امروز : چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 August 23
۰۶:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67696
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 83
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، ارگ باستانی نوشیجان از آثار منحصر به فرد منسوب به آغاز دوره تاریخی و اوایل دوره ماد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، ارگ باستانی نوشیجان از آثار منحصر به فرد منسوب به آغاز دوره تاریخی و اوایل دوره ماد واقع در 15 کیلومتری شهرستان ملایر است.

این بنا بر بالای تپه‌ای به ارتفاع حدود 40 متر احداث شده و در سال‌های 1967 از سوی موسسه ایران‌شناسی بریتانیا توسط دیوید استروناخ طی 6 فصل مورد کاوش‌های باستان‌شناسی قرار گرفت که منجر به شناسایی سه دوره معماری باستانی متعلق به ماد، هخامنشی و اشکانی شد.

مهمترین لایه باستانی این بنا متعلق به سکونت اقوام ماد در نیمه قرن دوم قبل از میلاد تا نیمه نخست قرن 6 قبل از میلاد در این تپه است.

آثار دو دوره دیگر در لایه‌های سطحی‌تر قرار داشته که پس از انجام مطالعات علمی برداشته شد.

آثار مادی مکشوفه از تپه نوشیجان عبارتند از بنای قدیمی جبهه غربی یا نخستین آتشگاه، تالار ستوندار، معبد مرکزی یا دومین آتشگاه با طرح نیم چلیپا، اطاق‌ها و انبارها، تونل و حصار و دژ از جمله کشفیات این بنای تاریخی است.

از ویژگی‌های این بنا کاربرد مقرنس‌های خشتی، تزئین بنا، پنجره‌های کور و یکی از نمونه‌های نخستین تالار ستون‌دار در تاریخ معماری ایران است.
همچنین انواع ظروف سفالی و مجموعه اشیاء نقره‌ای شامل زیورآلات، حلقه‌ها و قطعات نقره‌ای که احتمالاً معرف اشکال اولیه سکه است نیز از این تپه کشف شده و این بنا در سال 46 به شماره 763 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

شهرک صنعتی ملایر با استقرار در فاصله نه چندان دور از این بنای تاریخی به نوعی این تپه را تحت تأثیر قرار داده و موجب شده این اثر از فهرست ثبت جهانی خارج شود.

تپه تاریخی نوشیجان در سال‌های اخیر در درون دود این شهرک صنعتی خفگی را احساس کرده و حال چندان مساعدی ندارد.

مسئولان میراث فرهنگی معتقدند دود ناشی از صنایع این شهرک بر این بنا اثر سوء دارد و به صورت کند روند تخریب آن را مهیا می‌کند اما مسئولان شهرک صنعتی برآنند که این شهرک با این اثر فاصله زیادی دارد و فاصله قانونی در احداث این شهرک رعایت شده است.

بر این اساس معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، در خصوص ممانعت شهرک صنعتی از ثبت جهانی تپه باستانی نوشیجان اظهار کرد: ما هرچه تلاش کردیم محوریت رشد شهرک‌سازی را در آن منطقه کنترل کنیم، موفق نشدیم.

بهرام توتونچی افزود: با توجه به مکاتبات عدیده‌ای که در آنجا انجام شد و با توجه به اراضی آن منطقه که بیشتر اراضی ملی را شامل می‌شود، به ناچار فعالیت‌های اقتصادی کشور نیز در آنجا شکل گرفته است.

وی ادامه داد: ما می‌دانیم که پویایی در هر منطقه‌ای وجود داشته و ساخت وساز و شکل‌گیری فضاهای عملکردی دور از انتظار نبوده و این رشد رو به فزونی است.

معاون میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان با بیان اینکه هر نهادی نسبت به مقررات خود تلاش می‌کند تا مجموعه‌اش بر اساس ضوابط شکل بگیرد، بیان داشت: هر ارگانی توجه دارد که در پیرامون یک منطقه عوامل مغایر با آنچه نباید شکل گیرد، ایجاد نشود اما برخی موارد از دست ما خارج شده و خود این امر باعث می‌شود که در مواردی شاهد چنین اتفاقاتی باشیم.

وی توجیهات ثبت جهانی تپه نوشیجان که در کنار شهرک صنعتی واقع شده را برای کارشناسان و اهل فن بی‌تأثیر عنوان کرد و گفت: برای گروهی که همه‌جانبه‌نگر بوده و برای ثبت جهانی یک اثر تخصصی و بر اساس یکسری فرم‌های طولانی عمل می‌کنند، باید کار کارشناسی صورت گیرد.
توتونچی به ادعای اهالی شهرک صنعتی بر این مبنا که شهرک صنعتی از تپه نوشیجان فاصله دارد، گفت: با نگاه به ضلع غربی تپه مشاهده می‌شود که بخشی از زون‌بندی شهرک در منطقه تپه قرار گرفته است.

وی با تأکید بر اینکه اسقرار شهرک باید در فاصله درستی قرار گیرد، اظهار کرد: برخی از قسمت‌های شهرک ایجاد دود و آلودگی می‌کند که این آلودگی علاوه بر ممانعت از ثبت جهانی با توجه به اسیدی بودن دود، در میان‌مدت و بلندمدت در بدنه و ساختار بنا تأثیر می‌گذارد.

معاون میراث فرهنگی، سازمان میراث فرهنگی همدان بیان داشت: اثر آلودگی و دود بر این بنای تاریخی بدوی و کند است و این تأثیرگذاری را کسانی جز افراد اهل و فن حس نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه این اثر جزو ارزش‌هایی است که از گذشته باقی مانده و قدمت بیش از 2 هزار ساله دارد، افزود: راهکار حفظ این بنا حذف شهرک صنعتی است اما در این وضعیت و شرایط اقتصادی این مسئله متصور نیست که اعتباری برای جابجایی کارخانجات با این شرایط گذاشته شود.

تاریخ و جویا شدن از تاریخ گذشتگان همواره ضمن جذابیت بر تجربه انسان‌های کنونی نیز اثرگذار است.

همه مردم گهگداری به دور از دغدغه‌های زندگی امروزی با حضور در بناهای تاریخی و باستانی سفر به گذشته را مروری دوباره کرده و از این تاریخ عبرت‌آموز جرعه‌نوش می‌شوند.

در هر صورت مسئولان امر باید در طرح‌هایی که نبود آنها را کسی انکار نمی‌کند، دقت لازم را داشته باشند تا به تاریخ این ملت که به بزرگی خود این ملت است، ضربه‌ای وارد نشود.
===============
سیده فریده حسینی فرزا
===============
انتهای پیام/89003/ی40/ژ1001
برچسب ها:
آخرین اخبار