امروز : سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 1
۱۳:۲۳
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 678
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۷
تعداد بازدید: 439
به گزارش خبرنگار ادبیات انقلاب اسلامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس؛ محمدمهدی سیار با کتاب «حق‌ السکوت» خود بیشتر بر سر زبان‌ها ...

به گزارش خبرنگار ادبیات انقلاب اسلامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس؛ محمدمهدی سیار با کتاب «حق‌ السکوت» خود بیشتر بر سر زبان‌ها افتاد. غزل‌های سیار محکم و استوار است و امروز جای خودش را بین علاقه‌مندان شعر باز کرده است.
به بهانه بزرگداشت «علی‌رضاه قزوه» توسط حوزه هنری با سیار راجع‌ به شعر و اندیشه قزوه به مصاحبه نشسته‌ایم؛

فارس: آقای سیار! شما در جشنواره فیلم عمار مجری‌گری خوبی را در قامت یک شاعر انجام دادید. وقتی آقای «قزوه» پشت تریبون رفتند، گفتند که امید من به این دوستان جوان است و هرگاه امثال مهدی سیار را می‌بینم یاد جوانی‌های قیصر امین‌پور می‌افتم. این تعبیر آقای قزوه نشان دهنده شعرهای خوب شماست. این دلدادگی آقای قزوه به شما و قطعاً شما به آقای «قزوه» از کجا آغاز شد؟
عنوان کردن این مطلب لطف آقای قزوه بوده ولی خودم شخصاً این جملات را به طور کامل نشنیدم، چون به شدت درگیر کارهای اجرای آن مراسم بودم. به هر حال لطف آقای «قزوه» به جوانان مسبوق به سابقه بوده و بنده هم خود را در آن حد نمی‌بینم و گفته‌های استاد «قزوه» را در حد تعارف می‌دانم.
«قزوه» شاعری است که همواره نگاهی جوینده و رو به آینده دارد. او شعر را در حال توقف نمی‌بیند و دنبال انتقال شعر انقلاب به نسل آینده است. تشویق‌های ایشان همواره در راه اعتلای شعر انقلاب بوده و گفته‌های ایشان در مورد من هم از روی اغماض و بزرگواری ایشان است.

* شعرهای قزوه را از زبان «آهنگران» و مداح‌های دیگر شنیده بودم
فارس: در مورد اولین کتابی که از «قزوه» خواندید برایمان بگویید.
اول بار در کتابخانه عمومی شهر خودمان کتاب «از نخلستان تا خیابان» ایشان را دیدم و از خواندن آن هیجان زده شدم. حتی قبل از این که کتاب‌های ایشان را ببینم، شعرهای ایشان را از زبان «آهنگران» و مداح‌های دیگر شنیده بودم.

فارس: به تعبیری شعر «قزوه» در زندگی مردم جاری و ساری است.
بله، در بین مردم و در رسانه‌های مردمی؛ یادم هست اول دبیرستان شعری از ایشان در تابلوی اعلانات مدرسه خواندم؛ «تشنه تشنه سوختند نخل‌های بیقرار» که تا مدت‌ها زمزمه لبم بود و بعدها آن را در کتاب ایشان دیدم.

* «قزوه» زبان حال انقلاب از دهه شصت به این سو است
فارس: شما در حوزه شعر اعتراض به همراه آقای «مهدی‌نژاد» و با مقدمه «محمدکاظم کاظمی» کتاب «دادخواست» را جمع‌آوری کرده‌اید؛ بحث اعتراض در شعرهای «قزوه» را رصد نمودید که در عرصه شعرهای انقلاب دیدنی است. می‌خواهیم این دیدنی بودن را از زبان شما بشنویم.
بارها به تجربه یافتم و تذکر داده‌ام که «قزوه» زبان حال انقلاب از دهه شصت به این سو است؛ چه در جنگ که آغاز محبوبیت شعر اوست و چه بعد از جنگ که شعر دفاع مقدس در کالبد شعر اعتراض حلول کرد و گونه شعر پایداری که درباره استقامت مردم فلسطین و لبنان است. در همان آثار هم شعر «قزوه» شعر اعتراض به حاکمان عرب بوده و این نشان از ریشه‌دار بودن اعتراض در شعر «قزوه» است.
این که شاعری از دیروز تا امروز نهال تاریخ این قوم شود جز از طریق حس قانع نشدن به وضع موجود و اعتراض به آن حاصل نمی‌آید.

فارس: اگر بخواهید برای «قزوه» یک لقب بگویید چه لقبی به او می دهید؟
زبان حال انقلاب. در این دوران بسیاری از شاعران در همان حال و هوایی که روزی به آن اقبال یافته‌اند، مانده‌اند اما «قزوه» خود را به‌روز کرد و در نسل خود متوقف نماند که نشان‌دهنده ریشه‌دار بودن شعر در ذات اوست. پیوند وجودی او با شعر پیوند مقطعی و زمانی و محفلی نیست و او در هر شرایطی شاعر است.

* غزل «چمدان‌های قدیمی» قزوه از شاهکارهای شعر معاصر به حساب می‌آید
فارس: به نظر شما «قزوه» بیشتر در کدام قالب شاخص است؟
به نظرم «قزوه» شاعر قالب نیست، «قزوه» شاعر شعر است و بنابه اقتضای فضای شعر قالب آن را انتخاب می‌کند. «قزوه» به آن درجه از خودجوشی رسیده که قالب‌های مختلف از جمله رباعی، دوبیتی، غزل، سپید و نیمایی را به خدمت شعر و بیان کلام خود می‌گیرد.
بنده شخصاً شعرهای متأخر «قزوه» را بیشتر دوست دارم مثلاً غزل‌هایی که در کتاب جدید او «صبح بنارس» آمده دلیلی بر پوایی شعر اوست.
غزل «چمدان‌های قدیمی» او از شاهکارهای شعر معاصر به حساب می‌آید.
چیزی که در همه شعرهای «قزوه» به چشم می‌آید شخصیت واحد اوست. بدین معنی که در شعرهای او موضوع عوض می‌شود اما موضع همواره یکسان است. این از شخصیت‌ والایش سرچشمه می‌گیرد و همواره «قزوه» را در شعرهایش می‌توان دید. او همه اتفاقات تاریخی و سیاسی و اجتماعی را ابتدا «قزوه»‌ای می‌کند و بعد به مخاطب ارائه می‌دهد و این‌گونه است که شعر او فراتر از همه اتفاقات -تاریخی و سیاسی و اجتماعی- قرار می‌گیرد.
«قزوه» شاعری انقلابی است که با پویایی شعر خود سعی در بیان حقایق و انتقال این شعر به نسل‌های آینده دارد و این خصوصیات او را در شاعران نسل خود شاخص می‌سازد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها