امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۱۲:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67378
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 125
مجید ارشادی، رئیس گروه توسعه بهداشت و ایمنی مدارس کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص برنامه‌های ...

مجید ارشادی، رئیس گروه توسعه بهداشت و ایمنی مدارس کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص برنامه‌های چهارشنبه آخر سال آموزش و پرورش اظهار داشت: وزارت آموزش و پرورش در راستای ارائه آموزش‌های مرتبط با حوزه دانش‌آموزی و کاهش آسیب در حوزه حوادث و سوانح، برنامه‌های متنوعی در دستور کار دارد.

وی ادامه داد: در سال جاری با اهتمام وزیر آموزش و پرورش از ابتدای سال تحصیلی بخشنامه پیشگیری از حوادث و ایمنی به مدارس ارسال شد که مدیران مکلفند این دستورالعمل را در طول سال اجرا کنند و این بستر مناسبی شد که پیش‌نیازهای متعدد این حوزه را از نیمه شهریور داشته باشیم.

* برگزاری دوره 14 ساعته پیشگیری از حوادث و سوانح

ارشادی افزود: بر این اساس دوره‌های آموزشی متعددی تعریف شد که شامل «دوره 14 ساعته پیشگیری از حوادث و سوانح» و «دو دوره 10 و 12 ساعته برای دبیران و مدیران و حتی مستخدمین مدرسه» است تا آموزش‌های مورد نیاز در بحث ایمنی و پیشگیری از حوادث را بگذارند.

رئیس گروه توسعه بهداشت و ایمنی مدارس کشور با اشاره به طرح دادرس گفت: در همین راستا دوره‌های 30 و 8 ساعته آموزشی پیش‌بینی شد که دوره 30 ساعته شامل طرح دانش‌آموزان در روزهای سخت با عنوان «دادرس» بود و در سال گذشته طراحی شد که بیش از 2500 مدرسه مجری این طرح بودند.

وی ادامه داد: 8 قسمت در این طرح قرار داشت که یکی از آنها اطفای حریق و دیگری خروج اضطراری و پناه‌گیری بود که در راستای حوادثی که در مدارس اتفاق می‌افتد، دانش‌آموزان این آمادگی را پیدا می‌کنند تا در این مواقع چه اقدامی انجام دهند.

ارشادی افزود: در دوره 30 ساعته، عوامل اجرایی با گذراندن این دوره، گواهینامه آن را دریافت کردند و همانطور که اعلام شد بیش از 2500 مدرسه در کل کشور مجری طرح بود؛ هر مدرسه مجری، یک تیم 14 نفره داشت که به عنوان مثال یک از تیم‌ها، تیم اطفای حریق بود و در سطح استان با هم رقابت کردند و تیم استانی منتخب در کشور مشخص شد؛ ضمن اینکه المپیاد مهارت‌های دانش‌آموزی به صورت مستقل دختر و پسر نیز برگزار شد.

رئیس گروه توسعه بهداشت و ایمنی مدارس کشور درباره آموزش اطفای حریق به دانش‌آموزان گفت: آموزش اطفای حریق از شهریور ماه سال جاری برگزار شد؛ به این شکل که دانش‌آموزان خاموش کردن آتش در حوادث، را یاد گرفتند.

وی ادامه داد: آموزش خروج اضطراری را نیز با دانش‌آموزان کار کردیم و در طول سال، دوره‌های آموزشی ویژه همکاران برگزار شد.

* ابلاغ دستورالعمل پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال

ارشادی به ابلاغ دستورالعمل پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال اشاره کرد و افزود: در هر استان کارگروهی تشکیل می‌شود و این کارگروه با محوریت ایمنی و پیشگیری از حوادث آخر سال ویژه مدارس فعالیت می‌کند.

وی اضافه کرد: بحث آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی و استفاده از ظرفیت سایر دستگاه‌ها مثل آتش‌نشانی، هلال احمر و استانداری از برنامه‌های این کارگروه است.

رئیس گروه توسعه بهداشت و ایمنی مدارس کشور تأکید کرد: پیش‌بینی شده است طرح دادرس و برنامه اطفای حریق در ایام پایانی سال اجرا شود تا دانش‌آموزان، آموزش‌‌های تئوری را به صورت عملیاتی فرا بگیرند.

ارشادی به نقش خانواده‌ها در پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال اشاره کرد و گفت: باید فرهنگ خانواده را به سمتی سوق دهیم که در روزهایی که احتمال حوادث برای دانش‌آموز محرز است در کنار فرزندشان باشند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار