امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۱:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67799
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، غلامعلی حدادعادل، عضو این شورا در آخرین جلسه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، غلامعلی حدادعادل، عضو این شورا در آخرین جلسه شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال جاری، با اشاره به اصول اعتقادی ما که در همه علوم مشترک است، افزود: مدیریت علمی است که به میزان زیادی با تجربیات مدیران در تعامل و داد و ستد است. در مدیریت غیرالهی آنچه که مدنظر است «سود حداکثری» است، اما نگرش دینی ما بیشتر به ایجاد یک فضای انسانی می‌اندیشد.

رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی گفت: توجه به جنسیت و توانایی‌های خاص جنس مرد و زن در عرصه مدیریت هم از سایر الزامات طراحی الگوی مدیریت اسلامی است. توجه به اقناع سامانه تحت مدیریت مدیر اسلامی و تقویت حس کنترل درونی باید در هر الگوی مدیریت اسلامی بیشتر لحاظ شود.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به اینکه ارتقای مدیریت در کشور تنها از طریق ترویج گفتمان علم مدیریت میسر است، اظهار داشت: به نظر می‌رسد یک بخشی از تأکیدات رهبر معظم انقلاب«مدظله‌العالی» بر موضوع مهندسی فرهنگی، بر اصلاح مدیریت فرهنگی معطوف است.

وی در پایان ادامه داد: معارف الهی و قرآنی باید به یک زبان مقبول برای قشر دانشگاهی و با لحاظ حساسیت‌های این قشر مطرح شوند. به نظر می‌رسد در رشته مدیریت آنچه که باید مدنظر قرار گیرد، رویکرد «مسأله محور» است.

در گزارشی که در این جلسه ارائه شد به مبانی خاص مدیریت اسلامی، پیش فرض‌های اسلامی علم مدیریت، چشم‌انداز مطلوب در مدیریت اسلامی، نحوه ارتباط ولایت الهی با مدیریت اسلامی، مدیریت زمان و اوقات در زندگی فردی و اجتماعی، الگوهای تدبیر الهی و ارتباط طولی این الگو با سایر الگوها تأکید شد.

در ادامه گزارش، رویکرد اجتهادی قرآن محور با توجه به سیره معصومین «علیهم‌السلام» و منابع شیعی مانند نهج‌البلاغه، الزامات اجرایی بر طبق اسناد بالادستی، مانند نقشه جامع علمی کشور، از جمله الزامات تدوین راهکارهای تدوین مبانی اسلامی رشته مدیریت بر شمرده شدند.

پس از ارائه این گزارش اعضا به بیان نظرات خود پرداختند، که اهم آن به شرح ذیل است:

توجه به طبقه‌بندی علوم و ارتباط مدیریت با فلسفه و روانشناسی، تولید ادبیات فراگیر در دانشگاه و حوزه برای این رشته، ابعاد مختلف مدیریت انسانی بر طبق نظریه اسلام، کاربردی بودن علم مدیریت و استفاده این علم از سایر علوم، توجه به ادوار و نظریات مطرح در حوزه علم مدیریت، بکارگیری ساز و کار شفافیت در نظارت بر مدیریت توسط جامعه و تاثیر قدرت نرم در مدیریت جامعه.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها