امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۸:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67381
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 38
به گزارش گروه خواندنی‌های خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جهان پر از شگفتی است؛ جنگل‌ها، یخ‌ها، بیابان‌ها و دریاها هرکدام به تنهایی ...

به گزارش گروه خواندنی‌های خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جهان پر از شگفتی است؛ جنگل‌ها، یخ‌ها، بیابان‌ها و دریاها هرکدام به تنهایی انسان را شگفت زده می‌کنند.
این تلسکوپ متعلق به پروژه APEX است که در یخ پرچ شده است و ارتفاع آن 4000 متر است.
 
عکس در کویر آتاکاما در شیلی گرفته شده است.گچ ماده معدنی طبیعی است. در صورتی که در طبیعت به مدت هزاران سال رها شود به کریستال‌های عظیم و شفافی به ارتفاع بیش از 10 متر می‌رسد.

این ماده معدنی طبیعی اثرات اقتصادی چشمگیری بر زندگی انسان دارد.

این معدن در غار  «نایکا» در مکزیک قرار گرفته است. کریستال‌هایی که مشاهده می‌کنید در طول 600 هزار سال ایجاد شده است.

بدون وسایل محافظتی، افراد حدوداً 10 دقیقه در غار می‌توانند بمانند.

این غار 2000 سال پیش توسط کارگران معدن به هنگام حفر یک تونل جدید کشف شد.

این غار که 300 متر عمق دارد، دارای بزرگترین کریستال‌هایی است که تابحال روی زمین کشف شده است.

بزرگترین کریستالی که تاکنون کشف شده 11 متر طول، 4 متر قطر و 55 تن وزن دارد. لبه‌های کریستال‌ها بسیار تیز است.

دمای داخل آن 58 درجه سانتیگراد و رطوبت آن 90 تا 100 درصد است. 
این لوله که مشاهده می‌کنید آب نمک یخ زده است.در سال 2010 سیل عظیمی مناطقی از پاکستان را درنوردید در پی این سیل میلیون‌ها عنکبوت برای نجات خود به روی درختان پناه بردند و در نتیجه تنیدن حجم انبوهی تار، این درختان را به پیله‌های عظیم الجثه‌ای تبدیل کردند.

در روستای «سیند» واقع در پاکستان درختان در اثر هجوم عنکبوت ها شبیه به پیله‌های کرم ابریشم شدند. این پدیده ناشناخته در بخش‌های دیگری از دنیا به خصوص در مناطق گرمسیری نیز دیده می‌شود.  تارهایی که عنکبوت‌ها بر روی درختان سیند تشکیل داده‌اند موجب شد که بسیاری از این درختان در اثر نرسیدن نور خورشید نابود شوند.

هر چند به نظر می‌رسد که این تارها اثرات مثبتی هم داشته‌اند.

به طوریکه تعداد بسیار زیادی از حشرات به ویژه حشرات عامل انتقال بیماری مالاریا را هم نابود کردند. 
این عکس در ایالت ویرجینیا - آمریکا توسط یک آتش‌نشان در سایت گرفته شده است.

گردباد در آتش‌سوزی موجب تشکیل این ستون‌های آتشی شده است.
این عکس توسط یک کشتی نیروی دریایی ایالات متحده در اقیانوس اطلس در سواحل ویرجینیا گرفته شده است. تصویر فواره ستونی آب در طول اقیانوس یا دریاچه‌ها است.

یک جریان هوای سرد که از آب‌های گرم عبور می‌کند.
گلوله‌های برفی یک پدیده طبیعی است که خود به خود ساخته می‌شوند.

این گلوله‌ها با حرکت باد برروی برف می‌چرخند و بزرگ می‌شوند.

در اکثر موارد لایه داخلی با توجه به ضعیف بودن بعد از چند دور فرو ریخته. این پدیده بیشتر در نقاط پر برف و کوهستانی که بادهای شدید می‌وزند مانند آمریکای شمالی و شمال اروپا روی می‌دهد.

بزرگی این گلوله‌ها به 70 سانتی‌متر هم می‌رسد.
این پدیده به نام خورشید کاذب است. هاله‌ای همچون رنگین کمان به دلیل تابش آفتاب و شکست نور حاصل از رطوبت جو بالا ایجاد می‌شود.

گاهی دو یا چند دایره با هلال پیرامون خورشید روشن تر شده و خورشیدهای کاذب را به وجود می‌آورند.

این هاله ممکن است پیرامون ماه و گاهی پیرامون ستاره‌های پرنور یا سیاراتی مانند ناهید ظاهر شود. 

این پدیده زمانی رخ می‌دهد که خورشید نزدیک به افق ایستاده باشد و نور آن از ابرهای پراکنده سیروس گذشته و به ما برسد و بلورهای یخ هوا نور آن را بشکنند.

این پدیده ممکن است در همه نقاط جهان و در همه فصول رخ دهد.
در شرایط آب و هوایی خاص مدتی طول می‌کشد تا گل های یخ زده شکل بگیرند.

رطوبت گیاهان در ایجاد این اشکال ظریف تاثیر گذارند. این پدیده به نام شبنم یخی یا گل یخی است که در اثر سرما شکوفا می‌شود.

این پدیده در شرایط خاص و در اوایل سرمای زمستان بوجود می‌آیند و زمانی که هوا به سمت گرما می‌رود از بین می روند.

معمولا عمر آنها بسیار کوتاه است و وابسته به آب میان بافتی ساقه خشک گیاهان است.

این گل‌های یخی طرح‌های متنوع و زیبایی دارند. هر چقدر آب میان بافت ساقه گیاهی بیشتر باشد تشکیل گل‌های شبنم یخی بزرگ تر و پر پیچ و خم‌تر و زیباتر است.

در واقع این گل‌ها شبنم‌های ریزی است که کم کم توسط شیره ساقه‌ها زیاد شده و شروع به شکل گرفتن می‌کنند و به دلیل سرما یخ می‌زنند.
این گل‌ها در اصل اشکالی از کریستال‌های یخی هستند که روی سطح دریاها و لایه‌های نازک یخ مشاهده شده و در مرز بین هوا و آب دریا به وجود می‌آیند.

این پدیده اغلب زمانی رخ می‌دهد که هوا در مقایسه با سطح دریا سردتر باشد.

این نقص کوچک رخ داده باعث ایجاد جریانی دومینو مانند شده و این گل‌های یخی یک به یک شروع به پدیدار شدن روی سطح آب می‌کنند.

بر اساس تحقیقاتی مشخص شده که تعداد قابل توجهی باکتری در این اشکال یخ‌زده زندگی می‌کنند. گفته می‌شود که اگر روزی با این گل‌ها روبرو شدید بدانید که وارد قلمرویی جادویی شده‌اید.
این پدیده (Fire Rainbow یا Circumzenithal Arc) وقتی اتفاق می‌افتد که پرتوهای نور سفید خورشید (یا پرتوهای بازتاب‌شده از سطح ماه) به بلورهای شش‌ضلعی یخ در ابرهای مرتفع سیروس برخورد کرده و پس از شکست به طیف نور مریی تجزیه می‌شوند.

این کمان به مرکز سقف آسمان (سرسو) و موازی افق دیده می‌شود و برای تشکیل آن، خورشید باید در ارتفاع بسیار بالایی در آسمان قرار داشته باشد، به همین دلیل است که رنگین‌کمان آتشین در عرض‌های جغرافیایی 55 تا 90 درجه دیده نمی‌شود.
ابرهای عدسی‌وار بیشتر شبیه لنزهای دوربین هستند به علت یکسری امواج نامنظم بادها ایجاد می‌شوند. همچنین بسیاری از مردم تا به حال به علت شبیه بودن ابرها به سفینه‌های فضایی آنها را به عنوان موجودات بیگارنه گزارش داده‌اند.

این ابرها به علت شکل خاصی که دارند دارای لایه‌های متفاوت هستند.

غالبا گفته می‌شود که این ابرها در لایه‌های بالایی حاوی مقدار زیادی برف هستند که این برف ها با آمدن به لایه‌های پایینی به باران تبدیل می‌شوند.
نوعی درخت در نیم‌کره شمالی زمین وجود دارد که به دلیل تنه رنگارنگش به درخت «رنگین‌کمان» معروف شده است.

درخت رنگین کمان نام یک نوع درخت صمغی از تیره درختان «اوکالیپتوس» است که در نیم‌کره شمالی زمین می‌روید.

این درخت به طور طبیعی در کشورهایی همچون انگلیس و گینه نو و میندانائو می‌روید، اما به خاطر استفاده از چوب آن که برای ساخت ورق بسیار مناسب است، در کشورهای دیگر از جمله به شکل گسترده در فیلیپین کاشت شده است.

طول این درخت به 70 متر می‌رسد و علاوه بر استفاده از چوب این درخت برای تولید کاغذ، از آن به عنوان یک درخت زینتی به دلیل تنه رنگارنگ و بسیار زیبایش نیز استفاده می‌شود. گیاه‌شناسان دلیل رنگی بودن تنه این درخت را به پوست اندازی آن در ماه‌های مختلف سال منتسب می‌کنند که موجب می‌شود، طیف‌های مختلفی از رنگ سبز بر روی بدنه آن ظاهر شود و همزمان با فرارسیدن پاییز رنگ‌های زرد و نارنجی و قرمز و قهوه‌ای روشن و تیره هم به آن افزوده شود و با تابش نور آفتاب به بدنه این درخت طیف‌هایی از رنگ‌های آبی و بنفش و نارنجی و سبز و زرد و قرمز بر روی آن مشاهده شود.
رودخانه کاتاتومبو، رودخانه‌ای در آمریکای لاتین است که بن بر روایتی از سوی مردم منطقه هر 160 سال یکبار دقیقا محلی مشخص در کنار این رودخانه به مدت 10 ساعت با رعد و برق های مکرر روشن می‌شود که هم اکنون نیز چنین واقعه ای پس از 160 سال تکرار شده است.
این نوع از ابرها را به عنوان یکی از عجیب‌ترین و ترسناک‌ترین نوع‌های ابر می‌شناسند. غالبا در هنگام رعد و برق ایجاد می‌شوند.

تغییرات جوی مانند گرم شدن و رانش هوا باعث ایجاد آنها می‌شود.
هاله که خرمن ماه و شایورد هم گفته شده، حلقه‌ای از نور است که برخی از شب‌ها دور ماه دیده می‌شود. وجود بلورهای یخ در لایه‌های نازک ابرهای سیروس با شکست و پراکنش و تجزیه نور ماه باعث پیدایش این پدیده می‌شود.
سنگ غلطان خزه در حال حرکت برای اولین بار توسط دانشمندان در سال 1942 در دره مرگ در کالیفرنیا مشاهده و کشف شد که هنوز کاملا علل حرکات آنها مشخص نیست.

هنوز معلوم نیست به چه دلیل این سنگ‌ها با وزن‌هایی بیش از 300 کیلوگرم چگونه روی زمینی مسطح حرکت می‌کنند.
بلورهای یخ در هوا سبب بوجود آمدن این ستون های باشکوه نور شده‌اند.
در کشورهای آسیای شرق و جنوب شرقی دیدن آتشفشان و طبیعت حاصل از آن مانند دریاچه‌های اسیدی ،جزء صنعت توریست بوده و درآمدهای قابل توجهی از این طریق کسب می‌کنند.

آب در دهانه‌ی آتشفشانی با گازهای درونی زمین ترکیب شده واین نوع دریاچه‌ها را بوجود می‌آورد.

بیشتر دریاچه های اسیدی را می‌توان در سرزمین‌های آتشفشانی پرباران دید.

تعداد دریاچه‌های اسیدی آتشفشانی در اندونزی وجود دارد که «کلی موتو» نامیده می‌شود.
این ابرها که به ناکرئوس یا مادر مروارید نیز مشهورند، از ابرهای رنگین‌کمانی به ‌مراتب درخشان‌تر و رنگارنگ‌ترند.  ابرهای مرواریدی یا ابرهای یخی در استراتوسفر تحتانی شکل می‌گیرند، وقتی که دمای هوا به 85 درجه سانتی‌گراد زیر صفر کاهش یابد و ذرات یخ با اندازه‌های حدود 10 میکرومتر (هر میکرومتر یک‌هزارم میلی‌متر است) شکل بگیرند.

با تابش پرتوهای خورشید به این ذرات و پراش و تداخل ناشی از آن، این طرح‌ها و رنگ‌های زیبا پدید می‌آید.
مانگروها گروهی از درختان و درختچه‌های اسکلروفیل پهن برگ همیشه سبز هستند که در باتلاق‌ها و در امتداد کرانه‌های ساحلی در منطقه جزر و مدی

(intertidal)، در نواحی استوایی وزیر استوایی و در مصب رودخانه‌ها (محل برخورد آب شور و شیرین) بین عرض‌های 25 درجه شمالی و 25 درجه جنوبی رویش دارند. این گیاهان در منطقه جزر و مدی واقع هستند جایی که خاک، رسوبی، ریز دانه، غرقاب و شور است. مانگروها حدود 75 درصد رویشهای ساحلی را در مناطق استوایی و زیر استوایی جهان تشکیل می‌دهند و در آسیا، آفریقا، آمریکا و استرالیا رویش دارند.

تنوع گونه‌ای در گیاهان مانگرو در نیم‌کره شرقی به مراتب بیشتر از نیمکره غربی است به گونه‌ای که بزرگ‌ترین جنگل‌های مانگرو جهان در بنگلادش و هند واقع هستند.
حباب‌های متان در درون دریاچه منجمد می‌شوند و با آمدن بهار یخ آنها شروع به ذوب شدن می‌کند.

متان یک گاز گلخانه‌‌ای که 20 برابر دی ‌اکسید کربن بر تغییرات آب‌و‌هوایی اثر می‌گذارد.

دریاچه‌های متان منجمد فراوانی بر روی سطح زمین قرار دارند و زیست‌ بوم‌شناسان نگرانند که با گرم‌شدن زمین، متان بیشتری از این دریاچه‌ها آزاد ‌شود.

متان بسیار قابل ‌اشتعال است اما با وجود خطرناک‌بودن، مفید نیز هست.
توده‌های گاز آتشفشانی در زمانی که ذرات خاکستر درون آنها به یکدیگر سائیده می‌شوند، برق تولید می‌کنند. با صعود ستون‌های خاکستر و سنگ به جو، ذرات باردار براساس نوع بار الکتریکی در لایه‌های مختلف پراکنده می‌شوند؛ اما مقدار این بارهای الکتریکی این‌قدر زیاد است که می‌تواند بر مقاومت هوای بین لایه‌ها غلبه کند و اتصالی الکتریکی ایجاد کند.

در این اتصال الکتریکی، بارهای الکتریکی جابجا می‌شوند و انرژی فراوانی را به شکل جرقه یا همان برق آزاد می‌کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها