امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۱:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67478
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 59
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آندرئی تارکوفسکی سینماگر مشهور روسی، هنرمند ناموری است که درباره او گفته‌اند سینما را به حد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آندرئی تارکوفسکی سینماگر مشهور روسی، هنرمند ناموری است که درباره او گفته‌اند سینما را به حد کمال هنری آن ارتقاء داده است و به استناد همه فیلم‌هایی که ساخته همواره در مقابل تفکر سرگرمی و تجاری بودن این هنر ایستاده است.

رابرت برد، استاد زبان و ادبیات اسلامی دانشگاه شیکاگو و نویسنده این کتاب عنصر سینمایی آثار تارکوفسکی را در چهار بخش متناظر با عناصر چهارگانه طبیعت خاک، آتش، آب و باد بررسی و تحلیل کرده است.

در سه فصل اول با عنوان (خاک) به بررسی شرایط مادی دنیای تارکوفسکی می‌پردازد، مانند: نظامی که در آن کار کرد، فضاهایی که خلق کرد و پرده‌ای که وی به آن عمق معناداری بخشید. سه فصل بعدی (آتش) به جنبه‌های استدلالی فیلم‌های تارکوفسکی می‌پردازد.

فصل‌های هفت تا نه (آب) بر ساختار خود تصویر متمرکزند که تجربة حسی و خود زمان را در خطی پیوسته، منفرد از نما، که تارکوفسکی در دل اصول زیباشناسی خود قرار داده بود، نقش می‌کند. نویسنده در فصل پایانی با تمرکز بر فیلم ایثار، از جو نامحسوس دنیای سینمایی تارکوفسکی، که شرایط فضایی، مادی، استدلالی و زیباشناختی فیلم‌هایش را با جنبه احساس برانگیز استعداد درهم می‌آمیزد، سخن گفته است.

توجه منتقدان سینما و اهل تفکر به معنا در آثار تارکوفسکی موجب شده تا برجستگی‌های قالبی کار او کمتر مورد توجه قرار گیرد، و رابرت برد در این تحقیق در جبران این کمبود به ساختاربندی و چارچوب آثار این کارگردان بیش از محتوای آن نظر داشته است.

هفت فیلم سینمایی تارکوفسکی را اغلب اسفار سبعه مقدسی به شمار می‌آورند که همتای شاهکارهای نویسندگان و آهنگ سازان روسی هستند. فیلم‌های وی را به خاطر ساختار روایی باز و ریتم کند و متفکرانه‌شان مهم‌ترین آثار تاثیرگذار بر سبک فیلم‌های معاصر اروپایی می‌دانند. با این حال هنوز تارکوفسکی موضوعی فرار برای تحلیل و تفکر مانده و نام وی چه عام و چه آکادمیک در گفتمان فیلم به طرز شگفت آوری مهجور مانده است.

کتاب حاضر به این منظور نگاشته شده تا از طریق تحلیل قوی فیلم ها و دیگر طرح‌های خلاقه تارکوفسکی به بهبود وضعیت رسانه سینما کمک کند. آثار سینمایی تارکوفسکی بارها از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش و بحث و تحلیل شده است. در نتیجه مطالعه این اثر ارزشمند به علاقمندان حوزه سینما و پژوهش هنر بسیار توصیه می‌شود.

چاپ اول این کتاب در 292 صفحه، مصور با شمارگان هزار نسخه و قیمت 15هزار و 500 تومان از سوی انتشارات سروش منتشر شده است.

علاقمندان برای تهیه این کتاب به فروشگاه مطهری انتشارات سروش به نشانی: خیابان شهید مطهری، نرسیده به خیابان شهید مفتح، جنب ساختمان سروش، تلفن 88310610-021 و یا فروشگاه مرکزی سروش (ترنجستان سروش) به نشانی: خیابان انقلاب اسلامی، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، فروشگاه ترنجستان سروش مراجعه یا با تلفن 66979030-021 تماس بگیرند.

همچنین مرکز پخش پکتا (نماینده انحصاری پخش آثار انتشارات سروش) به نشانی: خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، جنب فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن 66973203 ( 20 خط) آماده عرضه کلی و جزئی این کتاب به علاقمندان است.

فروش اینترنتی کتاب نیز از طریق سایت انتشارات سروش به نشانی: http://soroushpublishingco.ir  امکان پذیر است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها