امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۲:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67833
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 53
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- مهدی احمدی: سی‌وششمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم اوایل اسفند‌ماه 1392 با برتری نماینده استان اردبیل ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- مهدی احمدی: سی‌وششمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم اوایل اسفند‌ماه 1392 با برتری نماینده استان اردبیل در رشته حفظ کل قرآن کریم به پایان رسید و «بهزاد هژبری» باید خود را برای حضور در سی‌ویکمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم آماده کند.

هژبری در دوران نوجوانی موفق به حفظ کل قرآن کریم شد و پیش از این یک‌بار سابقه حضور در مسابقات قرآن روسیه را دارد.

به منظور آشنایی بیشتر با این حافظ کل قرآن کریم دقایقی را با وی گفت‌وگو کردیم که از نظرتان می‌گذرد.
 

فیلم تلاوت «بهزاد هژبری» در فینال سی‌وششمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم

 

خود را معرفی کنید.

«بهزاد هژبری» متولد 1366 اردبیل، دارای مدرک کارشناسی الهیات، متأهل و صاحب یک فرزند پسر به نام «محمدحسین» هستم.

حفظ قرآن را از کی آغاز کردید؟

حفظ قرآن را از 12 سالگی آغاز کردم و در مدت سه سال موفق به حفظ کل قرآن کریم شدم، البته حفظ قرآن را با برادر بزرگم «محمدعلی» آغاز کردم و با هم حافظ کل قرآن کریم شدیم.
  
با برادرم در کنار نانوایی حافظ قرآن شدیم

چه شد که به سمت حفظ قرآن کریم رفتید؟

استاد ما فردی بود به نام آقای نیک‌نام که از حافظان کل قرآن در اردبیل هستند؛ ما در این شهر یک نانوایی داشتیم و من و برادرم در نانوایی کار می‌کردیم، آقای نیک‌نام مشتری ما بود و می‌دانست که ما خانواده‌ای مذهبی هستیم، از این رو همیشه به ما توصیه می‌کرد که به جلسات وی برویم.

در آن زمان ما در برابر آقای نیک‌نام مقاومت می‌کردیم اما او بسیار تأکید داشت که ما به جلساتش برویم و این در حالی بود که این استاد قرآن کریم به هیچ‌کس اصرار نمی‌کرد اما همیشه به ما اصرار داشت تا به جلساتش برویم تا اینکه با اصرارهای مکرر آقای نیک‌نام، من و برادرم یک‌بار به این جلسه رفتیم و همین امر سبب علاقه ما به قرآن شد و با حضور مداوم در جلسات و تمرین و ممارست در مدت سه سال موفق به حفظ کل قرآن کریم شدیم.

مسابقات را از کی آغاز کردید؟

اولین‌بار در مسابقات دانش‌آموزی شرکت کردم و در سال سوم راهنمایی به مقام دوم کشور رسیدم؛ پس از آن هم حدود سال 1385 در مسابقات بسیج شرکت کردم اما رتبه‌ای کسب نکردم و پس از آن در مسابقات دانشگاه‌ آزاد و پیام‌نور اول شدم.

پس از 3 حضور در فینال اول شدم

مسابقات اوقاف را از سال 1382 که شیراز میزبان بود در مقطع شکوفه‌ها آغاز کردم و در رشته حفظ 15 جزء شرکت کردم و در مقطع بزرگسالان از سال 1387 شرکت کردم و تاکنون 5 سال در مسابقات بزرگسالان حضور دارم و سه بار هم فینالیست بودم که امسال اول شدم.

در مسابقات خارجی هم شرکت کرده‌اید؟

بله، سال 1390 به مسابقات بین‌المللی روسیه اعزام شدم و در آنجا به مقام چهارم رسیدم.

خداوند خیلی زود آرزوی من را برآورده کرد

شما امسال به مقام نخست مسابقات سراسری دست یافتید، چه احساسی دارید؟

من هم مانند بسیاری از حفاظ آرزو داشتم به این مقام برسم و به مسابقات بین‌المللی اعزام شوم، همیشه هنگامی که مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی را که در سالن اجلاس برگزار می‌شد می‌دیدم، از خدا می‌خواستم به من توفیق دهد تا بتوانم به عنوان نماینده کشورم در این مسابقات شرکت کنم؛ البته هیچ وقت فکر نمی‌کردم به این زودی خداوند آرزوی من را برآورده کند.

در فینال مسابقات وجود خدا را در کنارم احساس کردم

از قرائت در فینال مسابقات بگویید، چطور شد که به عنوان اول دست یافتید؟

در فینال مسابقات سؤال اول را به خوبی پاسخ دادم اما سؤال دوم را گم کردم و بلافاصله داور به من تذکر داد؛ من قطعه را پیدا نکردم اما خود به خود آیات بدون هیچ فکری بر زبانم جاری شد در حالی که من قطعه را گم کرده بودم؛ این اتفاق برای من مانند معجزه‌ای بود و خدا را در کنارم احساس کردم، این اتفاق سبب آرامش شدید من شد و با خود گفتم خدا به من کمک می‌کند و نباید نگران باشم، این آرامش سبب شد تا تمرکزم را بر صوت و لحن بگذارم و با یاری خداوند متعال اول شوم.

به عقیده من مسابقات حفظ با همه مسابقات دیگر متفاوت است و هرچه قدر تمرین کنید تضمینی برای اول شدن شما نیست، آنچه مهم است این است که خدا بخواهد در هنگام تلاوت در جایگاه مسابقه قطعات یکی پس از دیگری به ذهن بیاید.

دوستانی دارم که در طول سال روزانه تا هفت جزء مرور می‌کنند، اما من به دلیل مشغله‌های زندگی روزی دو جزء می‌خواندم اما خواست خدا این بود که من اول شوم.
  
برای اول شدن در مسابقات نذر هم کرده بودید؟

بله، یک قربانی و زیارت «امام‌رضا(ع)» نذر کرده بودم.

واکنش خانواده نسبت به اول شدن شما چه بود؟

پدر و مادرم به رحمت خدا رفته‌اند و از نعمت وجود آنها بی‌بهره‌ام، اما همسرم از کسب این عنوان بسیار خوشحال بود.

مسئولان استان از من استقبال نکردند

واکنش مردم و مسئولان اردبیل به اول شدن شما چگونه بود؟

مقام نخست حفظ قرآن کریم که امسال توسط من کسب شد اولین عنوان استان اردبیل در سی‌وشش دوره برگزاری مسابقات است، از این رو من همواره تصور می‌کردم اگر در این مسابقات اول شوم مسئولان استان برای من سنگ تمام می‌گذارند، اما هنگام ورود به اردبیل هیچ‌یک از مسئولان حتی مدیرکل اوقاف استان هم حضور نداشت و من به تنهایی وارد شهر شدم. در سطح شهر هم در ابتدا خبر چندانی نبود، و چند روز بعد تعدادی بنر و تابلو در سطح شهر نصب شد.

البته فکر می‌کنم این بنرها پس از گلایه‌های من نصب شد و پس از آن گفتند در نمازجمعه استاندار از شما تقدیر می‌کند؛ در روز نماز جمعه هم همه مسئولان و استاندار یک سکه بهار آزادی به من دادند؛ اوقاف استان هم دید که هیچ تقدیری از من نکرده یک حواله نیم سکه به من داد که آن هم هنگامی که مراجعه کردم گفتند پول نداریم.

من کارمند ارشاد هستم و با وجود مشکلات مالی و نداشتن مسکن، هیچ‌گاه به دنبال پول و درآمد از این راه نبوده و نیستم، اما آنچه من شاهد هستم این است که کارها در استان جزیره‌ای است و اگر یک نفر از سوی یک نهاد عنوانی کسب کند نهادهای دیگر هیچ توجهی به آن فرد نخبه نمی‌کنند، این در حالی است که مقام معظم رهبری چند سال پیش خواستی مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ قرآن مطرح کردند، حال آیا با این سردی‌ها و اینگونه استقبال و تقدیر از نخبگان قرآنی می‌توان امیدوار بود جوانان به سمت حفظ قرآن گرایش پیدا کنند و یا انگیزه‌ای برای ادامه کار داشته باشند.

خداوند همیشه به من عنایت داشته و هیچ‌گاه در زندگی دست خالی نمانده‌ام، ناراحتی من برای سایر جوانان است که با دیدن این‌گونه رفتارها با نفر اول مسابقات سراسری انگیزه خود را از دست بدهند.

با اشتیاق منتظر لحظه بوسیدن دست رهبرم هستم 

با کسب این عنوان شما پس از مسابقات بین‌المللی در دیدار با مقام معظم رهبری تلاوت می‌کنید چه احساسی دارید؟

تلاوت قرآن در محضر مقام عظمای ولایت از آرزوهای دیرینه من بوده و با اشتیاق منتظر رسیدن آن روز هستم و امیدوارم خداوند به من کمک کند تا بتوانم در محضر ولی امر مسلمین به خوبی تلاوت کنم و دست مولایم را ببوسم، باید بگویم بی‌صبرانه منتظر این لحظه هستم.

انتهای پیام/ت
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها