امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۳:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67677
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرنگار گروه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فؤاد ایزدی کارشناس امور بین‌الملل عصر امروز (سه‌شنبه) در همایش بین‌المللی، ...

به گزارش خبرنگار گروه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فؤاد ایزدی کارشناس امور بین‌الملل عصر امروز (سه‌شنبه) در همایش بین‌المللی، «نقش دنیای اسلامی در هندسه قدرت جهانی»‌ در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما در مورد دیپلماسی عمومی اظهار داشت: وقتی از دیپلماسی عمومی صحبت می‌‌کنیم منظورمان فعالیت‌هایی است که کشور برای تأثیرگذاری بر افکار عمومی مردم کشور دیگری انجام می‌دهد.

وی افزود:‌ فعالیت‌های رسانه‌ای جزو فعالیت‌هایی است که در قالب دیپلماسی عمومی تعریف می‌شود؛‌ منابع آکادمیک مباحث دیپلماسی عمومی را به دو بخش تقسیم می‌کند که یک بخش آن به فعالیت‌هایی مربوط می‌شود که از طریق رسانه‌های جمعی صورت می‌گیرد و بخش دیگر نیز به فعالیت‌هایی است که در تعامل نبخگان دسته‌بندی می‌شود.

این کارشناس امور بین‌الملل با بیان اینکه بهترین روش برای دیپلماسی عمومی برای تأثیرگذاری بر مردم کشورهای دیگر ایجاد شبکه است، گفت: در حوزه دیپلماسی عمومی فعالیت‌هایی که جنبه دولتی دارد تجربه نشان داده که تأثیرگذاری بسیار زیادی نخواهد داشت چرا که اگر مخاطبان شما متوجه شود که در حال دریافت پیامی است که از سوی دولتی خاص برای منافعی خاص است قبول نخواهد کرد. بنابراین پیام‌ها به مردم کشورهای دیگر باید به نوعی ارائه شود که دولتی نباشد.

ایزدی تأکید کرد: در حوزه دیپلماسی عمومی کشورهای مختلف فعالیت‌های متنوعی دارند به گونه‌ای که بودجه آمریکا 14 ژانویه در حوزه دیپلماسی عمومی نزدیک به 2 میلیارد و 849 میلیون و 55 هزار دلار است که این بودجه فقط برای خاورمیانه صورت گرفته بود.

وی با بیان اینکه اهمیت دیپلماسی عمومی سبب شده کشورهای مختلف بر روی آن سرمایه‌گذاری کنند، گفت: دولت‌ها امروز این نقطه را متوجه شده‌اند که استفاده از قدرت سخت کارکرد خود را به تدریج از دست می‌دهد. بنابراین در دولت‌های مختلف دنیا اجماعی بر کار شدن بر روی مباحث دیپلماسی عمومی صورت گرفته است.

این کارشناس امور بین‌الملل معتقد است که دیپلماسی عمومی مجموعه فعالیت‌هایی است که یک دولت برای ارتقای نرخ خود انجام می‌دهد و قدرت نرم نیز امروز در حال حاضر جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده به گونه‌ای که قدرت کشورها را به این صورت قدرت سخت به علاوه قدرت نرم جمع‌بندی می‌کند.

ایزدی خاطرنشان کرد: مزیت نسبی کشورهای اسلامی به ویژه جمهوری اسلامی ایران در حوزه قدرت نرم، نفوذ معنوی و ایجاد جذابیت است.

وی ادامه داد: ما امروز در دنیایی زندگی می‌کنیم که افکار عمومی بسیار حائز اهمیت است به گونه‌ای که در تاریخ معاصر بسیاری از کشورهای دنیا به سمت مردم‌سالاری روی می‌آورند به عنوان مثال کشور دیکتاتوری ایران به سمت جمهوری اسلامی روی آورد.

این کارشناس امور بین‌الملل با بیان اینکه در زمان صدام افکار عمومی مردم عراق زیاد حائز اهمیت نبود، خاطرنشان کرد:‌ امروز ما شاهد این هستیم که افکار عمومی مردم عراق هم برای دولت این کشور اهمیت پیدا کرده است و البته بیداری اسلامی در کشورهایی که حکومت دیکتاتوری داشتند مصداق بارز این ادعا است.

ایزدی افزود: حضرت امام (ره) نیز بر دیپلماسی عمومی تأکید داشتند که مصداق آن سخنان امام راحل در سال 1360 است؛ دیپلماسی عمومی نه تنها در تفکر دشمنان اسلام مهم است بلکه در تفکر انقلابی و تفکر حضرت امام نیز مهم بود و البته مقام معظم رهبری نیز بر آن تأکید دارند.

وی تصریح کرد:‌ اگر بخواهیم به صورت شبکه‌ای در حوزه دیپلماسی عمومی کار کنیم باید در قدم اول نسبت به محیطی که می‌خواهیم در آن کار کنیم اشراف داشته باشیم اما متأسفانه امروز اشراف به بیرون در حد بالایی نیست و این به معنی آن نیست که در همه جا مشکل داریم.

این کارشناس امور بین‌الملل گفت: بعد از اشراف از مناطق مورد نظر باید به سمت شناسایی افرادی که در این حوزه تأثیرگذار هستند برویم چون تنها برگزاری سمینار کافی نیست که دوستانی که هم فکر و هم مسجدی‌های ما هستند حضور داشته باشند و باید در کنار آنان افرادی در مجموعه این کنفرانس‌ها باشند که بعد از حضورشان در جمهوری اسلامی ایران نگاه‌شان به جمهوری اسلامی ایران عوض شود

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها