امروز : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 14
۲۲:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67491
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 41
علی آبان، سخنگوی هشتمین جشنواره شعر فجر در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس پیرامون دعوت از «یدالله ...

علی آبان، سخنگوی هشتمین جشنواره شعر فجر در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس پیرامون دعوت از «یدالله رویایی» به عنوان مهمانان بخش بین‌الملل در جشنواره شعر فجر اظهار داشت: اتاق فکر یا کمیته اجرایی با شعار چند صدایی خواستار این بود تا شاعران خوب ایرانی چه در داخل و چه خارج از ایران در جشنواره هشتم شعر فجر حضور پیدا کنند؛ تا تمام صداهای شعری و جریان‌های شعری در جشنواره ظهور یابد.

وی در پاسخ به اینکه اتاق فکر جشنواره شعر فجر متشکل از چه شاعرانی است، توضیح داد: اتاق فکر حدودا 15 نفر هستند و شامل افرادی چون: حمیدرضا شکارسری، عبدالجبار کاکایی، شاهرخ تندروصالح، هرمز علی‌پور، مهرنوش قربانعلی، عبدالجواد موسوی و... این اعضا ترکیبی از افرادی هستند که بیشتر برای شعر با نگاهی به ارزش‌های معنوی و انسانی در شعر و ادبیات حضور دارند. تصمیماتی که اخذ می‌شود از اتاق فکر است و بنده به عنوان سخنگو ناقل تصمیمات هستم.

آبان بیان کرد: رایزنی‌هایی با شاعران خارج از ایران صورت می‌گیرد، یکی از آنها «یدالله رویایی» است که به احتمال قوی در جشنواره حضور داشته و شعرخوانی نیز دارد.

این مقام مسئول پیرامون اینکه به جز «رویایی» چه شاعرانی از خارج کشور در جشنواره شرکت می‌کنند، اضافه کرد: فعلا با ایشان در حال رایزنی هستیم، موافقت خود را هم اعلام کرده است، رویایی اکنون در فرانسه اقامت دارد.

آبان در پاسخ به اینکه با اعلام خبر دعوت از «رویایی» هجمه‌های وسیعی به سوی جشنواره در حال وقوع است، چرا که این شاعر در یکی از مصاحبه‌های خود انقلاب 57 را دروغ خوانده است و... چه لزومی برای دعوت از چنین شاعری بود، چه مشکلی بود از شاعرانی که انقلاب را زیر سوال نبرده‌اند دعوت نشده و از رویایی دعوت کرده‌اید، توضیح داد: بنده صرفا به عنوان سخنگوی جشنواره شعر فجر هستم، وقتی انتقادهایی صورت می‌گیرد، موارد را در اتاق فکر مطرح می‌کنیم، نتیجه نهایی اخذ شده و قطعیت را پس از آن اعلام می‌کنیم.

وی در پاسخ به اینکه بر این اساس حضور آقای رویایی هنوز قطعی نشده، ابراز داشت: فقط رایزنی صورت گرفته است، قطعیت این حضور را در آینده اعلام می‌کنیم اما رایزنی‌هایی برای شاعران گوناگون در سراسر کشور و شاعران ایرانی صورت می‌گیرد.

آبان ادامه داد: یکی از سیاست‌های فکری اتاق فکر این است که تمام شاعران چه آنهایی که عده‌ای آنها را به نام می‌شناسند و چه آنانی که به اثر می‌شناسند شعر بخوانند و مردم و مخاطبان خود قضاوت کنند که شعر کدام شاعر شعر زندگی، مردم و کاربردی هست و کدام نیست، گاهی شاید توجه تک بعدی موجب شود عده‌ای از افراد برای مردم شناخته نشوند و فقط در نام معروف و شهیر شوند، اما وقتی با آثار مواجه می‌شوند متوجه شوند که آثارشان در حد دیگران است، یا به لحاظ زبان و محتوا همانند دیگران است، این توازن و بالانس شعری در جشنواره هشتم فجر می‌تواند رخ دهد و هدف جشنواره هم تعالی و تکامل شعر ایران است بدون آنکه بخواهد در برابر جشنواره‌های پیشین یا ارزش‌های تثبیت شده در جمهوری اسلامی مقابله کرده یا موضع بگیرد، چنین نیست، بلکه با تفاوت‌هایی معقول در ادامه روند جشنواره‌های پیشین حرکت خواهیم کرد. 

به گفته سخنگوی شعر فجر، هدف جشنواره شعر فجر برند سازی یک شخص خاص نیست، که اگر شاعری در خارج از ایران زندگی می‌کند حمل بر این نشود که تفکر، دیدگاه و نگرش جشنواره فقط به آن سمت می‌چرخد، اینگونه نیست، بلکه جشنواره تمام جریان‌ها و واقعیت‌های شعری را می‌بیند، شاعرانی که در خدمت به انسان، معنویت و ارزش‌های انسانی هستند را دعوت می‌کند.

گفنی است، برخی دیگر از اعضای‌ اتاق فکر جشنواره شامل سعید یوسف‌نیا، بهزاد زرین پور، هوشیار انصاری‌فر، محمود اکرامی، اسماعیل امینی، فاطمه راکعی، گروس عبدالملکیان، بهزاد خواجات، پوریا سوری، یزدان سلحشور و سعید بیابانکی هستند.
انتهای پیام/و
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها