امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۹:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67745
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 78
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، آسیای مرکزی تبدیل به مرکز ژئوپلیتیکی جهان که منافع ویژه کشورهای غربی و روسیه را در خود جای داده است، ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، آسیای مرکزی تبدیل به مرکز ژئوپلیتیکی جهان که منافع ویژه کشورهای غربی و روسیه را در خود جای داده است، خواهد شد.

به گزارش «ایلیا خارلام‌اف» تحلیل‌گر رادیو «صدای روسیه»، در آستانه خروج نیروهای غربی و ناتو از افغانستان، مقامات آمریکایی گام‌های مؤثری را برای تثبیت حضور خود در جمهوری‌های قرقیزستان و تاجیکستان برداشته‌اند که البته مسکو هم در چنین شرایطی نمی‌تواند کنار بایستد و بی‌تفاوت باشد.

منافع اقتصادی روسیه و جهان غرب در آسیای مرکزی، علاوه بر زمینه‌های اقتصادی در زمینه‌های ژئوپلیتیک نیز نهفته است.

در سال گذشته در قرقیزستان، بحث داغ خروج نیروهای نظامی آمریکا از پایگاه «ماناس» وجود داشت که اکنون مشخص شده‌ که آمریکا با توجه به برخی توافقنامه‌ها و ساختارهای موجود، می‌تواند پایگاه را ترک نکرده و تنها اهداف و نوع حضور خود در این پایگاه را تغییر دهد.

«ریچارد هوگلند» معاون وزیر خارجه آمریکا در آسیای مرکزی، در سفر خود به این منطقه در ماه گذشته، در دیدار با «امامعلی رحمان» رئیس‌جمهور تاجیکستان در «دوشنبه»، چشم‌انداز همکاری‌های اقتصادی 2 کشور آمریکا و تاجیکستان و سرمایه‌گذاری آمریکا در اقتصاد این کشور، اوضاع افغانستان و وضعیت منطقه پس از خروج نیروهای ناتو از افغانستان را مورد بررسی قرار دادند.

با پیشنهاد سرمایه‌گذاری واشنگتن در تاجیکستان، این احتمال وجود دارد که همکاری‌های 2 کشور بیشتر در زمینه همکاری‌های نظامی -و به طور خاص، استقرار امکانات خود در تاجیکستان- باشد.

در این راستا، «سرگئی شایگو» وزیر دفاع روسیه، اعلام کرده که با به پایان رسیدن دوره‌های آموزشی نظامیان روسیه در آسیای مرکزی، این دوره‌ها مجدداً تقویت می‌شود.

وی همچنین تأکید کرد که در قرقیزستان ستاد نیروی هوایی تقویت شده‌اند و پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان هم ساختاری جدید خواهد یافت.

«سرگئی سریوگیچف» تحلیل گر سیاسی روسیه نیز بر این باور است که برنامه‌های نظامی-فنی روسیه در رابطه با همکاری با آسیای مرکزی ضروری است و باید این همکاری‌ها در زمینه امنیت ادامه یابد تا از گسترش تهدیدات از جانب افغانستان به کشورهای منطقه، جلوگیری به عمل آید.

وی همچنین با تأکید بر لزوم دفاع و حمایت از ثبات و امنیت در منطقه آسیای مرکزی، افزود: مهمترین کاری که در این زمینه باید انجام شود، تقویت ارتش کشورهای منطقه در زمینه آموزش نیروهای مسلح و نیروهای ویژه، تجهیز آنها به فن‌آوری‌های مدرن، به ویژه فن‌آوری‌های ردیابی رادار می‌باشد.

«کرملین» بر این باور است که پس از خروج نیروهای غربی از افغانستان، بی‌ثباتی ممکن است در همه کشورهای جامعه «همسود» از جمله روسیه، گسترش یابد.

علاوه بر این، این احتمال نیز وجود دارد که نیروهای رادیکالی در افغانستان، قدرت را به دست گیرند که در این صورت، شبه نظامیان شمال قفقاز و روسیه را حمایت خواهند کرد. بنابراین، تقویت امنیت نظامی روسیه در آسیای مرکزی، از اهداف کلیدی مسکو در این منطقه می‌باشد.

در این رابطه ممکن است مشکلاتی برای روسیه ایجاد شود، زیرا ازبکستان عضویت خود در «سازمان پیمان امنیت جمعی» را به تعلیق درآورده و ترکمنستان نیز سیاست بی‌طرفی اتخاذ کرده است، اینجا صحبت از مخاطرات سیاست داخلی این کشورها نیست بلکه با توجه به مرزهای نامطمئن این کشورها، پیش‌بینی می‌شود که این 2 کشور به محل ورود جریان افراط از افغانستان تبدیل شوند. 

در حال حاضر، مرز افغانستان-تاجیکستان که با همکاری نیروهای نظامی روسیه حفاظت می‌شود، تقریباً مرز امنی در این راستا می‌باشد.

با توجه به این مسائل و حضور فعال آمریکا در منطقه، مسکو باید وظایف چندگانه‌ای، نه تنها در زمینه نظامی، بلکه مهمتر از همه، در خصوص تغییر وضعیت در افغانستان و اثرات آن بر آسیای مرکزی را بر عهده گیرد.

«سرگئی اوتکین» تحلیل‌گر سیاسی آکادمی علوم روسیه معتقد است که روسیه و کشورهای آسیای مرکزی باید همکاری‌های خود را با مجامع بین‌المللی در جهت به حداقل رساندن عوامل بی‌ثباتی در این منطقه، از جمله کاهش ترانزیت مواد مخدر و بازسازی ساختار اقتصادی افغانستان ادامه دهند.

از جمله عوامل بی‌ثباتی در این کشورها، سیاست‌های بلندمدت روسیه در آسیای مرکزی و احتمال تغییرات و بحران بر سر مسئله جانشینی در برخی از این جمهوری‌ها است که رهبران آنها سال‌هاست بر مسند قدرت تکیه زده‌اند. اما، سوال بزرگ اینجاست که چه کسی جایگزین رهبران فعلی خواهد شد؟

حمایت روسیه از رهبری جدید، منوط به همکاری‌های اقتصادی و سیاسی او با روسیه است که در این راستا منافع روسیه و این کشورها در نظر گرفته خواهد شد. از طرفی آمریکا حضور خود را نه تنها در ازبکستان، بلکه در همه کشورهای منطقه تقویت می‌کند. کارشناسان معتقدند که مسکو حاضر نیست منافع سنتی خود در این کشورها را به واسطه حضور آمریکا و تقویت همکاری با این کشور به خطر بیندازد.

در این تحلیل نویسنده منافع ژئوپلیتیک و اقتصادی قدرت‌های جهانی به ویژه آمریکا و روسیه را در نظر گرفته و به نقل از کارشناسان سیاسی مختلف اظهار داشته که هر یک از این کشورها فعالیت‌های خود در جهت تثبیت حضور خود در منطقه را دنبال می‌کنند.

روسیه به لحاظ نزدیکی به این کشورها، تمایلی به از دست دادن منافع اقتصادی‌ سنتی‌اش در کشورهای این منطقه ندارد و آمریکا نیز به لحاظ ژئوپلیتیکی تمایلی به رفتن ندارد و به همین منظور درصدد تقویت زمینه‌های اقتصادی خود در این کشورها است.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها