امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۷:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67402
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 60
احسان فلاح در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در پاسخ به پرسش شهروندان در مورد آرتروز، اظهار داشت: مجموعه فرآیندهای مکانیکی و بیولوژیکی باعث ...

احسان فلاح در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در پاسخ به پرسش شهروندان در مورد آرتروز، اظهار داشت: مجموعه فرآیندهای مکانیکی و بیولوژیکی باعث آسیب و تغییر ماهیت غضروف مفصل می‌شوند که موجب آسیب‌پذیری و از بین رفتن غضروف می‌شوند و آرتروز را شکل می‌دهند.

متخصص ارتوپدی گفت: آرتروز به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود؛ نوع زودرس آرتروز همان نوع ثانویه است.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی ارتش تصریح کرد: نوع ثانویه به دنبال مشکلات مکانیکال زانو(پا ضربدری و پا پرانتزی)،‌ عفونت زانو، مشکلات مادرزادی زانو یا سابقه شکستگی در زانو ایجاد می‌شود.

فلاح افزود: نوع اولیه معمولاً بعد از سن 50 سالگی شایع‌تر است و مفاصل متعدد را درگیر می‌کند.

متخصص ارتوپدی گفت: در آرتروز ثانویه درمان معمولاً به برطرف کردن مشکلات اساسی زانو معطوف می‌شود یعنی اگر بیمار دچار انحراف شدید زانو باشد باید ابتدا این معضل درمان شود.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی ارتش تصریح کرد: در نوع شایع‌تر که نوع اولیه آرتروز است، بیماران باید به تغییر سبک زندگی و کاهش وزن بیندیشند؛ همچنین مصرف دارو و انجام فیزیوتراپی نیز می‌تواند به عنوان درمان کارایی داشته باشد.

وی گفت: در صورت عدم موفقیت درمان‌های غیر جراحی در بیماران دچار آرتروز درمان‌های جراحی چون آرتروسکوپی یا جراحی بسته، پیوند غضروف، تعویض مفصل و همچنین در موارد نادر خشک کردن مفصل نیز کاربرد دارد.

متخصص ارتوپدی تصریح کرد: در بسیاری از موارد با کاهش وزن و تغییر سبک زندگی و تقویت عضلات اطراف زانو می‌توان از انجام عمل‌های جراحی زانو جلوگیری کرد.

شهروندان ایرانی از سراسر کشور می‌توانند سؤالات خود را درباره مسائل بهداشتی و درمانی با شماره تلفن 02188911667 یا ایمیل moshaversalamat@farsna.net خبرنگاران گروه بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در میان بگذارند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار