امروز : شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 5
۰۸:۴۶
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 676
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۷
تعداد بازدید: 455
به گزارش خبرنگار ادبیات انقلاب اسلامی؛ کمتر از یک ماه است که کتاب «فرمانده آسمانی» توسط انتشارات گوهر ماندگار قم منتشر شده است. روی جلد کتاب عکس ...

به گزارش خبرنگار ادبیات انقلاب اسلامی؛ کمتر از یک ماه است که کتاب «فرمانده آسمانی» توسط انتشارات گوهر ماندگار قم منتشر شده است.

روی جلد کتاب عکس مقتدرانه فرمانده گردان کمیل «شهید محمد اصغری‌خواه» خودنمایی می‌کند. عکس پر ابهت روی جلد بهترین علامتی است که ما را با محتوای کتاب آشنا می‌سازد.

 

فرمانده آسمانی - جلد دوم از مجموعه فرماندهان کمیل 

محور کتاب «فرمانده آسمانی» زندگی‌نامه و ذکر خاطرات (از کودکی تا لحظه شهادت و حتی بعد از شهادت شهید اصغری‌خواه) را شامل می‌شود.

***

به نظر من پرداختن به زندگی و سیره عملی شهدا در قالب‌های مختلف هنری ائم از فیلم، کتاب، نمایش و... بخشی از نیازهای نسل عطش‌مند فرهنگ شهادت از سیراب خواهد کرد.

اما کتاب مذکور بیشتر خاطره است و خاطره پس از انقلاب اسلامی شکوهی دوباره یافت. مطالعه خاطره‌های شگفت و حیرت‌آور از زندگی شهید محمد اصغری‌خواه، فقط یک داغ بر دل ما می‌گذرد که چرا شهدا که به تعبیر مقام معظم رهبری - مثل آیه‌های قرآن مقدسند- را نمی‌شناسیم و یا کم می‌شناسیم و یا...

***

صد و سی و دو صفحه کتاب «فرمانده آسمانی» از سری کتاب‌های «فرماندهان کمیل» را خواندم و به مواردی که برایم زیبا و جالب بود در پی اشاره می‌کنم؛

1) کتاب، توسط همسر شهید اصغری‌خواه، یعنی سرکار خانم «سیده نساء هاشمیان» نوشته شده است. و این گونه نگارش کتاب را جذاب‌تر کرده است. راوی برخی خاطرات شگفت‌ از زندگی شهید اصغری‌خواه، همسرش است. کسی که می‌تواند خاطره‌های تلخ و شیرینی که از شهید با چشم دیده است روایت کند.

به نظر اینجانب بهترین قسمت‌های این کتاب، همان خاطره‌هایی است که همسر شهید روایت‌گر آنها است. خاطراتی که وی از شهید نقل می‌کند می‌تواند به ترسیم بخش عظیمی از «سبک زندگی شهید» بپردازد؛

«دو نکته را بهم تأکید کرد. اول اینکه فقط چهار هزار تومان پول دارد و برای مراسم عروسی از کسی قرض نخواهد گرفت. دوم این که قول پنج سال زندگی را بیشتر نمی‌دهد. گفت: من عاشق شهادتم و مطمئنم که نمی‌مانم. اولی را به مادرم گفتم اما دومی را به هیچ کس نگفتم.»

(فرمانده آسمانی ص 30)

در برخی از خاطره‌ها که مقدار کمی بار طنز دارد (مثل خاطره‌های صفحات 95 و 94) انسان، عشق را هم می‌تواند در سیره شهدا به تماشا بنشیند، عشقی که سال‌ها بود توسط همسر شهید روایت می‌شود.

«عکس درست و حسابی ازش نداشتم. بهش گفتم امروز اگه نری یه عکس خوب نگیری، نه خودم مدرسه می‌رم و نه می‌ذارم شما بری جبهه.

با هم رفتیم عکاسی. موهایش را فرق گرفتم و محاسنش را شانه زدم؛ یقه اورکتش را هم مرتب کردم. توی آینه خودش را نگاه کرد، انگشت‌هایش را باز کرد و کشید روی سرش و فرقش را به هم زد. گفت: این جوری سنگین‌تره.

*

بعد از محمد این عکس شده مونس تنهایی‌های من. عکسی که سال‌هاست دارد با من حرف می‌زند.»

(همان ص 95) راوی (که همان همسر شهید است) با ذکر این خاطره‌ها، اشک را میهمان چشم‌ها می‌کند. قسمت‌هایی که با سوز و گداز هجران از شهید گفته می‌شود، دل و روح مخاطب را زیر و رو می‌کند و بهترین قسمت‌ها و در عین حال محکم‌ترین بخش‌های کتاب است.

2) بیان شخصیت هوشمندانه و تحلیلگر از شهید اصغری‌خواه توسط همسر و دوستان شهید.

گاهی اوقات در بیان خاطرات از شهدای گرانقدر فقط به یک سری کلیات کلیشه‌ای توجه می‌شود که متأسفانه این گونه نگاه به شهدا هنرمندانه نیست. اما نویسنده کتاب «فرمانده آسمانی» کوشیده است از خاطراتی در ترسیم ذهن هوشمند و تحلیل‌گر شهید استفاده کند که مبین فکور بودن و آگاه بودن او باشد؛

«هر وقت یک جریان سیاسی توی کشور اتفاق می‌افتاد و نگران می‌شدم، دلداریم می‌داد و می‌گفت: انقلاب اسلامی مثل دریاست، هر چه ‌قدر خار و خاشاک باشه، به ساحل می‌رسونه، خار و خاشاکی که سنگین‌تره، دیرتر میاد توی ساحل. موج این دریا نمی‌ذاره این دریا آشغال رو توی خودش نگه داره» (همان ص 47)

3) استفاده از بیان محاوره در روایت خاطرات.

این نکته کتاب را برای عوام خواندنی‌تر می‌کند. هرچند که معتقدم بیان و نگارش محاوره‌ای هم سختی‌های خودش را دارد.
 
 


4) تکیه به جا و قابل توجه به ویژگی‌های اخلاقی، اجتماعی و... که وجود این تکیه‌ها کتاب را خواندنی‌ نموده است. به چند خاطره از این رنگ توجه کنید؛

«همیشه حواسش بود؛ تا می‌دید کسی دارد پشت‌سر کس دیگری می‌گوید سرش را آرام می‌انداخت پایین یا جای دیگری را نگاه می‌کرد. طرف مقابل هم وقتی بی‌اعتنایی محمد را می‌دید، مجبور می‌شد دیگر ادامه ندهد» (همان صفحه 65)

«وقتی خلافی از کسی می‌دید، برای مدتی ازش رو برمی‌گرداند. گاهی می شد تا مدتی او را پیش خودش راه نمی‌داد و این‌جوری تنبیه‌اش می‌کرد» (همان ص 56)

«از وضعیت مالی اطرافیانش خبر داشت. می‌دانست چه کسی سطح مالی پایینی دارد چه کسی بالا. از هر راهی که بلد بود بهشان کمک می‌کرد.» (همان ص 56)

صفحه‌‌آرایی کتاب زیباست و استفاده هنرمندانه از عکس‌های شهید، کتاب را زیباتر جلوه داده است.

اما نکته‌ای که جزء نقص کتاب به حساب می‌آید بی‌توجهی نویسنده به نگارش است که از این بی‌توجهی‌ای که خیلی به چشم نمی‌آید می‌توان به راحتی گذشت، اما اگر در چاپ‌های بعدی کتاب مدنظر باشد، تحسین مخاطب را بیشتر خواهد کرد.

مثلاً به این چند جمله که در صفحه نود و پنج کتاب آمده دقت کنید؛ «امروز اگه نری یه عکس خوب نگیری»، چه عیبی دارد اگر فعل «نری» حذف شود. در این صورت زیبایی کتاب چند برابر خواهد شد.

در سطرهای پیشین عرض کردم که خواندن برخی از خاطره ها اشک را میهمان چشم‌های انسان می‌کند. با خواندن خاطره‌ای شنیدنی راجع به شهید اصغری‌خواه (مهر فرزند به پدر و برعکس) به شما پیشنهاد می‌کنم که مطالعه این کتاب معطر را از دست ندهید.

«توی این مرخصی سوده نشست روی سینه محمد و دست‌هایش را محکم گرفت و با زبان کودکانه‌اش گفت: دیگه نمی‌ذارم بری بابا.

محمد با التماس گفت: بابایی! فقط یه بار دیگه اجازه بده برم. بهت قول می‌دم گوش صدام رو ببرم و برایت بیارم.

سوده خوشحال شد و خندید: باشه، قول دادی‌ها!

محمد هم گفت: باشه، قولِ قول!

سوده با خوشحالی دست‌هایش را رها کرد اما بابایش هیچ‌وقت نیامد.» (فرمانده آسمانی ص 118)

 
فرمانده آسمانی، صفحه 118


 

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها