امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۴:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67845
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۲
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ، یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان در گفت‌وگو با روزنامه "عمان" با استقبال از سفر حسن روحانی رئیس ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ، یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان در گفت‌وگو با روزنامه "عمان" با استقبال از سفر حسن روحانی رئیس جمهور ایران به این کشور گفت: دولت و ملت عمان این سفر را ارج می‌نهند.
رئیس دستگاه دیپلماسی عمان بر اهمیت گسترش روابط دو کشور تاکید و ابراز امیدواری کرد که این سفر در گسترش همکاری بین دو طرف در تمام زمینه‌ها مؤثر باشد.
بن علوی با اشاره به نقش کشورش در موفقیت مذاکرات ایران با غرب تاکید کرد: تلاش‌های ما از زمان بیل کلینتون رئیس جمهور اسبق آمریکا شروع شد، اکنون که این تلاش‌ها به بار نشسته و ما از این اینکه در شروع گفت‌و‌گوها نقش داشته‌ایم بسیار خوشحال هستیم.
وی در پاسخ به سوالی در مورد نقش عمان در توافق هسته‌ای ایران و غرب گفت : بله عمان در این توافق نقش داشته است و این نقش از زمان بیل کلینتون رئیس جمهور سابق آمریکا شروع شد و در زمان دیگر رؤسای جمهور آمریکا ادامه داشت تا اینکه به اوباما رسید و هدف ما از ایفای این نقش جلوگیری از وقوع یک رویارویی گسترده بین ایران و کشورهای بزرگ بود؛ چرا که این رویارویی در صورت وقوع برای منطقه بحران آفرین بود.
بن علی در ادامه تصریح کرد که نقش عمان در طول این سال‌ها بین غرب و ایرانیان ادامه داشت ولی شرایط دائما در حال تغییر بود. دمکرات‌های آمریکا نسبت به جمهوری خواهان که همه درها را کامل بسته بودند گوش شنواتری داشتند؛ ولی ما راهی نداشتیم جز اینکه گفت‌و‌گوها را از منظر دوستی مشترک ادامه دهیم.
بعد از سال‌ها دو طرف احساس کردند که ادامه این اختلاف آنها را به سمت شرایط رویارویی می‌کشاند.جایگزین این رویارویی مذاکره بود که در این مورد علائم و اشاره‌هایی از دو طرف به ویژه بعد از انتخاب باراک اوباما به عنوان رئیس جمهور آمریکا وجود داشت. اوباما بیشتر از دیگر رهبران آمریکا برای گفت و گو اقدام کرد و گام‌های مثبتی در این زمینه برداشت که از جمله آنها پیام‌ تبریک برای ایرانیان در برخی از مناسبت‌های دینی بود که ایرانیان نیز به آن پاسخ دادند.
بن علی تصریح کرد: وقتی که دو طرف مجاب شدند که باید از گزینه رویارویی دوری کنند زمینه برای مذاکره فراهم شد و عمان در باز کردن گره بی‌اعتمادی بین ایران و آمریکا نقش داشت که باعث شد راه برای ادامه امور فراهم شود و به دنبال آن تماس‌ها و برخی از دیدارهای محدود بین دو طرف شروع شد.
وزیر خارجه عمان گفت: بین دو طرف محورهای مشترکی وجود داشت از جمله اینکه به گفت‌و‌گو و حل مشکل راغب بودند که این مشترکات با بی‌اعتمادی همراه بود ولی دو طرف مُصر بودند که به اختلاف‌ها پایان دهند؛ به همین دلیل نشست‌هایی که برخی از آنها نیز در عمان بود با هدف حرکت به سمت تعمیق منافع مشترک شروع شد.
بن علی گفت: ما اطمینان داریم که دو طرف به سمت نقطه پایانی این هدف حرکت می کنند که امکان تحقق آن نیز وجود دارد و همچنین اطمینان داریم که دو طرف بر حل اختلاف‌های خود اصرار دارند.
وی دیدار کاترین اشتون از عمان و سپس از تهران را به عنوان دلیلی بر اصرار زیاد غربی‌ها برای ادامه گفت‌و‌گوها دانست.
وزیر خارجه عمان در بخش دیگری از این مصاحبه مورد بحران سوریه گفت: عمان نسبت به حکومت و معارضان موضع واحدی دارد چرا که باید کانال‌هایی برای توافق دو طرف وجود داشته باشد.
بن علی گفت: ما معتقدیم کنفرانس ژنو راه حل بحران سوریه است، کنفرانسی که الان تحت تاثیر حساب سود و زیان دو طرف قرار گرفته است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد واگذاری کرسی سوریه در اتحادیه عرب به معارضان گفت: واگذاری کرسی سوریه به معارضان شرایطی دارد که در حال حاضر مخالفان از این شرایط برخوردار نیستند.
وزیر خارجه عمان با اشاره به حوادث اخیر بین کشورهای عربی گفت: برخی‌ها فکر می‌کنند که ساعت صفر دیگری در منطقه وجود دارد و هر زمان که خواستند می‌توانند به دلخواه خود جهت آن را تغییر دهند.
بن علی تاکید کرد که سیاست عمان دارای پایه‌های تغییر ناپذیر است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها