امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۳:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 67862
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۲
تعداد بازدید: 72
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس سال 92 سالی که با عنوان «حماسه سیاسی و اقتصادی» نامگذاری شد، سالی توام با ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس سال 92 سالی که با عنوان «حماسه سیاسی و اقتصادی» نامگذاری شد، سالی توام با تحولات بزرگ سیاسی و اقتصادی بود.

مهمترین تحول سیاسی که بی‌شک همه آن را بر اقتصاد ایران تأثیرگذار می‌دانستند، انتخابات ریاست جمهوری بود که بعد از آن انتظار تحول و تغییر عمیق در وضعیت اقتصادی ایران می‌رفت.

سال 92 سالی بود که با وعده و وعیدهای مختلف سیاست‌گذاران اقتصادی امید به آینده اقتصادی بهتر را در دل‌ها ایجاد کرد، بر اساس این گزارش امسال با همه امید‌های اقتصادی فراز و فرودهایی دارد که از فرازهای آن می‌توان به کاهش نرخ دلار و ثبات نسبی آن و کاهش تورم چند ماه اخیر اشاره کرد، در عین حال نشستن ایران پای میز مذاکرات ژنو امیدهایی را به وجود آورد که بعضا با سوء تعبیرهایی همراه و تنها راه برون رفت از مشکلات اقتصادی تلقی شد، حال آنکه چقدر رفع تحریم‌ها برای مشکلات اقتصادی کشور راهگشا بود، نکته‌ای است که جای تامل جدی دارد و بر این اساس مقام معظم رهبری با ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نقشه راه کشور را ترسیم و همگان را از رویا پردازی بر حذر داشتند.

این سال در عین حال فرودهایی هم داشت.از جمله می‌توان به رکود سنگین بازار مسکن اشاره کرد  که علیرغم استفاده از محرک افزایش وام مسکن از 20 به 35 میلیون تومان توسط بانک مرکزی این بازار هیچ تکانی نخورد و همچنان به استقامت خود در رکود ادامه داد.

به گزارش فارس: همچنین امسال مهمترین تصمیم دولت در خصوص ادامه مسیر هدفمندی یارانه گرفته شد و آن اجرای فاز دوم هدفمندی در سال 93 بود. شاید یکی از سخت‌ترین مراحل اجرای این جراحی بزرگ اقتصادی اجرای فاز دوم باشد زیرا دولت روحانی قصد دارد جمع کثیری از یارانه‌بگیرانی که مستحق دریافت یارانه نیستند را از شمول دریافت یارانه حذف کند.

به دنبال تمام اتفاقات ریز و درشت اقتصادی در فضای اقتصادی کشور، امسال با ابلاغیه «اقتصاد مقاومتی» مقام معظم رهبری با تأکید و تکیه بر توان داخلی تکمیل شد. بدین ترتیب رهبر معظم انقلاب به تمامی مسئولان اقتصادی نظام بهره‌گیری از همت مضاعف را برای تولید ملی، خودکفایی و استقلال اقتصادی در سال 93 و سال‌های پیش‌روی یادآور شد.

* آمریکایی‌ها از کشور قدرتمندی مثل ایران در منطقه می‌هراسند

این گزارش اضافه می‌کند: در آخرین ماه‌های سال 92  مقام معظم رهبری با اعلام ابلاغیه «اقتصاد مقاومتی» که با تکیه بر 24 محور از جمله تأمین شرایط و فعال‌سازی کلیه امکانات و منابع مالی و سرمایه‌های انسانی و علمی کشور، پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، محور قراردادن رشد بهره‌وری در اقتصاد، استفاده از ظرفیت اجرای هدفمند‌سازی یارانه در جهت افزایش تولید و ... نقشه راه اقتصاد و مسیر حرکت اقتصادی مسئولان و مردم در سال 93 را  ترسیم کردند.

فشار اقتصادی یکی از ابزارهایی است که توسط آن قدرت‌های جهانی برای به زیر سلطه کشیدن کشورهای در حال توسعه از آن استفاده می‌کنند و سرزمینمان ایران هم هیچ‌گاه از این ناملایمات و هجمه‌ها در امان نبوده و همواره مورد حمله دشمنان بوده است.

بنابراین به نظر می‌رسد یکی از اهداف رهبر انقلاب از اعلام ابلاغیه «اقتصاد مقاومتی» به قوای سه گانه و مسئولان کشور آن هم تقریبا در اواخر سال استحکام زیر ساخت‌های اقتصادی کشور برای مقابله با هجمه‌های گاه و بی‌گاه غربیان و جزم کردن عزم ملی برای شروع سالی نو توأم با اقتصادی پویا است.

تجربه 35 سال بعد از انقلاب نشان داده که دشمنان ایران اسلامی هیچ‌گاه تحمل پیشرفت‌های روز افزون این سرزمین کهن را ندارند و با بهانه‌های مختلف از جمله انرژی هسته‌ای همواره به جنگ‌های اقتصادی، فرهنگی و ... با ایران پرداخته‌اند.

در این رابطه ابوالقاسم حکیمی‌پور استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی می‌گوید: آمریکا به لحاظ سیاسی از ناحیه ایران احساس خطر می‌کند زیرا اکثر کشورهای منطقه خلیج فارس در شرایط خاص و التهاب قرار دارند، بنابراین فکر می‌کنند اگر کشور قدرتمندی مثل ایران را از پا درآورند می‌توانند سایر جنبش‌های منطقه را هم خنثی کنند.

وی افزود: آمریکایی‌ها معتقدند اگر از کسی می‌خواهی آوانس بگیری باید او را بترسانی، به همین دلیل در تمام صحبت‌های وزیر خارجه آمریکا و اوباما همیشه مسئله گزینه نظامی و تهدید مطرح است و از این طریق می‌خواهند بالاترین امتیاز را بگیرند در حالیکه خودشان به خوبی می‌دانند که حمله نظامی در دستور کارشان نیست و یا ممکن است آنها در تیم مذاکره کننده هسته‌ای احساس ضعف کرده باشند.

این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: تکیه و شاکله اقتصاد مقاومتی روی تولید داخلی و نیروی انسانی است که متاسفانه به بودجه سال آینده چنین توجهی نشده است.

* به خانوارهای با درآمد کمتر از 3 میلیون تومان یارانه بدهند

به گزارش فارس: «هدفمندی یارانه‌ها» اصطلاحی اقتصادی است که اقشار مختلف مردم از بالاترین طبقات و درجات  تحصیلی، تا کم‌ترین سوادترین‌ها با آن کاملا آشنا هستند و بطور مدام اخبار مربوط به این رویداد را دنبال می‌کنند.

«هدفمندی یارانه‌ها» که کارشناسان اقتصادی از آن با عنوان جراحی بزرگ اقتصادی یاد می‌کنند امروز به عنوان یکی از مهمترین دغدغه‌های مسئولان اقتصادی و مردم درآمده است. 

سناریوی فاز اول هدفمندی در حالی رو به اتمام است که پرچالش ترین موضوع آن یعنی تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه افرادی از شمول دریافت یارانه حذف شوند در قسمت‌های آخر خلاصه شده است.

هدفمندی یارانه‌ها موضوعی است که اجرایی کردن آن از مدت‌ها قبل و در دولت‌های مختلف مطرح بوده‌ ولی بر اساس شنیده‌ها هیچ دولتی به جز دولت احمدی‌نژاد جرات اجرای آن را نداشت و به همین دلیل پس از سال‌ها بالاخره در اواخر سال 89 به اجرا درآمد. 

اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها سر و صدای زیادی در رسانه‌ها و بین مردم ایجاد کرد ولی انگار سر و صدای فاز دوم بیشتر است و به نظر می‌رسد اجرای فاز دوم دل و جرات بیشتری را می‌طلبد.

سختی اجرای فاز اول هدفمندی با پرداخت 44500 تومان بطور مساوی به اقشار مختلف مردم خنثی شد و اجرای فاز اول را آسان کرد ولی در فاز دوم قرار است به جای مساوات عدالت رعایت شود و از آنجا که اجرای عدالت همواره کار سختی است، به نظر می‌رسد که اجرای فاز دوم سخت‌تر از فاز اول باشد.

سخت یا آسان؟ در هر صورت زمان اجرای فاز دوم نزدیک است و باید دید در زمان باقی‌مانده دولت چه کسانی را با چه درآمدی از جدول یارانه‌بگیران حذف می‌کنند.

آلبرت بغزیان استاد اقتصاد دانشگاه تهران در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه یارانه باید به چه خانواری و با چه سطح درآمدی پرداخت شود، می‌گوید: برای اینکه یک خانواده 4 نفره از شرایط حداقل معیشت در تهران برخوردار شود باید حداقل 3 میلیون تومان درآمد داشته باشد و در صورتیکه درآمدش بیش از 3 میلیون تومان باشد قادر به پس‌انداز است.

وی افزود: مسلما تعریف میزان سطح رفاه در تهران و شهرهای بزرگ با شهرهای کوچک و روستاها متفاوت است و باید این مسئله هم در پرداخت یارانه لحاظ شود.

این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: مجموعه‌ای دقیق که درآمد افراد و خانوار‌ها را بطور سالیانه پایش کند و میزان آن را بدست آورد برای ادامه مسیر هدفمندی یارانه‌ها ضروری است.

* سایه سنگین رکود بازار مسکن بر اقتصاد

سال 92 به گفته کارشناسان و فعالان مسکن سال خوبی نبود و حتی می‌توان آن را سال رکود مسکن نامید، رونق بازار مسکن از آنجا که تأثیر مستقیمی بر اشتغال دارد حائز اهمیت است بنابراین همواره باید سیاست‌هایی اتخاذ کرد که مانع از رکود بازار مسکن شود.

به گفته کارشناسان و فعالان بازار مسکن سیاست‌های نادرست 8 سال گذشته و عدم وجود محرک‌های لازم در این بخش مسکن را به رکود کشاند، بنابراین بانک مرکزی با اتخاذ تصمیمی وام مسکن را از 20 به 35 میلیون تومان افزایش داد.

پیش‌بینی کارشناسان در مورد رونق این بازار بعد از افزایش وام مسکن درست نبود و در واقع محرک بانک مرکزی برای خروج بازار مسکن از رکود اثرگذار نشد و بازار همچنان در رکود بسر می‌برد.

کمال اطهاری کارشناس اقتصادی مسکن در رابطه با رکود بازار مسکن معتقد است سیاست‌های نادرست 8 سال گذشته در بخش مسکن موجب رکود اقتصادی در کل اقتصاد شده است.

وی افزود: بنابراین رکود حاکم بر کل اقتصاد و شدت بیکاری، تورم و پس‌انداز مردم را کم کرده و این مجموعه باعث رکود در بازار مسکن شده است. 

سید مهدی هاشمی عضو کمیسیون عمران در مورد دلیل رکود حاکم بر بازار مسکن، گفت: درست است که افزایش وام در رونق بازار مسکن بی‌تأثیر نیست، اما افزایش آن از 20 به 35  میلیون تومان هم به اندازه‌ای نیست که تأثیر قابل توجهی بر این بازار داشته باشد.

به گفته وی راهکار اساسی برای رونق این بازار افزایش میزان وام نیست بلکه افزایش تسهیلات به صورت پرحجم به بخش تولید و ساخت مسکن است و باید سعی کنیم سرمایه‌ها را به بخش مسکن و صنعت ساختمان طوری هدایت کنیم تا علاوه بر افزایش عرضه مسکن، اشتغال‌زایی را هم در این بخش افزایش دهیم.
**

به گزارش فارس: اقتصاد ایران برای سال 93 این بار انتظار دارد تا مسئولان با  اتحاد، یکدلی و بهره‌گیری از رهنمودهای مقام معظم رهبری در 24 ماده ابلاغی «اقتصاد مقاومتی» به اقتصادی شکوفا و پایدار آنچنان که لایق و شایسته این مرز و بوم است برسد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها