت اول سیاست خارجی خود را به برقراری و استحکام روابط با جمهوری اسلامی ایران اختصاص دهد.

همچنین جماعت اسلامی بارها به نیروهای مسلح پاکستان تأکید کرده است که باید امنیت مرزهای کشورمان با جمهوری اسلامی را تأمین کنند که این وظیفه اصلی این نیروهاست.

اینجا لازم است بار دیگر ضمن محکوم کردن حادثه اخیر تروریستی، این موضوع را اعلام کنم که چنین حوادثی هرگز در آینده نباید اتفاق بیافتد و وظیفه نیروهای مسلح پاکستان است که از ادامه چنین تحرکات تروریستی جلوگیری کنند.

فارس: جماعت اسلامی پاکستان سیاست خارجی آینده پاکستان را چگونه ترسیم می‌کند؟

لیاقت بلوچ: جماعت اسلامی در خصوص سیاست خارجی دولت پاکستان به دولت نواز شریف اعلام کرده که پس از جمهوری اسلامی ایران به دنبال گسترش روابط سیاسی و اقتصادی با کشور چین باشد. در واقع جماعت اسلامی در کنار جمهوری اسلامی ایران، چین را نیز همسایه و شریکی قابل اعتماد می‌داند.

از طرف دیگر به نظر می‌رسد که دولت پاکستان باید به فکر افغانستان و حل مشکلات این کشور باشد. بارها از دولت شریف خواسته شده تا در حل مشکلات کشور همسایه یعنی افغانستان، دولت پاکستان نقشی فعال داشته باشد.

با این حال نواز شریف به دنبال گسترش روابط پاکستان با هند است و می‌خواهد روابط حسنه‌ای میان دهلی و اسلام‌آباد برقرار کند.

اما این موضوع را نباید فراموش کرد که بدون حل مسئله کشمیر میان هند و پاکستان، عادی‌سازی روابط میان این 2 کشور امری بعید به نظر می‌رسد.پس ابتدا باید مسئله کشمیر حل شود.

فارس: نظر شما در رابطه با روند مذاکرات صلح میان تحریک طالبان پاکستان و دولت نواز شریف چیست؟

لیاقت بلوچ: عده‌ای از شبه نظامیان با نام تحریک طالبان پاکستان فعالیت می‌کنند و بخشی از شبه‌نظامیان نیز به طور مستقیم از جانب هند و آمریکا و اسرائیل پشتیبانی می‌شوند.

به هر حال احزاب سیاسی پاکستان تصمیم گرفته‌اند با شبه‌نظامیان مذاکره کنند و دسیسه‌های دشمنان این کشور را خنثی کنند.

با اینکه نمی‌توان زیاد به مذاکره و صلح امیدوار بود اما به هر حال تلاش برای مذاکره بی فایده و عبث نخواهد بود.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار