امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۲:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6747
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۱۹
تعداد بازدید: 135
به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، سیدعطاءالله صدر امروز طی نشست خبری اظهار داشت: کشور ایران با 5800 کیلومتر ساحل و 200 بندر بزرگ و ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، سیدعطاءالله صدر امروز طی نشست خبری اظهار داشت: کشور ایران با 5800 کیلومتر ساحل و 200 بندر بزرگ و کوچک که 11 بندر اصلی آن تجاری است، یکی از کشورهای دریایی دنیا قلمداد می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ظرفیت فعلی تخلیه و بارگیری بنادر کشور 184 میلیون تن، ظرفیت کانتینری 7.1 میلیون TEU کانتینر و ظرفیت جابه‌جایی مسافر دریایی از بنادر 14 میلیون نفر سفر است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به رشد تخلیه و بارگیری در بنادر کشور اظهار داشت: طرح‌های توسعه حمل و نقل دریایی باید ظرفیت بنادر را به 210 میلیون تن در سال تا پایان برنامه پنجم افزایش دهد.

صدر با بیان اینکه 90 درصد تجارت بین‌المللی از طریق حمل و نقل دریایی انجام می‌شود تصریح کرد: 92 درصد صادرات و واردات کشور از طریق بنادر انجام می‌گیرد با وجود آنکه یک سوم مرزهای کشور ایران آبی و دو سوم خشکی است.

* افتتاح 104 پروژه دریایی و بندری به ارزش 2 میلیارد دلار از منابع داخلی

وی درباره سرمایه‌گذاری در توسعه ظرفیت‌های بندری و دریایی توضیح داد: سال گذشته 104 پروژه توسعه و تجهیز بنادر به ارزش 2 میلیارد دلار از منابع داخلی به بهره‌برداری رسید.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه ایران جزو 15 کشور اول سازمان جهانی دریانوردی (IMO) است گفت: سال گذشته 40 موج‌شکن بنادر چندمنظوره به بهره‌برداری رسید و امسال 20 بندر چندمنظوره دیگر افتتاح خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به استقبال سرمایه‌گذاران خارجی از سرمایه‌گذاری در توسعه بنادر ایران اظهار داشت: سیلوی بندر امیرآباد با مشارکت شرکت خارجی ساخته می‌شود، همچنین کارخانه گچ توسط سرمایه‌گذاران خارجی در بنادر شمالی کشور راه‌اندازی شده است.

* ظزفیت بانکرینگ ایران 2 میلیون و 500 هزار تن

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ایجاد ظرفیت‌های توسعه‌ای در پس‌کرانه بنادر با مشارکت بخش خصوصی انجام می‌شود گفت: در حال حاضر ظرفیت بانکرینگ ایران (سوخت‌رسانی به کشتی‌ها) ‌در خلیج فارس 2 میلیون و 500 هزار تن ظرفیت است که تا پایان برنامه پنجم باید دو برابر شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: هم اکنون سهم بانکرینگ ایران در خلیج فارس 25 درصد ظرفیت منطقه است.

* پرداخت 70 میلیارد تومان تسهیلات ساخت شناورهای مسافری در 3 سال اخیر

وی با اشاره به ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت بانکی به متقضایان شناور برای ساخت شناورها توسط تولیدکنندگان داخلی گفت: سال گذشته شناورهای مدرنی از محل تسهیلات ارزان‌قیمت وارد ناوگان شد که 44 شناور مدرن در نوروز امسال به مسافران خدمت کردند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی توضیح داد: سازمان بنادر و دریانوردی 70 درصد سود بانکی تسهیلات ساخت شناورهای باری و 100 درصد سود بانکی تسهیلات ساخت شناورهای مسافری را پرداخت می‌کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه 80 درصد قیمت شناور در قالب تسهیلات پرداخت می‌شود، اضافه کرد: طی سه سال اخیر 70 میلیارد تومان تسهیلات ساخت شناورهای مسافری پرداخت شده است.

* فراهم کردن 5 میلیون یورو تجهیزات مبارزه با آلودگی نفتی در سال 91

صدر با اشاره به اینکه سازمان بنادر و دریانوردی سال گذشته 5 میلیون یورو تجهیزات مبارزه با آلودگی‌های نفتی فراهم کرده است، اظهار داشت: تا پایان برنامه پنجم باید 5 هزار دریانورد آموزش دیده وارد عمل شوند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: امسال ترمینال مسافری بندر شهید حقانی بهره‌برداری می‌شود ضمن آنکه در طرح توسعه بندر انزلی موج‌شکن در حال ساخت و اتمام بوده و احداث اسکله‌ها به زودی آغاز می‌شود.

وی افزود: در بندر نوشهر استحصال اراضی انجام شده و در بندر امام خمینی(ره) سرمایه‌گذاری در پس‌کرانه با ساخت مخازن سوخت‌رسانی در حال انجام است.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: همچنین در بندر شهید رجایی 2400 هکتار پس‌کرانه به بندر افزوده شده است.

* احتمال سرمایه‌گذاری هندی‌ها در فاز دو بندر شهید بهشتی و خط‌آهن چابهار-سرخس

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به استقبال سرمایه‌گذاران هندی در طرح توسعه بندر چابهار اظهار داشت: در این باره مذاکراتی انجام شده است که هندی‌ها به طرح توسعه فاز 2 بندر شهید بهشتی چابهار و اجرای خط‌آهن چابهار ـ سرخس وارد شوند.

* ساخت بندر مصنوعی نگین در بوشهر با سرمایه‌گذاری 100 میلیون دلاری

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه طرح توسعه جزیره نگین روبه‌روی بندر نوشهر در حال انجام است، تصریح کرد: این بندر مصنوعی متعلق به سازمان بنادر بوده و در فاز اول 100 میلیون دلار سرمایه‌گذاری در آن انجام می‌شود.

* پرداخت ارزی تعرفه‌های دریایی مصوبه دولت است

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره پرداخت تعرفه‌های دریایی اظهار داشت: خطوط کشتیرانی خارجی هزینه‌های خود را در تمام دنیا به ارز پرداخت می‌کنند ضمن آنکه کشتی‌های ایرانی نیز تعرفه‌های بندری را در خارج به ارز پرداخت می‌کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: پس از نوسانات اخیر ارزی و 3 نرخه شدن دلار (مرجع، مبادله‌ای، آزاد) مقرر شد ‌شرکت‌ها تعرفه‌های دریایی را بر مبنای ارز آزاد پرداخت کنند و این مورد مصوبه است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها