امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۶:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67755
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 110
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، سوخت گیری هواپیماهای آمریکایی از این پس به جای ماناس در پایگاهی مخفی انجام خواهد شد.  بنا به گزارش ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، سوخت گیری هواپیماهای آمریکایی از این پس به جای ماناس در پایگاهی مخفی انجام خواهد شد. 

بنا به گزارش سایت خبری «وستی. کگ»، پایگاه ماناس قرار است تا ماه‌های آینده به کشور رومانی منتقل شود اما محل سوخت‌گیری هواپیماهای آمریکایی در پایگاه‌هایی مخفی در آسیای مرکزی خواهد بود.

در همین حال و به اذعان برخی کارشناسان، بنابر شواهد موجود، احتمال اینکه یکی از پایگاه‌های مخفی مورد اشاره در خان آباد ازبکستان باشد، بسیار است.

براساس تصمیم دولت قرقیزستان حضور نیروهای نظامی ایالات متحده در پایگاه «ماناس» در 14 جولای 2014 پایان می‌یابد و قرقیزستان پس از 13 سال سایه حضور نظامیان آمریکایی را از خود دور خواهد دید.

اعلام زمان خروج آمریکا از قرقیزستان در حالی است که «ارکدی دوبناف» روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر روس ضمن انتشار مطلبی در ریانووستی بر این نکته اشاره کرد که برخلاف وجود ذهنیت مربوط به‌ کاهش قابل توجه حضور نظامی آمریکا با تعطیلی پایگاه «ماناس»، واشنگتن بر حضور امنیتی خود در منطقه و به‌ خصوص قرقیزستان و تاجیکستان ادامه خواهد داد.

پایگاه نظامی ایالات متحده از زمان تجاوز نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با تروریسم به رهبری آمریکا در دسامبر سال 2001 در خاک قرقیزستان مستقر شده‌ است.

بنا به تصمیم دولت قرقیزستان که مجلس این کشور نیز در تابستان گذشته به تصویب رساند، این پایگاه در سال 2014 همزمان با خروج نیروهای ائتلاف از خاک افغانستان به فعالیت خود باید خاتمه دهد.

کارشناسان می‌گویند: اگرچه مقامات بیشکک زمینه قانونی حضور این پایگاه را محدود و زمان بسته شدن آن را مشخص کرده‌اند اما واشنگتن در تلاش است که با پشتیبانی سیاستمداران طرفدارش، زمینه تمدید مجدد حضور این پایگاه در خاک قرقیزستان را مهیا کند.

انتهای پیام/ز
 
برچسب ها:
آخرین اخبار