امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۶:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67857
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۲
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مجید تخت‌ روانچی معاون آمریکا و اروپای وزارت امور خارجه امروز ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مجید تخت‌ روانچی معاون آمریکا و اروپای وزارت امور خارجه امروز (چهارشنبه) در حاشیه سمینار علمی سیاست خارجی اعتدال‌گرا در دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه در جمع خبرنگاران در خصوص پروتکل الحاقی، گفت: پروتکل الحاقی یکی از مباحث گام نهایی مذاکرات است و اگر به متن مقدماتی توافقنامه ژنو رجوع شود، مشخص است که پروتکل الحاقی ابتدا باید از سوی مجلس تصویب و سپس برای اجرا شدن آن به دولت ابلاغ شود.

وی گفت: اگر توافق ما با 1+5 توافق معقول باشد نمایندگان مجلس سپس برای بررسی پروتکل الحاقی آن را در صحن مطرح می‌کنند و در نهایت این مجلس است که باید اعلام کند که اجرای پروتکل الحاقی به چه نحوی است.

معاون وزیر خارجه همچنین خاطرنشان کرد: بندهای مربوط به مسائل موشکی و توانایی دفاعی خارج از مذاکرات است و قبول این امر از نظر ما مردود است.

روانچی با بیان اینکه مذاکرات باید در سالن مذاکرات صورت گیرد، عنوان کرد:‌ ما در هر دور از مذاکرات بخش قابل توجهی از زمان را اختصاص می‌دهیم به تذکر به طرف مقابل که این نوع حرکات، رفتارها و گفتارهای آنان برای ادامه مذاکرات مضر است.

وی در خصوص مسائل اوکراین و نگاه وزارت خارجه به این امر، گفت: ما از ابتدای درگیری‌های داخلی در اوکراین از این موضوع ابراز نگرانی کردیم ضمن اینکه به هیچ وجه قصد دخالت در امور داخلی این کشور را نداریم، ولی اینکه این کشور دچار چالش شده باشد برای ما نگرانی ایجاد کرده است.

مجید تخت روانچی همچنین در سخنان خود در این سمینار با بیان اینکه کارهای انجام شده در انجمن روابط بین‌الملل برای افراد سیاسی که کارهای اجرایی در وزارت خارجه دارند راهگشا است گفت: کارهای انجام شده در دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه پشتوانه فکری و علمی برای ما در کارهای اجرایی سیاست خارجی است.

وی با اشاره به اینکه از بعد دینی و مذهبی یاد گرفته‌ایم که در خط وسط در سیاست باشیم گفت: از ابتدای شروع مبارزات در انقلاب اسلامی و پس از آن ما همواره شعار نه شرقی نه غربی می‌دادیم که این امر نشان می‌دهد که خطمان پرهیز از افراط و تفریط و حرکت در مسیر خط وسط است.

تخت روانچی با تاکید بر اینکه سیاست اعتدال در گفتمان سیاست خارجی ترویج از کنار گذاشتن اصولمان است گفت: شکی نداریم که باید ضمن احترام به اصول به سمت اعتدال حرکت کنیم.

معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه با بیان اینکه سیاست خارجی اعتدالگرا یعنی اینکه ما ضمن تاکید بر اصول و اعتقادات خود می‌خواهیم با دنیا ارتباط داشته باشیم گفت: در زمینه ارتباط با دنیا پافشاری بر اصول شاید سخت باشد ولی نیاز به کمی صبوری دارد.

تخت روانچی گفت: ادعا نمی‌کنیم در سیاست خارجی دولت یازدهم در این مدت مشکل و ضعفی نداشتیم ولی فکر می‌کنیم که در شش ماه گذشته توانسته‌ایم این را اثبات کنیم که سیاست خارجی اعتدال‌گرا عملی است و می‌توانیم منافع خوبی را نصیب کشور کنیم ولی در این زمینه برخی انتقادات را هم گوش می‌کنیم که شاید برخی از آنها بجا هم باشد.

وی اظهار داشت: سیاست خارجی اعتدالی در ارتباط با اروپا و آمریکا اینگونه است که می‌خواهیم ضمن ارتباط با آنها اصول خود را حفظ کنیم و ارتباط سازنده و تعامل و رابطه معقولی داشته باشیم. فکر می‌کنیم که ایران و اروپا می‌توانند مکمل همدیگر باشند.

مجید تخت روانچی افزود: در زمینه سیاست خارجی اعتدالی ارتباط با اروپا را ذوق‌زده نمی‌خواهیم ضمن اینکه حالت قهر را نیز با آنها هم نخواهیم داشت.

معاون آمریکا و اروپای وزارت خارجه افزود که ضمن استقبال از رفت و آمد اروپایی‌ها به ایران به آنها توصیه می‌کنیم که این رفت و آمد نباید برای ایران هزینه دخالت در کشورمان را داشته باشد و این روابط باید در سطحی برابر با هم صورت گیرد.

وی گفت: ما در ارتباط با اروپا ضمن داشتن روابطی واقع‌بینانه باید عزت خود را نیز حفظ کنیم و این امر را به طرف مقابل نیز گفته‌ایم.

معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه با بیان اینکه سرمایه‌گذاری اقتصادی اروپایی‌ها در ایران باید جاده‌ای دوطرفه باشد گفت: ایران و اروپا باید در زمینه سرمایه‌گذاری اقتصادی بهره مشترک ببرند و این امر را در ارتباطات و مذاکرات دوجانبه و چندجانبه گفته‌ایم که هر دو باید از سیاست خارجی همدیگر بهره لازم را ببرند.

وی گفت: در مذاکرات هسته‌ای ایران سیاست خارجی اعتدال‌گرا را پیگیری کرده‌ایم که در گام اول در مدت شش ماه نشان دادیم که به نتایج خوبی رسیدیم.

تخت روانچی افزود: ما برای خود در مذاکرات هسته‌ای از ابتدا خطوط قرمزی را تعریف کرده‌ایم و این امر را به صورت علنی و خصوصی به طرف مقابل هم گفته‌ایم و برای طرف مقابل هم این خطوط قرمز کاملا روشن است.

تخت روانچی افزود: ما دنبال این هستیم که در مذاکرات هسته‌ای به هدف برد-برد برسیم و همین امر هم در سیاست خارجی اعتدال‌گرا مدنظر است که رسیدن به یک بازی برد-برد هدف اصلی این سیاست است.

وی با بیان اینکه ما باید فرهنگ اعتدال را در سطح بین‌الملل ترویج دهیم گفت: ظلم و خشونت راه به جایی نخواهد برد و باید سیاستی را در دنیا ترویج کنیم که حرکت‌های افراطی و جنگ‌طلبانه در سطح بین‌المللی و نان خوردن برخی کشورها را با ترویج این فرهنگ از بین ببریم.

تخت روانچی با بیان اینکه قطعنامه نفی خشونت که به پیشنهاد رئیس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شد توانست فضای جدیدی را برای ما در سطح بین‌المللی ایجاد کند اظهار داشت: گفتمان اعتدال باید در سطح روابط بین‌الملل ترویج شود و برنامه‌ریزی شده است که با محوریت دفتر مطالعات سیاسی و بین‌الملل وزارت خارجه هر ساله سمیناری تحت عنوان سیاست خارجی اعتدال برگزار شود.

ضمن اینکه برنامه‌ریزی لازم از سوی نهاد ریاست‌جمهوری و وزارت خارجه برای برگزاری همایشی با عنوان فرهنگ اعتدال‌گرا در مهر سال آینده شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها