امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۳:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67458
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 51
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، شورشیان (انقلابیون سابق) لیبی که سه بندر شرق این کشور را از آگوست گذشته به تصرف خود درآورده‌اند، گفتند ...

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، شورشیان (انقلابیون سابق) لیبی که سه بندر شرق این کشور را از آگوست گذشته به تصرف خود درآورده‌اند، گفتند نیروهایی را  برای مقابله با هر گونه حمله دولت اعزام کرده‌اند.

پارلمان لیبی امروز دستور داده است طی یک هفته آینده نیرویی ویژه برای آزاد سازی همه بنادر تحت کنترل شورشیان در منطقه ناآرام شرق لیبی (منطقه برقه) اعزام کند.

پارلمان لیبی تشکیل نیرویی نظامی متشکل از نیروهای ارتش و شبه نظامیان وابسته به وزارت کشور را از سراسر این کشور به منظور آزاد سازی این بنادر صادر کرد.

نوری ابو سهمین رئیس پارلمان لیبی طی حکمی که عمر حمیدان سخنگوی پارلمان آن را منتشر کرده است اعلام کرد این عملیات طی یک هفته آینده آغاز خواهد شد.

حمدان در مصاحبه با رویترز گفت: این نیرو برای آزاد سازی این بنادر و پایان دادن به محاصره آنها به دست شورشیان تشکیل خواهد شد.

رویترز گزارش داد: به نظر می رسد با پایان یافتن بارگیری یک نفتکش با پرچم کره شمالی در بندر السیدر که تحت کنترل شورشیان است دولت و شورشیان در حال حرکت به طرف یک رویارویی نظامی هستند زیرا دولت لیبی نیز تهدید کرده است در صورتی که این نفتکش قصد ترک بندر السیدر را داشته باشد آن را بمباران خواهد کرد.

بنادر شرق لیبی توانایی تولید روزانه 700 هزار بشکه نفت در روز را دارند.

عصام الجهانی از اعضای هیئت رهبری شورشیان در گفت وگو با رویترز گفت : ما نیروهای زمینی را برای دفاع از سیرنایکا و قایق هایی را نیز برای گشت زنی در آبهای منطقه ای اعزام کرده ایم.

سیرنایکا نام تاریخی شرق لیبی است که انقلابیون سابق خواستار خودگردانی سیاسی آنجا و تقسیم درآمدهای نفتی آن هستند.

شورشیان اعلام کرده اند هرگونه حمله به این نفتکش به معنی «اعلام جنگ» خواهد بود.

 عبدربه البرعصی،رئیس دفتر اجرایی دولت برقه نیز گفت: هر گونه تلاش دولت مرکزی برای ممانعت از فروش نفت به صورت مستقل از سوی دولت برقه با واکنش جدی روبه رو خواهد شد.

البرعصی گفت: ما در برقه به دنبال تجزیه این منطقه نیستیم اما می خواهیم پانزده درصد از عواید نفتی به این منطقه اختصاص پیدا کند.

وی همچنین برخی قراردادهای نفتی دولت لیبی با خارجی ها را قراردادهایی فاسد خواند.

نفتکش 37 هزار تنی با پرچم کره شمالی روز شنبه وارد این بندر شده بود و تا عصر روز دوشنبه نیز همچنان در بندر السیدر پهلو گرفته است.

کشمکش ها برسر ثروت نفت در لیبی نگرانی ها را درمورد احتمال شدت گرفتن ناآرامی و همچنین تجزیه این کشور افزایش داده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها