امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۰۳:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67444
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «فریدون سینیرلی اوغلو» قائم مقام وزیر امور خارجه ترکیه که در راس هیأتی در تهران به سر می‌برد، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «فریدون سینیرلی اوغلو» قائم مقام وزیر امور خارجه ترکیه که در راس هیأتی در تهران به سر می‌برد، صبح امروز (دوشنبه) در خلال مذاکرات رسمی خود با مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص روند توسعه و تعمیق بیش از پیش روابط در ابعاد دوجانبه، همچنین همکاری و تعامل دو کشور در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و برخی مسائل مورد علاقه و اهتمام مشترک گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

قائم مقام وزارت امور خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به نقش و جایگاه ایران و ترکیه به عنوان دو کشور بزرگ و تاثیرگذار در منطقه، روابط دو کشور را بر اساس عناصر همسایگی و مشترکات فرهنگی و دینی عمیق و دوستانه توصیف و بر آمادگی دولت جدید ایران برای همکاری گسترده و همه جانبه با ترکیه تاکید کرد.

سرمدی با اشاره به نتایج و مذاکرات بسیار خوب بین مقامات عالیرتبه دو کشور در خلال سفر اخیر رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه به تهران، به خصوص تصمیم طرفین برای تشکیل شورای عالی روابط دو کشور و افزایش بیش از پیش سطح مبادلات تجاری و بازرگانی فیمابین، بر جایگاه برجسته و مهم ترکیه در نگاه راهبردی ایران در توسعه و عمیق روابط با همسایگان و همچنین از نظر همگرایی منطقه‌ای تاکید کرد.

قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به سیاست اصولی جمهوری اسلامی در حمایت از تقویت روند همگرایی بین کشورهای منطقه، ایران و ترکیه را دو محور اساسی این همگرایی دانست و تعمیق روابط تهران و آنکارا در ابعاد دوجانبه را موجب تقویت روند همکاری‌های چندجانبه منطقه‌ای و همچنین ناکامی تلاش‌های دشمنان  برای سوء استفاده از مسائل و مشکلات در برخی کشورهای منطقه در جهت دامن زدن به اختلافات و تفرقه افکنی و صف بندی قومی و طائفه ای بین کشورهای منطقه دانست.

سرمدی همچنین با اشاره به حساسیت و اهمیت برهه کنونی تحولات منطقه خاورمیانه، نقش ایران و ترکیه را برای کمک به کشورهای منطقه برای عبور از شرایط حساس کنونی و حفظ و تقویت روند همگرایی بین کشورهای اسلامی بر اساس اراده و خواست مردم و واقعیت‌های عینی هر کشور و به دور از مداخلات خارجی مهم ارزیابی و در این راستا مشورت و رایزنی مستمر مسئولان دو کشور را در ابعاد دو و چند جانبه مهم توصیف کرد.

سرمدی همچنین آمادگی کشورمان را برای تداوم این گفت‌وگوها و مذاکرات در راستای پیشبرد و توسعه بیش از پیش روابط دوجانبه به ویژه در ابعاد اقتصادی، تجاری و بازرگانی، امنیتی و انرژی اعلام کرد.

فریدون سینیرلی اوغلو قائم مقام وزیر امور خارجه ترکیه نیز در این دیدار، ایران و ترکیه را دو کشور بزرگ و مهم منطقه توصیف کرد و جایگاه مهم ایران در اولویت سیاست و روابط خارجی کشورش را مورد تاکید قرار داد و افزود که برای توسعه روابط با ایران اهمیت ویژه‌ای قائل هستیم.

سینیرلی اوغلو بر توانمندی‌ها و ظرفیت‌های گسترده دو کشور در ابعاد دوجانبه و همچنین در هم افزایی و مشورت و تعامل سازنده در راستای تثبیت صلح و امنیت و کمک به حل و فصل مسائل و مشکلات منطقه تاکید کرد.

وی همچنین سفرهای متقابل مقامات عالی‌رتبه ایران و ترک و نیز رایزنی و مشورت مستمر بین آنها را در راستای پیشبرد و توسعه بیش از پیش روابط و نیز کمک به حل مسائل منطقه خاورمیانه و نیز آسیای میانه و قفقاز مفید و موثر دانست.

قائم مقام وزیر خارجه ترکیه تقویت همگرایی و نزدیکی و همکاری تنگاتنگ ایران و ترکیه را موجب ناکامی تلاش بیهوده برخی طرف‌ها برای القای نوعی قطب بندی تصنعی بر اساس رقابت‌های قومی و مذهبی و طائفه‌ای در منطقه دانست.

قائم مقام وزیران امور خارجه ایران و ترکیه همچنین بر تداوم و تقویت گفت‌وگوها و رایزنی‌های مستمر بین مسئولان وزارت امور خارجه دو کشور برای برطرف کردن برخی موانع و مشکلات فراروی روند توسعه و گسترش بیش از پیش روابط  تاکید کردند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها