امروز : شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۶ - 2017 July 22
۱۶:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67795
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران صبح امروز ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران صبح امروز با حضور سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد در سرای اهل قلم برگزار شد.

در این مراسم محمد عظیمی مدیرعامل سابق این مؤسسه اظهار داشت:‌اعتقاد و باورم بر این است نفس کشیدن در این نظام الهی و اسلامی ثواب دارد چه برسد به کسی که توفیق کار کردن نیز پیدا کند و برای پیشبرد اهداف نظام متعالی ایران کار کند از این‌رو خدا را شاکرم که در این مسیر توانسته‌ام هرچند کوتاه اما قدمی بردارم.

وی ادامه داد: 2 سال اخیر این توفیق را خدا به من عنایت کرد که در مؤسسه باشم و باز توفیقی داد که خدمات تداوم داشته و قطع نشود و کماکان در خدمت نظام باشم و در جایگاه دیگری که مؤثر است خدمت کنم.

مدیرعامل سابق مؤسسه‌ نمایشگاه‌های فرهنگی ایران گفت: قریب به 2 سال یعنی 23 ماهی است که در مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی هستم و با کارمندان خدوم و صادق مؤسسه آشنا شدم و اقدامات بسیار مؤثری انجام شد، اما وقتی به مؤسسه آمده بودم به نحوی و به دلایلی امور رها شده بود هیئت مدیره، مدیرعامل و هیئت امنا نداشت. برخی کارها از مؤسسه گرفته شده بود... اما باید تلاش می‌کردیم تا هویت مؤسسه را مجدد احیا کنیم یکی از برنامه‌های و اهداف بنده این بود که همین بود که سند هویت مؤسسه را ثبت کنم تا بازیابی شود و کار خود را خوب انجام دهد. از سوی دیگر به لحاظ فیزیکی هم نتوانسته بود سند خود را به ثبت رساند. 20 سال بود مؤسسه جایی را به نام همین ساختمان خریده بود اما سند ثبت نشده داشت که من توفیق یافتم سند مؤسسه را به نام آن ثبت کنم ولی مهم‌تر از همه اینها هویت معنوی مؤسسه است که باید احیا می‌شد اما به دلایلی مخدوش شده بود.

عظیمی یادآوری کرد: برای اینکه این کار را انجام دهیم نیازمند اصلاح ساختار بودیم رویه‌ها را اصلاح کرده و سامان دادیم حتی از برخی مداخله‌ها جلوگیری کردیم و به زیاده‌خواهی‌های خارج از مؤسسه پاسخ منفی داده‌ایم و به معنی واقعی مؤسسه را در چارچوب ضوابط و قوانین و مقررات حاکم اداره کردیم که البته کار بسیار سخت بود.

به گفته وی به هر تقدیر ما با چالشی جدی مواجه شده بودیم اما عزم را جزم کردیم تا این مهم محقق شود دوستان و همکار ما در معاونت و مؤسسه می‌دانند و واقف هستند که ما جلوی چه ملاحظاتی ایستادیم و با چه زیاده‌خواهی‌هایی برخورد کردیم. قطعاً عده‌ای هم ناراحت شدند اما وظیفه ما احیای مؤسسه بود

وی با این جملات که به لحظات ساختاری باید کار می‌کردیم شیوه‌نامه‌ها، آیین‌نامه‌ها و ضابطه مند کردن امور را باید انجام می‌دادیم، گفت: تمام موارد انجام شد تا اینکه مؤسسه در جایگاه واقعی خود قرار گرفت، تلاش کردیم در دولت قبل و چه در حال حاضر این معنا را روشن کنیم که این مؤسسه، مؤسسه‌ نمایشگاه‌های فرهنگی ایران است و ماهیت کاری‌اش این است که باید نمایشگاه فرهنگی را برگزار کند. اعم از نمایشگاه‌های کتاب، قرآن، رسانه‌های دیجیتال، مد و لباس و حتی معتقدم مؤسسه توانایی آن را دارد که جشنواره‌ها و هفته‌های فرهنگی خارج از کشور را نیز برگزار کند اما پیش از ما همین موضوعات را دریغ کرده بودند گرچه مقاومت‌هایی از گذشته وجود داشت اما تلاش کردیم مؤسسه را احیا کنیم.

مدیرعامل سابق مؤسسه نمایشگاه‌‌های فرهنگی ایران با اشاره به اینکه طی چند مرحله مکاتباتی با آقای جنتی وزیر ارشاد انجام شد، گفت: ایشان دستوراتی فرمودند و پیش از او نیز آقای حسینی وزیر وقت هم دستوراتی داده بود اما عملی شدن تمام آنها نیازمند زمان است.

عظیمی ابراز داشت: امروز مؤسسه در خور شأن و اعتبار نام خود فعال است اما برای اینکه بتوانیم موفق‌تر عمل کنیم باید برنامه‌ریزی داشته باشیم تا کارمندان ما از آنچه هستند توانمندتر شوند.

وی تصریح کرد: طی این دو سال کارهای خارق‌العاده‌ای صورت گرفت و طی 25 ماه بیش از 50 نمایشگاه کتاب را در کشور برگزار کرده‌ایم.

به گفته وی، تأمین مالی هزینه‌های مالی نمایشگاه کار بسیار سختی بود اما برای راکت نماندن کار وزارتخانه و توسعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی از همه وجودمان مایه گذاشتیم و حتی ناهار همکاران را قطع کرده‌ایم تا صرفه‌جویی کنیم. این در حالی بود که وزارتخانه نیز در تنگنای مالی قرار داشت و نمی‌توانست سهم خود را تزریق کند حتی یارانه کتاب‌ها را از مؤسسه پرداخت کردیم براین اساس قریب 9 میلیارد سند بلاوصول داریم که در صورت پرداخت گشایش مالی حاصل می‌شود.

وی با بیان اینکه امسال 7 نمایشگاه و سال گذشته 6 نمایشگاه برگزار کردیم که هر یک موفق‌تر از دیگری بود، توضیح داد: در بخش  نمایشگاه‌های خارج از کشور نیز موفقیت‌هایی داشتیم و به زودی در نمایشگاه کتاب بلونیا 14 عنوان کتاب را که از طریق انتشارات تکا تولید شده رونمایی خواهیم.

عظیمی با اشاره به دوران معاونت‌های بهمن دری و علی اسماعیلی پیش از سیدعباس صالحی به اختلاف‌نظرها اشاره کرد و گفت: اختلاف‌نظرهایی هم بود اما در عین حال کمک‌حال هم بودیم و از آنها تشکر می‌کنم خوشحالم از اینکه آقای شهرام‌نیا جوان و کاربلد است و امسال که سال اقتصاد مقاومتی است باید مقاومتش را بیشتر از ما کند.

پس از سخنان عظیمی از سوی مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی تابلوفرشی به رسم یادبود به وی اهدا شد.
 
* شهرام نیا: بدنه نشر ما در سال‌های اخیر ضعیف شده و با وجود غنای محتوا از نظر اقتصادی صنعت نشر ما آسیب‌پذیر است
 
در ادامه امیرمسعود شهرام‌نیا مدیر جوان و تازه ورود به مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی گفت: سالی که غرقه ایران در نمایشگاه فرانفکورت خالی بود متأسفانه و یا خوشبختانه بنده آنجا بودم اتفاق مبارکی برای جمهوری اسلامی ایران نبود اما با تلاش آقای عظیمی شرایط نمایشگاه‌های خارجی و استانی بهبود یافت.

وی افزود: به گمانم مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ظرفیت خیلی خوبی دارد تصور می‌کنم اگر همان قدری که تلاش شده و بخشی از ظرفیت‌ها با توجه به گرفتاری‌ها استفاده شده، اما هنوز ظرفیت قابل ملاحظه‌ای وجود دارد که اگر از آن بهره گرفته شود افق گسترده‌ای پیش روی مؤسسه باز خواهد شد.

شهرام‌نیا ابراز داشت‌: تصورم این است که می‌توان دایره تنوع مؤسسه از صرف مجری بودن نمایشگاه کتاب توسعه داد و به مجموعه فعالیت‌های نمایشگاهی بسط داد و قدری از صرفاً جنبه اجرایی فراتر رفت. خوشبختانه امروز در بدنه نشر و بخش خصوصی فعالیت‌های خوبی شکل گرفته در حوزه خارج از کشور که به نوعی می‌تواند به توسعه دیپلماسی فرهنگی کمک کند باید فعال‌تر باشیم شاید به راحتی در سایر حوزه‌ها نتوانیم حرف خود را بزنیم اما در حوزه فرهنگ خصوصاً کتاب و نشر به معنای عام فرصت‌های خوبی وجود دارد. در حوزه‌های فرهنگی مثل کتاب و محصولات فرهنگی حرف‌های زیادی برای گفتن داریم.

مدیر جوان مؤسسه نمایشگاه‌ها ضمن اشاره به برگزاری نمایشگاه‌های خارجی اذعان کرد:‌تصورم این است که با همت و اراده همکاران مؤسسه و مدیران ارشاد می‌توان به بسترسازی با نگاه جدید نگریست تا مؤسسه از بازوی اجرایی بودن خارج و به سمت برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در سطوح مختلف حرکت کند.

وی افزود: بدنه نشر ما در سال‌های اخیر ضعیف شده و با وجود غنای محتوا از نظر اقتصادی صنعت نشر ما آسیب‌پذیر است و به دلیل تلاطم قیمت‌ کاغذ نشرهای بسیاری دچار ضرر و زیان شده‌اند و مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی باید حمایت از ناشران را هم در دستور کار خود قرار بدهد.

وی بضاعت مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی را خوب توصیف کرد و گفت: با حمایت آقای صالحی قدری تعاملات مالی گذشته و مطالبات ان‌شاءالله حل می‌شود تا گشایشی برای آغاز فعالیت‌های جدید صورت گیرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار